Kredyty mieszkaniowe wciąż cieszą się gigantycznym zainteresowaniem

Doradca kredytowy

Jak podaje Biuro Informacji Kredytowej, wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe październiku 2023 wzrosła rok do roku aż o 254%. Z kolei liczba osób ubiegających się o finansowanie zwiększyła się o 197% w ujęciu rocznym.

Ponad 41 tys. osób wnioskowało o kredyt hipoteczny we wrześniu wniosek

Biuro Informacji Kredytowej podało, że w październiku o kredyt mieszkaniowy wnioskowało łącznie 41 350 potencjalnych kredytobiorców. Rok wcześniej ich liczba sięgnęła 13 950. Co więcej, okazuje się, że w porównaniu do września 2023 liczba osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy wzrosła o 13%.

Średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego w październiku wyniosła zaś 421 tysięcy złotych, co jest najwyższym wynikiem w historii. Wartość ta była wyższa o 254% w relacji do wartości z października 2022 roku. W porównaniu do września 2023 wartość ta wzrosła natomiast o 0,9%.

Ponadto, okazuje się, że w październiku mieliśmy trzeci najwyższy w ujęciu rocznym wzrost popytu na kredyty hipoteczne odkąd posiadamy dane w Biurze Informacji Kredytowej – czyli od 2008 roku. Lepsze wyniki odnotowano wyłącznie… w lipcu oraz w sierpniu bieżącego roku.

Przyczyny rekordowego wzrostu popytu na kredyty mieszkaniowe

Bezpieczny Kredyt 2 procent

Według BIK czynnikiem wzrostu popytu na hipoteki jest efekt dużego zainteresowania kredytem w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2 procent.

Kierownik Zespołu Analiz Portfelowych Biura Informacji Kredytowej Sławomir Nosal podaje, że “59% wśród osób ubiegających się o kredyt mieszkaniowy w październiku to osoby w wieku do 45 lat, nieposiadające wcześniej kredytu mieszkaniowego, składające wniosek o kredyt do kwoty 600 tysięcy złotych w banku uczestniczącym w programie”.

Wzrost zdolności kredytowej

Ponadto, Biuro Informacji Kredytowej wskazuje, że wzrost popytu na kredyty mieszkaniowe wynika także z poprawy sentymentu do kredytów mieszkaniowych wśród potencjalnych kredytobiorców, którzy z przyczyn formalnych nie mogą być beneficjentami programu, ale wzrosła ich zdolność kredytowa. Negatywna zdolność kredytowa

Wspomniana zdolność zwiększa się bowiem obecnie w wyniku realnego wzrostu wynagrodzeń oraz spadku WIBOR-u – zarówno w reakcji na dwie ostatnie obniżki stóp procentowych, jak i w oczekiwaniu na dalsze ich spadki. W konsekwencji, nastąpił wzrost dostępności kredytu mieszkaniowego, co bezpośrednio przyczyniło się do wzrostu popytu.

Efekt niskiej bazy

Kolejnym powodem wyjątkowo wysokiego wyniku BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe jest efekt niskiej bazy. Okazuje się, że w okresie od maja 2021 roku do października 2022 odnotowano historycznie najniższe odczyty wartości tego indeksu.

Wraz ze wzrostem cen mieszkań, rosną kwoty kredytów

Istotnym czynnikiem jest także wzrost średniej kwoty wnioskowanego kredytu do rekordowej wartości aż 421 tysięcy złotych. Kwota ta jest o 25% wyższa od średniej kwoty kredytu zanotowanej w październiku 2022 roku.

Biuro Informacji Kredytowej wyjaśnia, że tak wysoka średnia wartość kredytu wynika zarówno ze wzrostu cen nieruchomości, jak i z faktu, że duża część osób chcących skorzystać z programu Bezpieczny Kredyt 2% składa wnioski na kwoty zbliżone do górnego poziomu ograniczenia w tym programie.

Ograniczenie to wynosi bowiem 500 tysięcy złotych dla singli i 600 tysięcy PLN dla małżeństw oraz rodziców wychowujących dziecko.

Co dalej z popytem na kredyty hipoteczne? kredyt

Kierownik Zespołu Analiz Portfelowych Biura Informacji Kredytowej Sławomir Nosal przewiduje, iż w “najbliższych miesiącach wysoki popyt na kredyty mieszkaniowe powinien się utrzymać z uwagi na duże zainteresowanie klientów programem Kredyt 2% oraz coraz wyższe kwoty wnioskowanego kredytu w efekcie wzrostu cen nieruchomości, a także niską bazę porównawczą z końca 2022 i początku bieżącego roku”.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments