Warren Buffett postanowił podpowiedzieć, jak można przetrwać kryzys gospodarczy. Jego rady mogą okazać się dla wielu z was pomocne.

Przepowiednia Warrena

Zacznijmy od tego, że Buffett nie jest kolejnym „mądrym po szkodzie”. Już w zeszłorocznym liście do akcjonariuszy Berkshire Hathaway, napisał, że wspaniała koniunktura przejdzie ostatecznie w “megakatastrofę”. Zapewne widział już, że zbliża się spowolnienie gospodarcze i kryzys (o to, że przewidział koronawirusa go nie podejrzewamy).

Przyznawał wtedy, że Berkshire ma duże udziały w firmach ubezpieczeniowych, które jednak poniosłyby duże straty w przypadku jakiejś katastrofy. Sam jednak radził, by ubezpieczyć się  przed czymś nieoczekiwanym.

Dziś widać, że koronakryzus sprawił, że samo tylko zadłużenie Amerykanów na kartach kredytowych znacznie wzrosło w czasie pandemii.

Karta bankowa debetowa

Buffett wspominał akcjonariuszom swojej firmy o przyjacielu, który znalazł się w nadzwyczajnej sytuacji, i poprosił o radę, co z tym zrobić. On też miał zadłużenie na karcie kredytowej z odsetkami w wysokości 18 proc..

– Gdybym był winien pieniądze z 18-procentowymi odsetkami, pierwszą rzeczą, którą zrobiłbym z jakimikolwiek pieniędzmi jakie mam, byłoby spłacenie tego długo – powiedział Buffett. – Nie możesz przez całe życie pożyczać pieniędzy przy takich stawkach – dodał. Jeśli nie stać Cię na spłatę zadłużenia w całości, możesz rozważyć kredyt konsolidacyjny, który jest znacznie niżej oprocentowany.

Jakich akcji unikać?

Jedną z branż, która ucierpiała przez lockdwon, była lotnicza. Oberwał przez to też sam Buffet, bowiem posiadał akcje tego typu spółek.

Działalność linii lotniczych – i mogę się mylić, i mam nadzieję, że się mylę – zmieniła się w znaczący sposób – powiedział w maju na zgromadzeniu akcjonariuszy online w Berkshire Hathaway. Uważa, że ludzie zniechęcali się do latania, więc „świat zmienił się dla linii lotniczych”.

Jest jednak optymistą.

– Zasadniczo, nic nie może powstrzymać Ameryki. Nie mieliśmy tak naprawdę do czynienia z czymś, co bardzo przypomina obecny problem, ale napotykaliśmy na większe problemy. Amerykański cud, amerykańska magia zawsze zwyciężała i zrobi to ponownie – mówił Buffett.

Podsumowując: w dobie kryzysu szybko spłaćcie swoje długi, a następnie próbujcie inwestować, ale mądrze!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments