Od lutego co tydzień na kanale Comparic Biznes będzie pojawiać się audycja #ComplianceUPDATE, w której poruszana jest tematyka compliance i jej wpływu na zwykłego “Kowalskiego”. W ostatnim odcinku poruszony został temat roli compliance officera w instytucjach finansowych, szczególnie w zakresie projektu wytycznych nadzorczych. Program prowadzi Justyna Postępska z kancelarii JustComply. Oto czego się dowiedzieliśmy:
Podsumowanie informacji minionego tygodnia
Na początek Justyna Postępska podsumowała miniony tydzień z perspektywy compliance. Najważniejszym wydarzeniem było wejście w życie przepisy rozporządzenia SFDR, czyli uwzględniania kwestii ekonomicznych, społecznych i ładu korporacyjnego przez instytucje finansowe w zakresie zarządzania instrumentami finansowymi i doradztwa inwestycyjnego. Jednak w dalszym ciągu czekamy na wytyczne regulacyjne, czyli sposoby w jaki instytucje finansowe powinny dokonywać tych ujawnień, publikować tego typu dane.
Oprócz tego, w maju mija także termin na dostosowanie się towarzystw funduszy inwestycyjnych do wymogów rozporządzenia w sprawie prowadzenia działalności i warunków technicznych z listopada 2020 roku. W związku z tym rozporządzeniem, wciąż kwestiami wymagającymi przedyskutowania w firmach są takie zagadnienia, jak szkolenia oraz podział pracowników na autoryzowanych i nieautoryzowanych.
W czerwcu bieżącego roku wejdzie w życie pakiet IFD/IFR dotyczący w szczególności zarządzania ryzykiem oraz konieczności wliczania wymogów kapitałowych dla firm inwestycyjnych.
Compliance officer w instytucjach finansowych
Aktualnie mamy do czynienia także z projektem wytycznych dotyczących compliance w instytucjach finansowych, konkretnie jednostek compliance podlegających pod MIFID II.
Czym one są?
To przepisy, które instytucje mają możliwość stosowania, natomiast jeśli jego nie robią, to muszą wskazać powód rezygnacji z danej wytycznej. Wytyczne te są wydawane w celu konkretnego wskazania na czym dany obowiązek wynikający z dyrektywy lub rozporządzenia polega i jak należy go wykonywać.
Kto może korzystać z tych wytycznych?
Poza instytucjami finansowymi, wszystkie firmy, które pragną wprowadzić coś użytecznego z perspektywy compliance do firmy. Wracając do wytycznych dotyczących zgodności w instytucjach finansowych, bardzo ważną wytyczną jest tak wskazująca obowiązki komórki compliance w zakresie oceny ryzyka zgodności.
W jakim celu firm powinny tak działać?
Aby wyniki oceny ryzyka braku zgodności wykorzystać do ustalenia programy pracy komórki do spraw zgodności. W konsekwencji podział pracy będzie efektywny. Ponadto, ocena ryzyka zgodności powinna być regularnie aktualizowana, aby mieć pewność, że jest ona zawsze adekwatna.
Podczas poprzednich dwóch spotkań poruszona była tematyka sygnalistów. Warto dodać, że nasz kraj zobowiązany jest najpóźniej do grudnia bieżącego roku dostosować przepisy prawa do omawianej wcześniej nowej dyrektywy unijnej. Powinno więc ono podjąć wszelkie niezbędne środki zakazujące działań odwetowych wobec sygnalistów.
Nagranie dostępne jest pod tym adresem: