Jak rozliczać VAT w innym kraju?

Udostępnij

Każda firma, która realizuje sprzedaż międzynarodową towarów, jest zobowiązana do tego, aby dostosować się do obowiązujących przepisów podatkowych w konkretnych krajach, gdzie prowadzona jest sprzedaż. Ekspansja rynków zagranicznych to dobry sposób na rozwinięcie skrzydeł w e-commerce. Warto jednak wiedzieć, jak rozliczać VAT, aby uniknąć wysokich kar finansowych i legalnie prowadzić swój biznes. Przejdź do dalszej części artykułu i dowiedz się więcej na ten temat!

Sprzedaż towarów i usług na terenie UE – jak się rozliczać?

Zmiany przepisów podatkowych wprowadzone 1 lipca 2021 roku spowodowały, że firmy e-commerce mogą znacznie wygodniej rozliczać się z podatku VAT – szczególnie na arenie międzynarodowej. Podstawowym pojęciem, które warto znać w odniesieniu do rozliczeń VAT, jest wewnątrzwspólnotowa sprzedaż towarów na odległość.

Zgodnie z aktualnymi wymogami podatkowymi należy stosować podatek VAT o stawce procentowej obowiązującej w kraju odbiorcy towaru. Wyjątkiem są transakcje, których wartość nie będzie przekraczać limitu 10 tys. euro. W takich sytuacjach możliwe jest rozliczenie podatku VAT w dwóch formach:

  1. Rejestracja działalności jako podatnik VAT w kraju, gdzie realizowana jest sprzedaż, magazynowanie lub wysyłka towarów.
  2. Rejestracja działalności do procedury VAT OSS, dzięki czemu można jednorazowo rozliczyć podatek VAT z polskim Urzędem Skarbowym, a ten przekaże pieniądze i odpowiednie dokumenty do organów podatkowych innych państw członkowskich.

Rejestracja do VAT UE jest obowiązkowa, jeśli podatnik pozostaje stroną transakcji w stosunku do podatników w innych krajach Unii Europejskiej. Warto dodać, że deklaracje tego typu trzeba składać w okresach miesięcznych do 25 dnia następującego po miesiącu, kiedy zaistniał obowiązek podatkowy.

Chcesz dowiedzieć się więcej o rejestracji VAT przez firmy z branży e-commerce? Sprawdź: https://taxology.co/pl/rejestracja-vat/.

Jak rozliczać VAT? Krok po kroku

Procedura związana z rozliczeniem VAT jako przedsiębiorca wcale nie jest skomplikowana. Wystarczy przejść kilka kroków, aby dokonać rejestracji VAT i VAT OSS, a następnie rozliczyć należny podatek.

  1. Uzupełnij formularz potrzebny do rejestracji nowego podatnika VAT.
  2. Skompletuj wymagane dokumenty, które należy przekazać do urzędu.
  3. Po zakończonym procesie rejestracji możesz realizować rozliczenia podatku VAT.

Wiedza, jak rozliczać VAT może okazać się przydatna, szczególnie jeśli chcesz magazynować i wysyłać produkty z terytorium konkretnego kraju do innego. Pamiętaj też, że proces rejestracji do VAT w Polsce trwa ok. 2 tygodnie, dlatego warto zrobić to wcześniej, aby móc legalnie prowadzić działalność gospodarczą w branży e-commerce.

Rozliczenia podatku VAT – gdzie szukać pomocy?

Wsparcie zewnętrznej firmy w zakresie rejestracji podatku VAT i prowadzenia firmowych rozliczeń może okazać się niezbędne, szczególnie jeśli działalność zacznie się prężnie rozwijać. Więcej informacji na temat usług związanych z rozliczeniami podatku VAT (także międzynarodowego) znajdziesz na stronie: https://taxology.co/pl.

Decydując się na taką współpracę, możesz zyskać: bezpieczny proces rejestracji do VAT swojej firmy, możliwość szybkiego wejścia na nowe rynki zagraniczne oraz kompleksowe wsparcie wykwalifikowanych w zakresie optymalizacji podatkowej firmy.

Najnowsze

Zobacz również