Inwestycja w nieruchomości – czy nadal warto?

Udostępnij

Inflacja, bankructwo chińskiego giganta deweloperskiego, wzrost kosztów utrzymania mieszkań, wzrost kosztów kredytu, rozwiązania Polskiego Ładu – jak te czynniki wpłyną na rynek nieruchomości? Czy opłaca się dzisiaj kupić nieruchomość? Czy będzie w przyszłości stać nas na zakup mieszkania? O tym Joanna Buczyńska, redaktor Comparic24.tv. porozmawiała z ekspertem rynku nieruchomości – Tomaszem Burconem, prezesem Apartments Possession.

Czy nadal warto inwestować w nieruchomości? – rozmowa z Tomaszem Burconem

Co działo się na rynku nieruchomości w 2021 roku?

W roku 2021 sytuacja na rynku nieruchomości, a konkretnie najmu, totalnie się odwróciła. Po bardzo słabym 2020 roku, firma Apartments Possession mogła podreperować swoje wyniki. Okazuje się bowiem, że ceny najmu sięgały rekordowych wartości – w czerwcu koszt najmu krótkoterminowego pokonał nawet poziomy z 2012 roku, z czasów Mistrzostw Europy 2012.

W kolejnych miesiącach sezonu, ceny były od 20% do nawet 100% (w weekendy) wyższe niż w ostatnich latach przed pandemią. Poza sezonem wynajem krótko- i średnioterminowy (na parę miesięcy) również dobrze funkcjonuje.

Czy w Polsce obecnie warto kupić mieszkanie w celach inwestycyjnych?

Według Tomasza Burcona zawsze warto kupować mieszkania. Po pierwsze, dobrym pomysłem jest kupno mieszkania na etapie “dziury w ziemi”, lecz tylko u sprawdzonego dewelopera. Wynika to po prostu z galopującej inflacji – ceny mieszkań również mocno idą w górę.

Jednak czy podaż na mieszkania nie przebije popytu?

Podaż na pewno się zwiększy, ponieważ przy wyższych cenach coraz więcej osób będzie miało problemy z kupnem mieszkania. Jednak na znaczeniu zyskiwać będzie wynajem. Dziś już Polacy nie czują przymusu posiadania mieszkania na własność, wynajem zwiększa ich elastyczność. Co więcej, z badania NBP wynika, że dziś już tylko 52% mieszkań kupowana jest na własne potrzeby, a cała reszta już w celach inwestycyjnych.

Co ma zrobić inwestor, aby to jego mieszkanie zostało wynajęte?

Najlepiej przekazać wynajem mieszkania firmie, która się w tym specjalizuje.

Jaka będzie przyszłość polskiego rynku nieruchomości?

Generalnie, patrząc długofalowo, w skali 10 lat lub dłużej, nieruchomości w Polsce nadal będą bardzo dobrą inwestycją. Mamy tu do czynienia z zasobem, który skutecznie ochroni nasz kapitał przed inflacją. Z całą pewnością jednak warto dywersyfikować swój portfel.

Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całą rozmową, znajduje się ona poniżej.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również