Warren Buffett mówi, jak przetrwać kryzys

0
najlepsi inwestorzy
Berkshire Hathaway Chairman and CEO Warren Buffett gestures during an interview with Liz Claman on the Fox Business Network in Omaha, Neb., Monday, May 5, 2014. The annual Berkshire Hathaway shareholders meeting concluded over the weekend. (AP Photo/Nati Harnik)

Warren Buffett postanowił podpowiedzieć, jak można przetrwać kryzys gospodarczy. Jego rady mogą okazać się dla wielu z was pomocne.

Przepowiednia Warrena

Zacznijmy od tego, że Buffett nie jest kolejnym „mądrym po szkodzie”. Już w zeszłorocznym liście do akcjonariuszy Berkshire Hathaway, napisał, że wspaniała koniunktura przejdzie ostatecznie w “megakatastrofę”. Zapewne widział już, że zbliża się spowolnienie gospodarcze i kryzys (o to, że przewidział koronawirusa go nie podejrzewamy).

Przyznawał wtedy, że Berkshire ma duże udziały w firmach ubezpieczeniowych, które jednak poniosłyby duże straty w przypadku jakiejś katastrofy. Sam jednak radził, by ubezpieczyć się  przed czymś nieoczekiwanym.

Dziś widać, że koronakryzus sprawił, że samo tylko zadłużenie Amerykanów na kartach kredytowych znacznie wzrosło w czasie pandemii.

Karta bankowa debetowa

Buffett wspominał akcjonariuszom swojej firmy o przyjacielu, który znalazł się w nadzwyczajnej sytuacji, i poprosił o radę, co z tym zrobić. On też miał zadłużenie na karcie kredytowej z odsetkami w wysokości 18 proc..

– Gdybym był winien pieniądze z 18-procentowymi odsetkami, pierwszą rzeczą, którą zrobiłbym z jakimikolwiek pieniędzmi jakie mam, byłoby spłacenie tego długo – powiedział Buffett. – Nie możesz przez całe życie pożyczać pieniędzy przy takich stawkach – dodał. Jeśli nie stać Cię na spłatę zadłużenia w całości, możesz rozważyć kredyt konsolidacyjny, który jest znacznie niżej oprocentowany.

Jakich akcji unikać?

Jedną z branż, która ucierpiała przez lockdwon, była lotnicza. Oberwał przez to też sam Buffet, bowiem posiadał akcje tego typu spółek.

Działalność linii lotniczych – i mogę się mylić, i mam nadzieję, że się mylę – zmieniła się w znaczący sposób – powiedział w maju na zgromadzeniu akcjonariuszy online w Berkshire Hathaway. Uważa, że ludzie zniechęcali się do latania, więc „świat zmienił się dla linii lotniczych”.

Jest jednak optymistą.

– Zasadniczo, nic nie może powstrzymać Ameryki. Nie mieliśmy tak naprawdę do czynienia z czymś, co bardzo przypomina obecny problem, ale napotykaliśmy na większe problemy. Amerykański cud, amerykańska magia zawsze zwyciężała i zrobi to ponownie – mówił Buffett.

Podsumowując: w dobie kryzysu szybko spłaćcie swoje długi, a następnie próbujcie inwestować, ale mądrze!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments