Kolejny sondaż i kolejne straty Polski 2050

0
Szymon Hołownia

United Surveys przygotowało dla RMF FM i “Dziennika Gazety Prawnej” nowy sondaż. Okazuje się, że Polska 2050 chyba zniknie ze sceny politycznej lub zostanie tworem podległym PO, tak samo jak Nowoczesna.

PiS nadal liderem

Cieszy, co prawda, frekwencja  – ponad 56 proc. osób biorących udział w badaniu zadeklarowało, że poszłoby do lokali wyborczych – ale wyniki mogą zmartwić sympatyków opozycji.

Na Prawo i Sprawiedliwość chce zagłosować aż ponad 37 proc. badanych W lipcu wynik ten wynosił 33 proc. uczestników badania. Oznacza to wzmocnienie się partii Jarosława Kaczyńskiego, która zrobiła w szeregach Zjednoczonej Prawicy porządki, wyrzucając z niej Jarosława Gowina.

Poparcie urosło też Koalicji Obywatelskiej. Na sojusz PO, Nowoczesnej, Zielonych i Inicjatywy Polskiej chce zagłosować już aż 25 proc. To skok o ponad 6 punktów procentowych w porównaniu z lipcowymi badaniami (wtedy wynik wynosił 18,6 proc.).

Trzecie miejsce na podium zajmuje Lewica z poparciem wynoszącym 9 proc. W lipcu było to 7,8 proc.

Coraz lepiej radzi sobie Konfederacja, na którą zagłosowałoby dziś ponad 8 proc. respondentów. To z kolei o około 1 punkt procentowy więcej, niż było w lipcu.

Polska 2050 ma problem

Problemy ma zaś Polska 2050 Szymona Hołowni. W lipcu jej politycy mogli pochwalić się wynikiem rzędu 16,6 proc. W najnowszym sondażu procent ten spadł do 8,4. To wyraźny sygnał, że elektorat byłego dziennikarza TVN odpływa do KO. To zapewne efekt powrotu do PO Donalda Tuska. Możliwe, ze Polska 2050 zostanie tym samym zmuszona do dołączenia do KO i stania się junior partnerem Platformy Tuska.

Mniej wyborców popiera także PSL-Koalicję Polską. W poprzednim sondażu chęć głosowania na tę koalicję wyraziło 6 proc. badanych. Teraz już tylko 4,5 proc. Ludowcy nie dostaliby się więc do Sejmu.

Zmalał również procent osób niezdecydowanych. W najnowszym sondażu wynosi on 7,9 proc., a w lipcu było to 11 proc.

Jak powstało badanie?

Lipcowy sondaż został zrealizowany w dniach 2-5.07 2021 roku techniką wywiadu telefonicznego CATI na losowej, ogólnopolskiej próbie 1000 osób. Najnowsze, wrześniowe badania z kolei zrealizowano 31.08.2021 roku techniką wywiadu telefonicznego CATI na losowej, ogólnopolskiej próbie 1000 osób.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments