Deweloper wygrywa w sądzie ważny wyrok! Orange sprzedaje swoje nieruchomości!

Udostępnij

Amanda Postolska w najnowszym odcinku „Kawa z Agentem” przybliżyła kwestie sprawy sądowej J.W. Construction. Firma wygrała z ratuszem sprawę o tak zwane „mikroapartamenty”. To przełomowy wyrok sądu!

W „Kawa z Agentem” możemy też dowiedzieć się więcej o pewnej sieci telefonicznej, która postanowiła sprzedać swoje nieruchomości. Jaka jest ich wartość i co może oznaczać taki ruch ze strony firmy?

Spór o „mikroapartamenty”

J.W. Construction poinformowało o wygranym sporze z warszawskim ratuszem. Sąd uznał, że pomieszczenia poniżej 25 metrów kwadratowych to oddzielne mieszkania. Warszawski ratusz uważał, że pomieszczenia o takim metrażu są co najwyżej pokojami hotelowymi. W takiej sytuacji niemożliwe byłoby uzyskanie aktu notarialnego. Osoby, które zakupiły nieruchomość w Bliska Wola Tower nie mogłyby w takiej sytuacji uzyskać aktu notarialnego. 12 kwietnia wydano decyzję, że stanowisko warszawskiego ratusza nie ma podstaw prawnych. 

Zgodnie z polskim prawem lokale mieszkalne muszą mieć przynajmniej 25 metrów kwadratowych powierzchni. Natomiast pomieszczenia poniżej mogą być pomieszczeniami użytkowymi. Mimo wszystko w tego typu pomieszczeniach można prowadzić działalność, mieć biuro, a także wynajmować je w ramach najmu krótkoterminowego. Z postanowienia SKO wynika, że działanie ratusza byłoby sprzeczne z wydanym wcześniej pozwoleniem. Potwierdzona została racja dewelopera. Budynek, którego dotyczył spór, nie zostanie uznany za obiekt hotelarski.

Amanda Postolska zauważa, że J.W. Construction najprawdopodobniej nie było jedyną firmą, która miała problem z nazwaniem swoich inwestycji lokalami, a nie pokojami hotelowymi. To zdecydowanie przełomowy wyrok i może mieć ogromne znaczenie dla deweloperów w przyszłości.

Orange Polska sprzedaje swoje nieruchomości

W najnowszym odcinku „Kawa z Agentem” Amanda Postolska postanowiła poruszyć jeszcze jeden ciekawy temat. Chodzi o pewną firmę, która postanowiła zrobić coś z częścią swoich nieruchomości. Sieć telefoniczna sprzedaje nieruchomości. Orange Polska szacuje, że nieruchomości są warte około 1 mld zł. Dotychczas sieć telefoniczna sprzedała nieruchomości za podobną wartość, czyli około 1 mld zł. Jednak dlaczego Orange Polska podjęła decyzję o sprzedaży nieruchomości?

Orange Polska podjęło decyzję o sprzedaży nieruchomości w ramach oszczędności i transformacji firmy. Sieć telefoniczna sprzedaje nieruchomości, których aktualnie nie wykorzystuje do działań biznesowych. Infrastruktura zajmowała naprawdę ogromne ilości pomieszczeń, które nie były przez Orange Polska wykorzystywane. Teraz przestrzeń ta może zostać lepiej zagospodarowana.

Amanda Postolska zastanawia się, czy Orange Polska jest w dobrej kondycji. Wspomina, że dla inwestorów powinno zapalić się światełko ostrzegawcze. Z jakiegoś powodu sieć telefoniczna postanowiła pozbyć się swoich nieruchomości. Z drugiej strony może to być dobra okazja dla osób, które chciałby zakupić nieruchomość od sieci telefonicznej.

Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk
Redaktorka Portfelu Polaka. Ukończyłam studia licencjackie na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Uniwersytecie Śląskim. Specjalizuje się w tematyce społecznej, finansowej i prawnej.

Najnowsze

Zobacz również