Wdrożenia IT w biznesie. Które mają najlepszy smak?

492

W programie “Pakt z biznesem” emitowanym na kanale Comparic Biznes, Izabela Kozakiewicz przybliża najistotniejsze sprawy dla polskich przedsiębiorców. Od finansów po kwestie prawne i technologiczne – rozmowy o wszystkim co ma wpływ na rozwój i organizację biznesu w Polsce. Podczas ostatniego odcinka poruszany był temat wdrożeń i zastosowań IT w biznesie. Gościem Izabeli Kozakiewicz był Mariusz Kokoszkiewicz – prezes Omega Code. Oto czego się dowiedzieliśmy:

Rozmowa dotycząca wdrożeń IT w biznesie

O czym należy najpierw pomyśleć, gdy zaczynamy planować wdrożenia IT w biznesie

Najpierw musi pojawić się osoba decyzyjna ze świadomością w jakim zakresie technologia jest potrzebna w firmie. Gdy już dogłębnie zastanowimy nad tym zagadnieniem, należy przejść do drugiego bardzo istotnego elementu – doboru najlepszego dostawcy posiadającego odpowiednie kompetencje i referencje w interesującym nas obszarze. Wtedy zyskamy poczucie, że może on być odpowiednim partnerem w realizacji celów biznesowych. Te aspekty są absolutnie najważniejsze.

Renomowanych firm wdrożeniowych na polskim rynku jest wiele. Jak sprawdzić, która nadaje się najlepiej?

Po pierwsze, należy zakładać współpracę na wiele lat. Po drugie liczą się referencje firmy. Po trzecie należy wyciągać wnioski z przeprowadzonych rozmów z tymi firmami przed zawarciem umowy. Aspekt psychologiczny jest więc tutaj absolutnie kluczowy, zwłaszcza że przeważnie rozmawiamy z zarządem spółki. Ogromnie ważna jest także wiedza dziedzinowa. Przedsiębiorca musi mieć poczucie, że obszar, w którym wdrażane będą rozwiązania IT, jest objęty doświadczeniem dziedzinowym ze strony dostawcy.

Czy po wyborze dostawcy należy posiadać inspektora nadzoru, który weryfikuje jego działania w zakresie wdrożeń IT na jakimś obszarze naszego przedsiębiorstwa?

Absolutnie tak, ponieważ mowa tu o inwestycjach pochłaniających duży kapitał. Bardzo często taka osoba znajduje się tuż przy zarządzie i to właśnie na niej opiera się cała współpraca z dostawcą. Bardzo istotne jest także zaangażowanie całego zespołu pracowników firmy w dokształcanie się z zakresu tych innowacji IT, skoro mają oni z nich w przyszłości korzystać.

W jaki sposób najlepiej zaangażować zespół pracowników we wdrażanie IT w biznesie?

Warto zaangażować go w budowanie założeń projektu, aby przedstawili oni swoje potrzeby wobec takich rozwiązań, jako pracownicy, skoro to właśnie oni będą działać z ich wykorzystaniem. Oddolne inicjatywy są tutaj absolutnie kluczowe. Istotne jest także budowanie ich świadomości jak takie działanie wpływa na biznes. Często opłaca się także zmotywować pracowników za pomocą szeroko pojętych bonusów, aby włączyli się w proces wdrażania rozwiązań IT.

Jakimi obszarami swoich klientów przyciąga firma Omega Code?

Głównie dwoma obszarami: Dynamic pricingiem oraz prognozowaniem i zarządzaniem budżetami. Obecnie technologia, dzięki automatyzacji, robotyzacji czy cyfryzacji oferuje gigantyczne możliwości. Obecnie ponad 80% czasu pracy zajmuje gromadzenie informacji, a działania twórcze i podejmowanie decyzji zaledwie 20%. Należy starać się walczyć z odwróceniem tej nieefektywnej proporcji i tym właśnie zajmuje się Omega Code. W konsekwencji systemy firmy oferują znaczne skrócenie procesu budżetowania. Możliwości zaoszczędzenia czasu oraz podniesienia efektywności klienta w tym zakresie, są wciąż na rynku ogromne.

Z kolei w kwestii Dynamic pricing, rozwiązania firmy ułatwiają zarządzanie poziomami marży w danym momencie i w konkretnej sytuacji na rynku. Potencjał tego zastosowanie jest także niewiarygodnie wysoki – zdarza się nawet kilkadziesiąt procent wzrostu przychodu w kontekście danego miesiąca w stosunku do bezpośrednio go poprzedzającego.

Nagranie dostępne jest pod tym adresem:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments