Ile Bezpiecznych Kredytów 2% udzieliły banki? Znamy ostateczne dane

Udostępnij

Główny analityk Grupy BIK Waldemar Rogowski poinformował, że banki udzieliły około 59 600 kredytów w ramach programu „Bezpieczny Kredyt 2 procent”. Łączna wartość udzielonych “Bezpiecznych Kredytów 2%” sięgnęła 24,2 miliarda złotych.

Z programu Bezpieczny Kredyt 2% skorzystało 82 500 osób kredyt hipoteczny

W poniedziałek, podczas debaty zorganizowanej przez Otodom, główny analityk Grupy BIK Waldemar Rogowski poinformował, że 82 500 osób skorzystało z programu „Bezpieczny Kredyt 2 procent”.

Ostatecznie w ramach tego programu udzielono 59 600 kredytów, co przełożyło się na 24,2 miliarda złotych akcji kredytowej. Wartość ta stanowi około 50% akcji kredytowej w drugim półroczu 2023. Główny analityk Grupy BIK wskazał również, że „40% osób korzystających programu miało czystą rynkową zdolność kredytową”.

Warto przypomnieć, że ustawowe limity wydatków na dopłaty do „Bezpiecznego Kredytu 2 procent” zakładały, że wsparciem w latach 2023 i 2024 może być objęte około 50 tysięcy kredytów.

Program „Bezpieczny Kredyt 2 procent” zakończył już swoje działanie. Do 7 stycznia banki mogły rejestrować w systemie BGK wnioski złożone do 31 grudnia 2023 roku. Następcą “Bezpiecznego Kredytu” ma zostać program “Mieszkanie na start”.

Minister Rozwoju i Technologii Krzysztof Hetman zapowiedział, że program “Mieszkanie na start” ma zostać uruchomiony “prawdopodobnie od połowy tego roku”.

W grudniu udzielono mniej kredytów niż w październiku i listopadzie kredyt

Podczas debaty zorganizowanej przez Otodom, główny analityk Grupy BIK Waldemar Rogowski stwierdził, że “wygraną w 2023 roku jest strona podażowa, której podano kroplówkę. Bez stymulowania strony popytowej byłoby ciężko”.

Główny analityk Grupy BIK przypomniał, że w styczniu i lutym 2023 roku była na poziomie 2 miliardów złotych, a w październiku i listopadzie sięgała już 9-10 miliardów PLN. Waldemar Rogowski oznajmił ponadto, że “grudzień nie był już tak dobry jak październik i listopad”.

Co nas czeka na rynku mieszkaniowym w 2024 roku?

Główny analityk Grupy BIK Waldemar Rogowski stwierdził w poniedziałek, że „2024 rok będzie podobny do 2023, czyli słabe pierwsze półrocze – styczeń, luty będzie jeszcze w miarę w związku z uruchamianiem kredytów grudniowych Bezpiecznych Kredytów 2 procent, a później będzie dołek”.

Główny analityk Grupy BIK prognozuje, że “w kolejnych miesiącach pierwszego półrocza 2024 akcja kredytowa będzie na poziomie 4-5 miliardów złotych. Co dalej? Jeśli będzie kolejna kroplówka, będzie odbicie”.

Waldemar Rogowski ocenił przy tym, że dopóki będzie stymulacja, sytuacja będzie dobra, ale w przypadku jej zakończenia czeka nas prawdziwe zetknięcie strony popytowej z podażową. kredyt hipoteczny

Według głównego analityka Grupy BIK “gdy strona podażowa, która zacznie realizować projekty z 2-3 letnim okresem na dostarczenie produktu, spotka się z nagłym zabraniem kroplówki po stronie popytowej, wtedy może być korekta na rynku mieszkaniowym”.

W swoim bazowym scenariuszu Waldemar Rogowski zakłada jednak wzrost cen nieruchomości od 10% do 15% w ujęciu nominalnym na całym rynku.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również