Zasady wykupu lokali z Mieszkania PLUS! Firmy uciekają z sektora najmu w Polsce

Udostępnij

W najnowszym odcinku „Kawa z Agentem” Amanda Postolska zajęła się nowym programem Mieszkania PLUS. W programie wyjaśniła kilka nurtujących kwestii. Czy mieszkania w ramach programu Mieszkania PLUS będzie można wykupić? Poza tym Amanda Postolska zajęła się kwestią wycofywania się kolejnych zagranicznych firm z sektorem najmu w Polsce. Co jest tego przyczyną? Jakie są konsekwencje uciekania zagranicznego kapitału z Polski?

Wykupienie lokalu z programu Mieszkania PLUS. Jakie będą zasady?

Program Mieszkania PLUS to bardzo ciekawa opcja dla wszystkich osób, które marzą o własnych czterech ścianach. Wszystko dlatego, że w ramach nowego programu będzie możliwość zakupienia nieruchomości dzięki bezpiecznym kredytom. Poza tym będzie opcja wykupienia mieszkania z dopłatą państwa. Aktualnie dotyczy to około 3 tys. najemców. Lokatorzy mieszkań mają dwie możliwości wykupu nieruchomości w ramach programu Mieszkania PLUS:

  1. Wykupienie mieszkania w ramach programu Bezpieczny kredyt 2-procent.
  2. Wykupienie nieruchomości w ramach dojścia do własności.

Warto zaznaczyć, że druga opcja będzie tak samo atrakcyjna, jak w przypadku Bezpiecznego kredytu 2-procent. Osoby zainteresowane mogą liczyć na dopłaty ze strony państwa. Dopłata do kredytu w ciągu 25 lat średnio wyniesie 550 zł miesięcznie. Natomiast szacowane koszty w ciągu najbliższych 10 lat dla budżetu państwa wyniosą nawet 50 mld zł.

Jeszcze nie wiadomo kiedy dokładnie nowe rozwiązania i możliwość zakupu mieszkań w ramach programu Mieszkania PLUS będą możliwe. Dopiero kiedy zakończy się proces legislacyjny, będzie wiadomo, kiedy nowe programy wejdą w życie. Lokatorzy, którzy już podjęli się dojścia do własności, również będą mogli skorzystać z korzystniejszych opcji.

Nowe rozwiązanie wykupu mieszkań w ramach programu Mieszkania PLUS ma zostać zrealizowane szybko. Planowo atrakcyjna oferta ma trafić do lokatorów w styczniu 2024 roku. To oznacza, że już niebawem w ramach programu Mieszkania PLUS lokatorzy doczekają się naprawdę korzystnych warunków i w końcu doczekają się własnej nieruchomości.

Niestety poza pozytywnymi wiadomościami związanymi z programem Mieszkania PLUS, Amanda Postolska miała dla nas też złe informacje. Wszystko dlatego, że coraz więcej firm wycofuje się z sektora najmu w naszym kraju. Co jest tego przyczyną?

Firmy wycofują się z sektora najmu mieszkań w Polsce

Kolejna kwestia, którą poruszyła Amanda Postolska w najnowszym odcinku „Kawa z Agentem”, dotyczyła raportu NBP na temat wycofywania się firm z sektora najmu w naszym kraju. Ale co to właściwie dla nas oznacza?

Przyczyną wycofywania się firm z sektora najmu są uwarunkowania legislacyjne, a także kwestie ekonomiczne w naszym kraju. W praktyce oznacza to, że warunki i przepisy w Polsce nie sprzyjają zagranicznym inwestycjom. Przyznał się do tego sam Narodowy Bank Polski. Cała ta sytuacja nie wygląda najlepiej.

Spadło zainteresowanie kupowaniem mieszkań na wynajem. Warto zaznaczyć, że dotyczy to również funduszy inwestycyjnych oraz firm zagranicznych. Spadły dochody od wynajmu nieruchomości w wyniku nałożenia podatków od budynków o wartości powyżej 10 mln zł. Dodatkowo pojawił się zakaz amortyzacji podatkowej mieszkań. To wszystko sprawia, że Polska jest mniej atrakcyjna dla zagranicznych inwestorów, a kolejne firmy zaczynają wycofywać się z sektora najmu w naszym państwie.

NBP zauważa, że na rynku nieruchomości pojawiła się pewna stabilizacja po korekcie popytu, którą obserwowaliśmy w zeszłym roku. Warto zaznaczyć, że ceny transakcyjne w 10 największych miastach wzrosły o 0,2%.

Dobra wiadomość jest taka, że wzrost cen materiałów budowlanych spowolnił. Podobnie spowolnił wzrost najmu sprzętów budowlanych. Spowodowane to było spadkiem zainteresowania terenami budowlanymi, a także mniejszą ilością budowanych nieruchomości. Niestety w konsekwencji mogliśmy zaobserwować wzrost cen najmu za metr kwadratowy.

Co ciekawe w pierwszym kwartale 2023 roku wzrosła liczba mieszkań na wynajem. Wszystko dlatego, że inwestorzy nadal uważają, że nieruchomości są dobrym zabezpieczeniem kapitału. Poza tym wiele osób oczekiwało atrakcyjnej stopy zwrotu.

Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk
Redaktorka Portfelu Polaka. Ukończyłam studia licencjackie na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Uniwersytecie Śląskim. Specjalizuje się w tematyce społecznej, finansowej i prawnej.

Najnowsze

Zobacz również