Każda firma, która realizuje sprzedaż międzynarodową towarów, jest zobowiązana do tego, aby dostosować się do obowiązujących przepisów podatkowych w konkretnych krajach, gdzie prowadzona jest sprzedaż. Ekspansja rynków zagranicznych to dobry sposób na rozwinięcie skrzydeł w e-commerce. Warto jednak wiedzieć, jak rozliczać VAT, aby uniknąć wysokich kar finansowych i legalnie prowadzić swój biznes. Przejdź do dalszej części artykułu i dowiedz się więcej na ten temat!
Sprzedaż towarów i usług na terenie UE – jak się rozliczać?
Zmiany przepisów podatkowych wprowadzone 1 lipca 2021 roku spowodowały, że firmy e-commerce mogą znacznie wygodniej rozliczać się z podatku VAT – szczególnie na arenie międzynarodowej. Podstawowym pojęciem, które warto znać w odniesieniu do rozliczeń VAT, jest wewnątrzwspólnotowa sprzedaż towarów na odległość.
Zgodnie z aktualnymi wymogami podatkowymi należy stosować podatek VAT o stawce procentowej obowiązującej w kraju odbiorcy towaru. Wyjątkiem są transakcje, których wartość nie będzie przekraczać limitu 10 tys. euro. W takich sytuacjach możliwe jest rozliczenie podatku VAT w dwóch formach:
- Rejestracja działalności jako podatnik VAT w kraju, gdzie realizowana jest sprzedaż, magazynowanie lub wysyłka towarów.
- Rejestracja działalności do procedury VAT OSS, dzięki czemu można jednorazowo rozliczyć podatek VAT z polskim Urzędem Skarbowym, a ten przekaże pieniądze i odpowiednie dokumenty do organów podatkowych innych państw członkowskich.
Rejestracja do VAT UE jest obowiązkowa, jeśli podatnik pozostaje stroną transakcji w stosunku do podatników w innych krajach Unii Europejskiej. Warto dodać, że deklaracje tego typu trzeba składać w okresach miesięcznych do 25 dnia następującego po miesiącu, kiedy zaistniał obowiązek podatkowy.
Chcesz dowiedzieć się więcej o rejestracji VAT przez firmy z branży e-commerce? Sprawdź: https://taxology.co/pl/rejestracja-vat/.
Jak rozliczać VAT? Krok po kroku
Procedura związana z rozliczeniem VAT jako przedsiębiorca wcale nie jest skomplikowana. Wystarczy przejść kilka kroków, aby dokonać rejestracji VAT i VAT OSS, a następnie rozliczyć należny podatek.
- Uzupełnij formularz potrzebny do rejestracji nowego podatnika VAT.
- Skompletuj wymagane dokumenty, które należy przekazać do urzędu.
- Po zakończonym procesie rejestracji możesz realizować rozliczenia podatku VAT.
Wiedza, jak rozliczać VAT może okazać się przydatna, szczególnie jeśli chcesz magazynować i wysyłać produkty z terytorium konkretnego kraju do innego. Pamiętaj też, że proces rejestracji do VAT w Polsce trwa ok. 2 tygodnie, dlatego warto zrobić to wcześniej, aby móc legalnie prowadzić działalność gospodarczą w branży e-commerce.
Rozliczenia podatku VAT – gdzie szukać pomocy?
Wsparcie zewnętrznej firmy w zakresie rejestracji podatku VAT i prowadzenia firmowych rozliczeń może okazać się niezbędne, szczególnie jeśli działalność zacznie się prężnie rozwijać. Więcej informacji na temat usług związanych z rozliczeniami podatku VAT (także międzynarodowego) znajdziesz na stronie: https://taxology.co/pl.
Decydując się na taką współpracę, możesz zyskać: bezpieczny proces rejestracji do VAT swojej firmy, możliwość szybkiego wejścia na nowe rynki zagraniczne oraz kompleksowe wsparcie wykwalifikowanych w zakresie optymalizacji podatkowej firmy.