Gdzie w Polsce mieszkają najbogatsi?

1625

W Polsce z każdym rokiem przybywa ludzi niezwykle majętnych. Liczba osób z dochodem przekraczającym milion złotych rocznie wynosi już w naszym kraju ponad 30 tysięcy. Nic również nie zapowiada by ta aktualnie panująca tendencja mogła ulec zmianie. Gdzie w takim razie mieszka w Polsce najwięcej krezusów? Jeśli chodzi o województwa niekwestionowany lider jest jeden, natomiast gdy mowa o zarobkach w konkretnych gminach w przeliczeniu na mieszkańca wyniki mogą zaskoczyć. Wszystkiego dowiemy się poniżej.

Gdzie mieszkają bogacze? W województwie Mazowieckim

Bezdyskusyjnym liderem pod względem liczby milionerów jest województwo Mazowieckie. Mieszka w nim ponad 8,5 tysiąca osób z rocznym przychodem wynoszącym minimum siedmiocyfrową liczbę. To więcej niż łącznie w dwóch kolejnych województwach – Wielkopolskim i Śląskim.

Jeśli chodzi o miasta, liderem oczywiście jest Warszawa, gdzie mieszka ich ponad 5 tysięcy. Drugie miejsce zajmuje Kraków, a trzecie Wrocław.

Gdzie jednak istnieje największe prawdopodobieństwo natrafienia na milionera?

Znacznie ciekawiej wygląda sprawa, gdy bierze się pod uwagę liczbę najbogatszych w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Okazuje się, iż pod tym względem ranking zdominowały gminy podwarszawskie. Pierwsze miejsce należy do Podkowy Leśnej. To z pewnością wyjątkowe miejsce. Znajduje się w nim mnóstwo przedwojennych willi, pałacyków czy lipowych alej. Większość domów na portalach z ogłoszeniami kosztuje w tej gminie znacznie ponad milion złotych.

Drugie miejsce w zestawieniu zajmuje Konstancin-Jeziorna. To także prawdziwe zagłębie bogaczy. Swój piękny neobarokowy pałacyk nazywany Willą Wanda miał tam choćby Jan Kulczyk.

Kolejne miejsca w rankingu także należą do gmin podwarszawskich. Mowa tu o Michałowicach, Izabelinie, Starych Babicach i Lesznowoli. Dopiero na siódmym miejscu znajdziemy miejsce z innego województwa. Mowa tu o Osielsku położonym niedaleko Bydgoszczy. Znajdziemy tam wiele imponujących rezydencji.

Na kolejnym miejscu znajduje się kolejna podwarszawska gmina – Łomianki, a dziewiątą pozycję zajmuje sama Warszawa. Tutaj warto wyróżnić jedno miejsce, które upodobali sobie najbogatsi. Mowa tu o wybudowanym w 2013, a otwartym w 2017 wieżowcu Złota 44. Szczyci się on najwyżej położonym w Europie penthousem, który należy do Roberta Lewandowskiego. Łącznie na 52 piętrach mieści się aż 287 luksusowych apartamentów. Czołową dziesiątkę zamyka kolejna podwarszawska gmina – Milanówek.

Inne duże miasta zajmują w tym rankingu pozycje poza czołową dwudziestką. Najwyżej z pozostałych plasuje się popularny wśród celebrytów Sopot – 24 miejsce. W przypadku reszty, musimy się już przenieść do piątej dziesiątki. Kraków zajmuje 41 pozycję, Wrocław 44. a Poznań 45.

Wnioski, które można wyciągnąć z tych danych, nasuwają się same. Najbogatsze województwa, w których zarobki z reguły wynoszą najwięcej, mają również wśród mieszkańców najbardziej majętne osoby. Natomiast najwięksi krezusi niekoniecznie decydują się na mieszkanie w ich stolicach. Preferują okoliczne gminy, z dala od wielkomiejskiego zgiełku, za to z większą prywatną przestrzenią. Najbardziej upodobali sobie oni przedwojenne wille czy pałace, a nawet zamki sprzed kilku stuleci.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments