Kto nie zapłaci już PCC – a kto zapłaci aż 6%?! Sprawdź! Przełomowa ustawa!

129
Kawa z Agentem

W najnowszym odcinku „Kawa z Agentem” Amanda Postolska poruszyła kwestię likwidacji podatku PCC, który jest jednym z najbardziej nielubianych podatków w czasie zakupu nieruchomości. Wiele osób jest w stanie pogodzić się z VAT-em, kosztami sądowymi, a także z kosztami notarialnymi. Jednak podatek PCC zdecydowanie boli deweloperów, a także osoby, które pierwszy raz kupują nieruchomość. Czy podatek PCC naprawdę zostanie zlikwidowany? O co chodzi z karną stawką podatku od czynności cywilnoprawnych?

Czy podatek PCC naprawdę zostanie zlikwidowany?

Szykują się zmiany dla właścicieli mieszkań. Chodzi o podatek PCC, czyli podatek od czynności cywilnoprawnych. Sejm zaakceptował zmiany, a z podatku PCC mają zostać zwolnieni nabywcy pierwszego lokalu z rynku wtórnego. Wiele osób cieszy się ze zmian związanych z podatkiem PCC. Jednak nowe przepisy to również sporo pytań.

Amanda Postolska zauważa, że zniesienie podatku PCC ma dotyczyć jedynie osób, które pierwszy raz kupują mieszkanie z rynku wtórnego. Pojawia się tutaj pytanie, dlaczego nowe przepisy nie będą dotyczyć również osób, które kolejny raz decydują się zakupić nieruchomość. Amanda Postolska uważa, że podatek od czynności cywilnoprawnych nie jest do końca logiczny. Podatek PCC płacimy za nieruchomość, którą właśnie kupiliśmy, która często wymaga remontu, ponieważ pochodzi z rynku wtórnego, a także często na jej zakup wzięliśmy kredyt. Ilość podatków, którą zapłaciliśmy po drodze, jest tak duża, że podatek od czynności cywilnoprawnych staje się zwyczajnie zbędny.

Amanda Postolska ma nadzieję, że nie tylko osoby kupujące swoją pierwszą nieruchomość z rynku wtórnego zostaną zwolnione. Ma nadzieje, że już niedługo również inne osoby nie będą musiały płacić podatku PCC.

Jednak nowe przepisy związane z podatkiem PCC nie są dobrą wiadomością dla osób, a także firm, które kupują lub zamierzają kupić więcej niż 6 mieszkań. O co chodzi z wprowadzeniem tak zwanej karnej stawki podatku od czynności cywilnoprawnych? Dla niektórych podatek PCC wzrośnie aż o 3%.

Karna stawka podatku PCC

Karna stawka podatku od czynności cywilnoprawnych ma dotyczyć osób i firm, które kupują co najmniej 6 mieszkań w ramach tej samej inwestycji deweloperskiej. Tak zwana karna stawka podatku PCC ma wynieść 6%. Warto tutaj zaznaczyć, że karna stawka ma dotyczyć też zakupu mniejszej ilości mieszkań. Karną stawkę zapłacą również osoby lub firmy, które na przykład kupują dwa razy po 4 lokale.

Amanda Postolska zauważa, że z jednej strony sporo osób zyska na nowych przepisach dotyczących podatku od czynności cywilnoprawnych, jednak z drugiej sporo osób na tym ucierpi. 6% to trzykrotnie więcej niż dotychczas, dlatego firmy oraz osoby, które kupują większą ilość lokali w czasie jednej inwestycji deweloperskiej, zapłacą dużo więcej.

W „Kawa z Agentem” Amanda Postolska zauważa, że zlikwidowanie podatku PCC uderzy również w gminy, które stracą dochód pochodzący z podatku od czynności cywilnoprawnych. Warto tutaj zaznaczyć, że luka wynikająca z likwidacji podatku PCC dla osób kupujących pierwsze mieszkanie będzie większa niż wpływ z tak zwanej stawki karnej za zakup mieszkań w pakiecie. Niestety nie zostały oszacowane skutki zmian wynikających z nowych przepisów dotyczących podatków PCC dla gmin. Podatek od czynności cywilnoprawnych stanowi około 3% dochodu gmin. W 2021 roku gminy dzięki PCC zyskały 2 mld zł. Sytuacja gmin w wyniku inflacji jest dość trudna, dlatego straty, które mogą przynieść nowe przepisy, będą dla nich obciążające.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments