Lokaty i pożyczki w DeFi. Dlaczego zarobimy na nich więcej niż w banku?

819

Lokaty i pożyczki to podstawa każdego systemu finansowego. Od tego zaczęło się w tradycyjnym świecie tysiące lat temu. I nadal lokaty i pożyczki są fundamentem naszego systemu finansowego. Nie inaczej jest w DeFi. Z tą różnicą, że wyeliminowano pośredników i regulatorów. W wyniku czego stopy zwrotu są ustalane przez niewidzialną rękę rynku. Dzięki czemu mamy do dyspozycji lokaty oprocentowane na 20 procent (i więcej) w skali roku.

W jaki sposób działają lokaty i pożyczki w DeFi? O tym Przemysław Tabor – redaktor Comparic24.tv porozmawiał z Piotrem Misiurkiem – ekspertem od technologii blockchain i kryptowalut, założycielem bloga ZrozumiecBitcoina.pl. Rozmowa jest dostępna na kanale Comparic Rynki, a najistotniejsze informacje, których się z niej dowiedzieliśmy, zostaną przedstawione poniżej:

Lokaty i pożyczki w DeFi – jak to działa i czy się opłaca?

Na czym polegają i jak działają lokaty i pożyczki oparte na DeFi?

Jest to nowa odsłona najprostszej formy lokat, którą znamy od wieków. Jak prześledzimy całą historię, zauważymy że system finansowy rozpoczynał się od typowych lokat – były nimi świątynie, w których gromadzono pieniądze, a następnie pożycznano go drugiej stronie i zarabiało się na odsetkach. Była to pierwotna, bardzo prymitywna funkcja banku.

Lokaty muszą spełniać kilka założeń. Po pierwsze musi istnieć pewność, że pożyczony kapitał zostanie im zwrócony. Z drugiej strony, osoby ubiegające się o pożyczki, muszą mieć zapewnioną płynność, czyli nie będą negocjować z każdym pożyczkodawcą z osobna, lecz to jedna instytucja ma tę płynność zapewnić.

Celem DeFi jest zastąpienie instytucji finansowych. W konsekwencji jedną stroną tego równania są wpłacane kryptowaluty lub stablecoiny. Następnie inne osoby ten kapitał pożyczają z odsetkami. Co więcej, między osobami, które umieszczają swoje środki na lokacie a pożyczkobiorcami jest tylko smart kontrakt – specjalna aplikacja komputerowa. W konsekwencji cały zysk z odsetek otrzymuje osoba umieszczająca kapitał na lokacie – nie ma pośredników, więc stopy zwrotu z inwestycji są znacznie wyższe.

Skąd tak duża roczna stopa zwrotu w przypadku lokat w DeFi?

Z tego powodu, że nie obowiązują tu żadne centralne stopy procentowe – odsetki ustala niewidzialna ręka wolnego rynku. Dany protokół ma ustalony model, który monitoruje jaka jest proporcja między ilością kapitału na lokacie a zapotrzebowaniem. Im więcej kapitału jest pożyczonego, tym wyższe oprocentowanie. Ten model matematyczny jest publiczny i transparentny, każdy może go przeanalizować. W konsekwencji więc lokaty i pożyczki mają zmienną stopę procentową.

Jakie są inne, poza stopą zwrotu, atrakcyjne czynniki lokaty w DeFi?

Zdecydowanie najważniejsza jest oczywiście stopa zwrotu. Ponadto, praktycznie wszystkie produkty DeFi są globalnie dostępne w zasadzie dla każdego. Oznacza to, że mieszkając w Polsce mamy ograniczony dostęp do pewnych usług finansowych, a jeszcze gorsza sytuacja występuje w krajach arabskich.

Natomiast DeFi jest otwarte dla każdego regionu. Dodatkowo, DeFi oferuje elastyczność. Jeśli odsetki przestaną być przez nas satysfakcjonujące, możemy nasze środki w każdej chwili wypłacić – nie ma tu obowiązku zamrożenia kapitału. Kolejna zaleta występuje w sytuacji, gdy zarabiamy na handlu kryptowalutach. Otóż, jeśli chcemy zamienić je na waluty FIAT, będziemy musieli zapłacić podatek. Natomiast, jeśli zainwestujemy w DeFi, nadal nasze środki będą reinwestowane, opóźnimy więc ich opodatkowanie.

Czy inwestor powinien na bieżąco śledzić oprocentowanie lokaty w DeFi czy można ulokować te pieniądze, zapomnieć o nich na rok, a następnie wyciągnąć i otrzymać określoną stopę zwrotu?

Zmienność niestety jest problematyczna. W przypadku lokaty nie jest to jednak duży problem – jeżeli oprocentowanie spadnie, po prostu zarobimy mniej. Znacznie gorzej to wygląda w przypadku drugiej strony. Jeśli u pożyczkobiorcy oprocentowanie wzrośnie z 3% do 30%, pożyczka kompletnie może przestać być opłacalna. Z lokatą nie ma takiego problemu – zawsze będziemy zarabiać. Co więcej możemy ustawić alerty, które się uaktywnią, gdy oprocentowanie spadnie poniżej pewnego poziomu.

Kilka tygodni temu powstał jednak ciekawy projekt o nazwie Anchor, oferujący lokaty w stablecoinie USDT ze stałym oprocentowaniem w wysokości 20% rocznie, z systemem ich dziennej kapitalizacji.

Czy istnieje ryzyko zawodności platformy DeFi? Czy wtedy może wystąpić utrata środków?

Oczywiście takie ryzyko istnieje. W przypadku DeFi nie ma takich regulacji i specjalnych funduszy gwarancyjnych, które występują w przypadku banków. Jest to przestrzeń otwarta dla każdego. To my, jako inwestorzy, musimy znaleźć wiarygodne i sprawdzone rozwiązanie. Obecnie na rynku kryptowalut i DeFi panuje Hossa, więc każdego dnia pojawia się wiele nowych projektów. Część z nich może oczywiście być oszustwem.

Jednak, przy DeFi założonym we właściwy sposób, nawet jego twórcy nie są w stanie wypłacić znajdującym się w nich środków. Na straży bezpieczeństwa stoją smart kontrakty – programy w technologii Blockchain, które są niezmienialne. Nie warto więc decydować się na zupełnie nowe rozwiązania. Istnieje wtedy ryzyko nie tylko oszustwa, lecz również tego, że dany smart kontrakt może zawierać jakieś luki – jeśli ktoś je wykryje będzie mógł bezkarnie przejąć nasze środki. Lepiej korzystać więc ze sprawdzonych rozwiązań. Istnieje także cały sektor ubezpieczeniowy na Blockchain – można wykupić ubezpieczenie na wypadek ataków hakerskich na nasze środki.

Na podstawie jakich kryteriów wybrać właściwą platformę lokat w DeFi? Warto skupić się na rozwiązaniach, które powstały zanim nastąpił boom na DeFi. Ewentualnie można brać pod uwagę także projekty, które powstały później, ale były sprawdzone przez osoby, które działały w tym trendzie już wcześniej. Co bardzo ważne, musiały także zostać dokonane audyty smart kontraków.

Co trzeba zrobić, aby pożyczyć pieniądze z wykorzystaniem DeFi? Czy takie pożyczki muszą być w jakiś sposób zabezpieczane?

Oczywiście, ponieważ nie wiemy z kim mamy do czynienia, nie mamy też żadnej historii kredytowej ani regulacji prawnych. W DeFi jestesmy tylko adresem w sieci Blockchain. Pod zastaw pożyczki należy umieścić więc pewien kapitał. Zawsze musi wynosić on więcej niż pożyczamy – zwykle minimum jest to 150% pożyczonego kapitału. Dlaczego? Ze względu na dużą zmienność kryptowalut, system musi mieć czas, aby upłynnić zastawione kryptowaluty w taki sposób, aby pokryły one wartość pożyczki.

Nagranie z rozmowy dostępne jest pod tym adresem:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments