Najważniejsze wiadomości z rynku nieruchomości

0
Amanda Postolska

„Kawa z Agentem” to nowy cykl emitowany na YouTube na kanale Portfel Polaka poświęcony tematyce rynku nieruchomości. Jeśli jesteś inwestorem lub po prostu ciekawi Cię rynek nieruchomości, a nie masz czasu przeglądać kilkunastu portali, aby być na bieżąco – to program właśnie dla Ciebie! W pierwszym odcinku Amanda Postolska – założycielka i CEO RS Estate, omówiła najważniejsze bieżące informacje z rynku nieruchomości.

Najważniejsze wiadomości z rynku nieruchomości – Kawa z Agentem #1

Propozycje nowych przepisów warunków technicznych nieruchomości

Aktualnie konsultowany jest projekt rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki. Jedną z najważniejszych propozycji zmian stanowi obowiązek minimum 6% lokali dostępnych dla osób niepełnosprawnych w każdym nowym budynku wielorodzinnym. Jeśli chcielibyśmy kupić taki lokal dla niepełnosprawnych i przeprowadzić w nim zmiany – na przykład wyburzyć ścianę – będziemy potrzebowali pozwolenia na budowę.

Ma dojść również do zmiany interpretacji słowa “antresola”. Aktualnie prawo pozwalało nadużywać tego sformułowania, natomiast po wejściu w życie rozporządzenia antresola ma być rozumiana wyłącznie jako górna część pomieszczenia, wydzielona w poziomie, niezamknięta przegrodą budowlaną od strony wnętrza, z którego jest wydzielona, o powierzchni nie większej niż 50% powierzchni użytkowej pomieszczenia.

Najbardziej dotkliwe mogą się jednak okazać nowe przepisy dotyczące konieczności zapewnienia odpowiedniego nasłonecznienia w inwestycjach realizowanych w centralnych częściach miasta. Jest to ważne o tyle, iż jeżeli nie będzie wystarczającego nasłonecznienia, deweloperzy będą musieli pożegnać budowanie mieszkań od strony północnej.

Projekt zakłada również, że każde miejsce postojowe ma mieć zapewniony również bezpośredni dostęp do drogi manewrowej. Nie będzie zatem można budować miejsc rodzinnych czy zależnych, ani instalować platform parkingowych.

Mieszkania kuszą deweloperów komercyjnych

W ostatnim czasie deweloperzy, którzy słyną z rynku komercyjnego coraz częściej dodają rynek mieszkaniowy do swojej oferty. Niektórzy deweloperzy wpadli nawet na pomysł dobudowania mieszkań na dachach swoich parków i centrów handlowych.

Stawki za wynajem mieszkań ostro w górę

W ostatnim roku ceny wynajmu mieszkań poszybowały bardzo ostro w górę. Okazuje się, że w minione 12 miesięcy podrożały nawet o 27%. Dziś w Warszawie najem lokalu o powierzchni od 60 do 90 metrów kwadratowych kosztuje średnio 4700 złotych – o 600 PLN więcej niż rok temu.

2021 rekordowym rokiem dla deweloperów – jakie prognozy na 2022?

Miniony rok był absolutnie wyjątkowy dla deweloperów. Świadczy o tym rekordowa liczba sprzedanych mieszkań i pozwoleń na budowę. Czego możemy spodziewać się w najbliższych 12 miesiącach? Prezes firmy Murapol oczekuje, że popyt będzie nadal utrzymywał się na wysokim poziomie. Wpływ na to mają wysoki deficyt lokali w Polsce oraz wprost sprzyjające warunki makroekonomiczne – czyli rosnące płace oraz wysoka siła nabywcza mierzona tym ile metrów kwadratowych można kupić za średnią pensję. Ceny mieszkań więc nie spadną, a koszty realizacji przedsięwzięć deweloperskich się nie obniżą.

Natomiast prezes firmy Atal podkreśla, że nie wiadomo jak mocno stopa procentowa pójdzie w górę, lecz płace cały czas rosną, a banki na bieżąco dostosowują swoją politykę kredytową. Może więc dojść do sytuacji, że branża deweloperska zróżnicuje się – jedne spółki poradzą sobie lepiej a inne gorzej.

Wiceprezes firmy Ronson oczekuje natomiast, że w 2022 roku pojawi się delikatne ochłodzenie na rynku, stabilizacja, ale ceny będą dalej rosły – o około 4% w skali roku, na co wpływ ma mieć poziom stóp procentowych. Najbliższe miesiące będą się więc charakteryzowały dużą konkurencją wśród deweloperów.

Polski Instytut Ekonomiczny spodziewa się natomiast, że wzrost cen nieruchomości w Polsce w tym roku wyniesie około 10%. Już dziś widzimy tendencję wzrostową w przypadku dużych miast. Ceny mieszkań podwyższać będzie presja kosztowa – wysokie ceny materiałów budowlanych i wzrost wynagrodzeń w budownictwie. W 2023 roku PIE spodziewa się natomiast wzrostu o 8%.

Boom na mikroapartamenty

Zgodnie z przepisami lokal poniżej 25 metrów kwadratowych nie jest lokalem mieszkalnym. Deweloperzy sobie jednak z tym poradzili, tego typu inwestycje nazywają się “apartamentami inwestycyjnymi”, są one lokalami użytkowymi a nie mieszkalnymi i – ku zdziwieniu wszystkich – cieszą się one ogromnym zainteresowaniem i stanowią świetną inwestycję.

Z analizy wynika, że średnie ceny takich lokali na rynku wtórnym w Warszawie to 17 tysięcy za metr kwadratowy. Wydaje się, że jest to dużo, jednak mikroapartamenty są zwykle stosowane do najmu krótkoterminowego, dzięki czemu zarobek jest imponujący, ponieważ miesięczna stawka takiego najmu za metr kwadratowy może nawet wynosić 120 złotych netto (bez czynszu). Koszt zakupu jest więc relatywnie mały, rentowność wysoka, a także nie ma problemu z szybką sprzedażą takiego mieszkania.

Hiszpania idzie na wojnę z wynajmującymi

Hiszpański rynek mieszkaniowy jest dość negatywnym przykładem w skali Europy. Najpierw doświadczył on długoterminowego boomu, następnie miało tam miejsce cenowe załamanie i ruch budowlany w latach 2012-2014 zamarł. Teraz hiszpański rynek mieszkaniowy staje się polem do eksperymentów. Otóż władze próbują uregulować czynsze i jednocześnie tolerują nadużywanie prawa przez lokatorów.

Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z nagraniem. Znajduje się ono poniżej.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments