O uruchomieniu platformy HBO Max w Polsce mówi się od bardzo dawna. Temat pojawił się teraz podczas panelu na Series Mania Forum. Okazało się, że istnieją poważne plany uruchamiania tego topowego serwisu streamingowego w Europie. Usługa jeszcze w tym roku może wystartować w Hiszpanii i Skandynawii. Kiedy w Polsce?

HBO Max w Polsce?

Christina Sulebakk, dyrektor generalna HBO Max, nie wymieniła w czasie swojej wypowiedzi bezpośrednio Polski, dodała, że platforma streamingowa ma zostać uruchomiona w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Do tej listy ma dojść Portugalia. Tyle że chodzi o regiony, w których serwis wystartuje dopiero w 2022 roku. Zapewne wówczas HBO Max pojawi się też w Polsce. Dziś w naszym kraju fani filmów i seriali HBO mogą cieszyć się tylko HBO Go.

HBO Max ma jednak docelowo w ogóle zastąpić HBO Go. Działa jak na razie poza Stanami Zjednoczonymi tylko w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach. Wkrótce usługa ma też wystartować w niektórych krajach azjatyckich.

HBO Max to przede wszystkim szersza oferta programowa w porównaniu do tego, co oferuje dziś HBO Go.

Rynek streamingu

Streaming znacznie zyskał dzięki polityce lockdownów, na którą złożyło się m.in. zamknięcie kin. Kinomani przerzucili się w tym okresie na serwisy VOD takie jak Netfliks czy właśnie HBO Go.

Zgodnie z badaniem Gemius/PBI w czasie lockdowu na polskim Netflixie filmy oglądało 5,68 mln użytkowników. Łącznie zarejestrowano aż 92,89 mln odsłon. W lipcu mówimy o 4,9 mln domowych widzów i 78,14 mln odsłonach.

Firma Ernst & Young przygotowała też inną analizę. Na zlecenie National Association of Theater Owners (Narodowe Stowarzyszenie Właścicieli Kin) sprawdzała, jaki wpływ na zarobki producentów ma czas, jaki mija między premierą kinową a trafieniem produkcji na VOD czy inne nośniki (np. płyty DVD). Okazało się, że główny dochód gwarantują jednak kina. Nawet film, który trafia na platformy typy Netflix 108 dni po premierze kinowej, przynosi 1,75 mln dol. zysku więcej, niż gdyby trafił tam 10 dni wcześniej.

Streaming oznacza przesłanie za pośrednictwem sieci w czasie rzeczywistym strumienia danych multimedialnych – audio lub wideo. Treści audio lub wideo są wysyłane do serwera jako mniejsze pliki, a taka transmisja danych umożliwia użytkownikowi sieci przeglądanie treści na żywo, bez konieczności pobierania ich w całości na urządzenie.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments