Jak zaoszczędzić pomimo podwyżek cen produktów w sklepach?

0
jak zaoszczędzić pomimo podwyżek cen

Wraz z Nowym Rokiem rosną ceny – to wiemy nie od dziś. Przed podwyżkami niestety nie uciekniemy. Ale oszczędzanie pomoże nam sprawić, że podwyższenie cen nie będzie aż tak odczuwalne w naszych portfelach. Jakie są sprawdzone sposoby oszczędzania pieniędzy i czego należy unikać przy oszczędzaniu? Przekonaj się z nami, że oszczędzanie pieniędzy wcale nie jest takie trudne!

Jak zaoszczędzić pieniądze – najlepsze sposoby

Istnieją liczne sposoby na oszczędzanie pieniędzy, ale najskuteczniejsze będzie połączenie kilku metod, dzięki czemu osiągniesz maksymalną oszczędność. Nie wystarczy tylko wydawać mniej na zakupy albo czasem jechać na gapę (co z resztą jest złym sposobem na oszczędzanie). Oszczędzanie to proces, do którego należy się solidnie przygotować. Oszczędzanie powinno wejść w krew jak nawyk. Im bardziej naturalnie nam to będzie przychodziło, tym łatwiej będzie zaoszczędzić pieniądze.

Zamiast rezygnować ze wszystkiego zdecydowanie lepiej jest zaplanować większe i mniejsze wydatki. Zyskasz dzięki temu pełen wgląd na przepływ Twoich pieniędzy.

Budżet domowy

Podstawą oszczędzania jest dobry plan. Podstawowy budżet domowy można stworzyć w kilku prostych krokach.

– Najpierw zapisz sobie, jakie masz stałe wydatki, które ponosisz co miesiąc. Zalicza się do nich czynsz, różnego rodzaju opłaty, raty czy miesięczny bilet na komunikację miejską.

– Zbieraj paragony i sprawdź, ile miesięcznie wydajesz na żywność, chemię i odzież. Postaraj się oszacować, ile miesięcznie wydajesz na rozrywkę i inne rzeczy.

– Zapisz także wszystkie wydatki sporadyczne, np. planowany zakup miksera.

– Od swojej wypłaty odejmij wszystkie wyniki. Kwota na plusie wskazuje na to, że oszczędzisz w tym miesiącu.

Codzienne zakupy – jak mniej wydawać?

Wejdź na strony z promocjami sklepów spożywczych, np. gazetka Lidl i sprawdź jak zaoszczędzić pieniądze na jedzeniu. Różnego rodzaju promocje, rabaty i wielopaki pozwalają nam na kupno produktów po niższej cenie, dzięki czemu oszczędzamy. Jednak zachowaj umiar. Nie rób zbyt dużych zapasów, po potem może się okazać, że będziesz zmuszony wyrzucić przeterminowaną żywność. A to przekłada się na marnowanie pieniędzy, czego nie chcemy.

Podobnie jeśli chodzi o artykuły domowego użytku, chemię czy kosmetyki i ubrania – można jak najbardziej skorzystać z promocji na wielosztuki, ale lepiej nie kupować ich zbyt wiele. Taki duży, jednorazowy wydatek może zrobić dziurę w naszym budżecie.

Plan na oszczędzanie

Pierwszym grzechem głównym jest oszczędzanie bez uprzedniego zaplanowania. Wszystkie nasze działania powinne być oparte o plan działania. Kluczowe jest także wyznaczenie jasnego celu, do którego będziemy dążyć.

Celem powinna to być duża kwota, którą chcesz osiągnąć za kilka lat podzielona na miesiące. Dzięki temu łatwiej będzie Ci śledzić poziom Twoich oszczędności. Duża kwota może nas przerazić, sprawiając wrażenie, że nigdy nie uda nam się jej osiągnąć. Dlatego rozbicie jej na mniejsze, miesięczne kwoty jest korzystne. Odkładanie tej miesięcznej kwoty da nam poczucie, że faktycznie zbliżamy się do celu.

Oszczędzanie to działanie, które powinno przebiegać zgodnie z rozsądkiem. Dlatego wszystkie impulsywne, niezaplanowane zakupy oddalają nas od celu. Każdy wydatek, który nie został uwzględniony w budżecie sprawia, że nasze oszczędności maleją. Choć łatwo dać się ponieść promocjom trzeba mieć na uwadze, że kolejny nieprzemyślany zakup wcale nie jest potrzebny.

Sposoby na oszczędzanie pieniędzy – czego nie robić?

Rozsądne oszczędzanie jest jak najbardziej wskazane dla każdego, bez względu na poziom życia. Jednak kiedy zastanawiamy się jak szybko zaoszczędzić pieniądze, możemy popaść w ekstremalne oszczędzanie, które jest niezwykle niekorzystne. Powinno się oszczędzać w kilku aspektach życia, ale nie na każdym kroku. Na takim ekstremalnym oszczędzaniu mogą ucierpieć nasze samopoczucie, zdrowie i relacje z bliskimi. Do oszczędzania pieniędzy należy podejść z głową.

Jak można zaoszczędzić pieniądze? Droga do wymarzonego celu

Skuteczne oszczędzanie wiąże się z regularnością i cierpliwością.

– Zapisuj każdy wydatek w specjalnym zeszycie. Możesz skorzystać też z aplikacji stworzonych aby ułatwić oszczędzanie. Skanowanie paragonów od razu po zakupie sprawi, że zawsze będziesz mieć je pod ręką w razie reklamacji i zyskasz pełen wgląd na swoje wydatki.

– Dobrym sposobem jest odkładanie małej kwoty, np. 5 czy 10 złotych do skarbonki (albo na subkonto w Twoim banku) za każdym razem, kiedy dokonasz nieprzemyślanego zakupu. W ten sposób pozbędziesz się nawyku impulsywnych zakupów i zaoszczędzisz przy okazji.

– Dość radykalnym sposobem będzie ustawienie limitu na karcie. Taka blokada skutecznie powstrzyma Cię przed zakupami, jednakże jest też ryzykowna, bo może się zdarzyć, że wykorzystasz limit i nie będziesz w stanie zapłacić na zakupy spożywcze.

– Zamiast kupować kawę i posiłki na wynos, możesz zacząć robić je samemu. Zamawiając posiłek na dwie osoby, np. dwie porcje kurczaka curry z ryżem zapłacisz około 60 zł z dostawą. Wykonując podobne danie samodzielnie zapłacisz połowę mniej, a potrawa wystarczy na kilka dni.

Sposobów, na codzienne oszczędzanie jest mnóstwo – możesz używać energooszczędnych żarówek, wyłączać kable z kontaktu kiedy wychodzisz, możesz przestać kupować butelkowaną wodę. Przekonaj się, że możesz zaoszczędzić 200 zł miesięcznie, nie wkładając w to zbyt dużego wysiłku.

Zaoszczędzona w ciągu jednego miesiąca kwota nie zrobi dużego wrażenia, a może nawet zdemotywować. Za to porównanie oszczędności zebranych w ciągu sześciu miesięcy lub nawet w ciągu pół roku pokaże nam, że starania zdecydowanie nie poszły na marne. Sam się przekonaj jak łatwo zaoszczędzić pieniądze!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments