Eko-terror UE! To wykończy budżet Polski! Zakaz najmu krótkoterminowego – gdzie?!

Udostępnij

W najnowszym programie Kawa z Agentem Amanda Postolska – założycielka i CEO RS Estate omawia jedno z kluczowych zadań strategii klimatycznej Fit for 55 – remonty budynków. Poruszony został także temat inicjatywy zakazu krótkoterminowego wynajmu mieszkań dla turystów w historycznym centrum Florencji.

Droga walka o klimat. Remonty budynków (a tych nie brakuje) mogą pochłonąć ponad bilion złotych

W kontekście realizacji strategii klimatycznej Fit for 55 sporo się mówi chociażby o zakazie sprzedaży nowych samochodów spalinowych po 2035 roku – z wyjątkiem aut, których silniki będą spalać wodór lub benzynę syntetyczną.

Wydaje się jednak, że większe znaczenie społeczne i gospodarcze mają plany Unii Europejskiej związane z osiągnięciem bezemisyjności budynków w 2050 roku. Chodzi między innymi o koszty masowych remontów, które można szacować na poziomie od 1,5% do 2% PKB rocznie.

Jeszcze niedawno podobną część polskiego PKB stanowiły wydatki na obronność. Mówimy zatem o kwotach rzędu 1,5 biliona złotych przez 30 lat, które zostaną wydatkowane na remonty polskich budynków.

Warto wiedzieć, że zeroemisyjny budynek to taki, który spełnia wymogi dotyczące zużycia energii pierwotnej oraz nie powoduje emisji dwutlenku węgla z paliw kopalnych. Limit zużycia energii pierwotnej dla budynków mieszkalnych wyniesie 65 kilowatogodzin na metr kwadratowy.

Dla budynków biurowych przewidziano wyższą wartość – 85 kilowatogodzin na metr kwadratowy.

Nowe budynki będą musiały spełniać wymogi zeroemisyjności już za kilka lat

Co istotne, niemal wszystkie nowe budynki będą musiały spełniać powyższe wymogi już od 2028 roku. W przypadku budynków użyteczności publicznej ma nawet obowiązywać termin krótszy o dwa lata.

Rząd w swojej strategii renowacyjnej założył, że do 2030 roku środki Unii Europejskiej zabezpieczą około 75% z 400 miliardów złotych tych kosztów inwestycyjnych. Rodzi się jednak pytanie czy pełne wykorzystanie tych funduszy będzie możliwe (na przykład z przyczyn politycznych)?

Inne wątpliwości związane są z możliwym wzrostem kosztów energii oraz materiałów budowlanych.

Krótki wynajem dla turystów zakazany we Florencji

Władze Florencji wprowadziły zakaz przeznaczenia kolejnych mieszkań na krótkoterminowy wynajem dla turystów w historycznym centrum, które jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

To pierwsza taka inicjatywa we Włoszech. Nowe przepisy nie działają wstecz, a ich celem jest niedopuszczenie do tego, by dalsze oferty wynajmu na krótki okres trafiały na popularne platformy internetowe.

Od 1 czerwca usługi krótkoterminowego wynajmu mogą świadczyć tylko zarejestrowane podmioty, a nowe zgody na wynajem nie będą już wydawane. Ta decyzja ma na celu wsparcie mieszkalnictwa w centrum Florencji, aby nie zmieniało się ono w “wielką strefę hotelową”.

Obecna sytuacja, zdaniem burmistrza, jest wręcz kryzysowa – miasto zmaga się ze zjawiskiem przerostu turystyki. Po pandemii COVID-19 nikt nie spodziewał się tak dużego i błyskawicznego ożywienia turystyki.

Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całym nagraniem, znajduje się ono poniżej:

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również