Krzysztof Bosak chce zniesienia podatku Belki

0

Kandydat na prezydenta Krzysztof Bosak zadeklarował, że, jeśli tylko wygra wybory, ustanowi próg, poniżej którego nie będzie się płacić tzw. podatku Belki (daniny od dochodów kapitałowych). Powiedział to wczoraj w czasie spotkania z wyborcami w Inowrocławiu.

Powinien zostać ustanowiony próg podatku Belki, limit, poniżej którego tego podatku się nie płaci. Jeżeli podatek od zysków kapitałowych ma jakiekolwiek uzasadnienie, to u osób, które naprawdę obracają wielkim kapitałem, natomiast zwykły obywatel, zwykły inwestor tego podatku nie powinien płacić – powiedział Bosak na konferencji prasowej.

Inne zasady dla małych i dużych

Chce stworzyć więc próg i niejako podzielić oszczędnych Polaków na „małych i dużych”. Według posła Konfederacji nie jest to niczym odkrywczym, bowiem podobny mechanizm widać dziś w przypadku gwarantowania depozytu. Depozyty bankowe są w 100 proc. gwarantowane w przypadku każdego banku tylko do pewnego poziomu (gwarancja pochodzi dokładnie od Bankowego Funduszu Gwarancyjnego). Trzymanie na koncie wyższej kwoty jest już obarczone ryzykiem.

Bosak dodaje, że „podatek Belki działa antyrozwojowo, jest problemem w budowaniu dobrobytu i realizacji celów, które założył rząd premiera Mateusza Morawickiego kilka lat temu w Planie na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju”.

– Jest to całkowicie nieracjonalne. Sytuacja, w której oszczędzamy, trzymając pieniądze na kontach w banku, a wiemy, że banki mają rolę w gospodarce, kredytują różnego rodzaju inwestycje, tracimy oszczędności, a jeszcze do naszej straty dokładany jest dodatkowy podatek. To zniechęca do oszczędzania, napędza konsumpcję ponad miarę i na kredyt. Wiemy dobrze, że PKB w Polsce jest nakręcane wydatkami konsumpcyjnymi, a nie inwestycjami – oceniał dalej obecnie panujące zasady.

Tzw. podatek Belki to podatek od zysków kapitałowych. Został wprowadzony w 2002 r. Jego stawka wynosi 19 proc. Więcej na jego temat przeczytacie w tym miejscu.

Traderzy także chcą zniesienia podatku

Z politykiem zapewne zgodzą się członkowie fundacji Trading Jam, która od lat zrzesza traderów i walczy o ich prawa. Organizacja napisała ostatnio list otwarty do rządu, w którym też domaga się zniesienia daniny.

Mając na uwadze sytuację w jakiej znalazł się nasz kraj, polscy pracownicy, a także polskie przedsiębiorstwa, zwracamy się z prośbą o likwidację podatku od dochodów kapitałowych, zwanego potocznie “podatkiem Belki”. Światowa gospodarka przeżywa kryzys, którego skutki odczujemy jeszcze przez kilka najbliższych lat. Stan epidemiczny na całym świecie, zerwanie łańcuchów dostaw, kwarantanna, skutki Covid19 sparaliżowały popyt oraz podaż – napisano w liście.

Cała treść listu dostępna jest pod tym linkiem. Jego autorzy rozpoczęli akcję zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy znoszącej daninę. Swój podpis pod projektem można złożyć na stronie petycjeonline.com.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments