Rząd rozpoczyna konsultacje projektu „Mieszkanie na start”, który ma wspierać kredytobiorców chcących kupić pierwsze mieszkanie. Program ma zostać uruchomiony w połowie tego roku, a jego budżet wyniesie 500 milionów złotych. Na wsparcie będą mogły liczyć nie tylko małżeństwa.
Znamy następcę Bezpiecznego Kredytu 2 procent
Dziś na oficjalnej konferencji prasowej Minister Rozwoju i Technologii Krzysztof Hetman ogłosił, że rząd przygotował projekt, do dyskusji i szerokich konsultacji – “Mieszkanie na start”.
Minister Hetman oznajmił, że projekt ten “w swoim założeniu ma po pierwsze wspierać kredytobiorców, a po drugie – ma stymulować podażowy rynek mieszkaniowy, żeby ci, którzy mieszkania budują, wiedzieli, że takie wsparcie będzie i żeby te inwestycje uruchamiali, ponieważ mieliśmy bardzo duży zastój na rynku”.
Szef resortu rozwoju oświadczył, że “na ten program na 2024 rok rząd ma zarezerwowane w budżecie 500 milionów złotych. Program będzie uruchomiony prawdopodobnie od połowy tego roku, rząd musi przeprowadzić konsultacje”.
Kto będzie mógł skorzystać z programu „Mieszkanie na start”?
Dla programu “Mieszkanie na start” rząd chce wprowadzić limit wiekowy dla singli. Minister Rozwoju i Technologii oświadczył, że “single będą mogli do 35. roku życia korzystać z tego programu. Pozostałe gospodarstwa domowe – od dwuosobowego aż w górę – takiego limitu wiekowego nie będą miały”.
Co istotne, Krzysztof Hetman wyjaśnił, że “gospodarstwo dwuosobowe będzie w tym programie tak traktowane, że może przyjść dwóch singli i poinformować, że chcą wziąć udział w tym programie i wziąć kredyt jako gospodarstwo dwuosobowe. Będzie współwłasność takiego mieszkania dla tych dwóch osób, to będzie ich wspólne zobowiązanie. To ograniczy jakiekolwiek możliwości sztucznego dobierania sobie osoby”.
Minister Hetman dodał przy tym, że “płeć osób nie ma żadnego znaczenia”. Co istotne, Ministerstwo Rozwoju i Technologii w programie “Mieszkanie na start” zakłada następujące progi dochodowe:
- Dla jednoosobowego gospodarstwa domowego – 10 tysięcy złotych brutto
- Dla dwuosobowego gospodarstwa – 18 tysięcy złotych brutto
- Dla trzyosobowego gospodarstwa domowego – 23 tysiące złotych brutto
- Dla czteroosobowego gospodarstwa domowego – 28 tysięcy złotych brutto
- Dla pięcioosobowego gospodarstwa domowego – 33 tysiące złotych brutto
Dochód ma być weryfikowany tylko raz przy ubieganiu się o kredyt, w oparciu o dochody z ostatnich 6 miesięcy. Szef resortu rozwoju wytłumaczył ponadto, iż rząd “nie chce nikogo absolutnie wykluczać z tego programu. Może się zdarzyć tak, że będzie gospodarstwo trzyosobowe, które będzie miało nie 23 tysiące złotych, tylko 24 tysiące PLN, czy 23 500 PLN. W związku z tym rząd chce wprowadzić zasadę, która potocznie nazywa się złotówka za złotówkę”.
„Mieszkanie na start” a zakup kolejnego mieszkania
Minister Rozwoju i Technologii podkreślił, że “co do zasady jest to program, który ma wspierać zakup pierwszego mieszkania, ale rząd robi wyjątek w przypadku gospodarstwa pięcioosobowego. Jeśli jest gospodarstwo pięcioosobowe i ma mieszkanie, ale chciałoby nabyć większe, to w takim przypadku będą mogli uzyskać w ramach takiego programu wsparcie”.
Komu będzie przysługiwał kredyt 0%?
Krzysztof Hetman wskazał również, że “dopłata do tego kredytu będzie zróżnicowana, w zależności od wielkości gospodarstwa domowego. Propozycja oprocentowania będzie wyglądała w ten sposób, że byłoby 1,5% w przypadku gospodarstwa jedno- i dwuosobowego. W przypadku trzyosobowego oprocentowanie zostaje zmniejszone do 1%. W przypadku czteroosobowego byłoby to oprocentowanie na poziomie 0,5%. W przypadku gospodarstwa pięcioosobowego byłoby to 0 procent„.
W programie „Mieszkanie na start” rząd ma dopłacać kredytobiorcom do ich zobowiązania przez pierwsze 10 lat kredytu.
Maksymalna wysokość kredytu w programie „Mieszkanie na start”
Co istotne, kwoty kredytu, do którego będzie przysługiwała dopłata, mają również być uzależnione od wielkości gospodarstwa domowego.
Minister Hetman wyjaśnił, że “dla gospodarstwa jednoosobowego limitem, do którego przysługiwałaby dopłata, byłoby 200 tysięcy złotych, dla gospodarstwa dwuosobowego – 400 tysięcy złotych, dla trzyosobowego – 450 tysięcy złotych, czteroosobowego – 500 tysięcy złotych, a dla pięcioosobowego – 600 tysięcy złotych. Za każdą kolejna osobę w gospodarstwie domowym rząd dokłada kolejne 100 tysięcy złotych”.
Szef resortu rozwoju dodał, że “można wziąć wyższy kredyt, ale do tej kwoty jest dopłata”. Rząd szacuje, że w tym roku uda mu się udzielić 50 tysięcy kredytów w ramach “Mieszkania na start”. Program jest przewidziany na lata 2024-2025, ale jego skumulowane koszty w trakcie obowiązywania będą oscylowały wokół 12-13 miliardów złotych.
Co bardzo istotne, Minister Rozwoju i Technologii podkreślił, że powyższe założenia to propozycja resortu, która będzie poddana szerokiej konsultacji z bankami, organizacjami konsumenckimi i organizacjami przedsiębiorców.