Sygnalista czyli kto? Kwestia sygnalistów w polskich i unijnych przepisach

Udostępnij

ComplianceUPDATEOd lutego co tydzień na kanale Comparic Biznes będzie pojawiać się audycja #ComplianceUPDATE, w której poruszana jest tematyka compliance i jej wpływu na zwykłego “Kowalskiego”. Tematem trzeciego odcinka byli sygnaliści. Kto nazywany jest sygnalistą? Jak przedstawia się to pojęcie zarówno w polskich, jak i unijnych przepisach prawa? Dowiemy się poniżej. Program prowadzi Justyna Postępska z kancelarii JustComply.

Sygnalista – kto to jest?

Z badań przeprowadzonych przez Fundację Batorego wynika, że Polacy popierają kluczowe rozwiązania dotyczące sygnalistów, czyli zgłaszanie działań niezgodnych z przepisami prawa. Jednak niekoniecznie znajduje to odzwierciedlenie w konkretnych działaniach.

Jak wynika z badań, tylko 26% osób zdecyduje się na zgłoszenie do przełożonego podejrzenia o korupcję w miejscu pracy. Co więcej, aż 16% badanych warunkuje swoją decyzję skalą naruszenia, częstotliwością oraz sympatią do osoby skorumpowanej. Dodatkowo, 36% respondentów obawia się, iż po zgłoszeniu nieprawidłowości, zostanie uznanych za donosicieli.

Jak więc widzimy, podświadomie większość osób wciąż uważa sygnalistę za donosiciela, należy więc uświadamiać społeczeństwo, że sygnalista działa w ogólnym interesie.

Kto może być sygnalistą?

Każdy z nas. Choćby obywatel nagrywający wideorejestratorem agresję użytkowników ruchu drogowego. Jeśli ujawnia to nagranie, to jest sygnalistą.

Sygnalistą bywa także każdy każdy pracownik, który wejdzie w posiadanie informacje noszących znamiona, że coś jest nie tak, jak być powinno. Ma prawo on wtedy dokonać zgłoszenia i w konsekwencji staje się sygnalistą.

Klient naszego przedsiębiorstwa, który startując w przetargu pozyska informacje, że sam przetarg nie był przeprowadzony we właściwy sposób, także staje się sygnalistą. Podobnie kontrahent naszej firmy.

Jaką ochroną objęty jest sygnalista?

W naszym kraju obowiązują już przepisy, które chronią sygnalistów. W pierwszej kolejności jest to ustawa o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy – to właśnie ona wprowadza instytucję sygnalisty i zapewnia mu ochronę oraz opisuje całą ścieżkę postępowania – co robić z tego typu informacją, którą otrzymało się od sygnalisty.

Dodatkowo, zarówno prawo rynku finansowego, jak i prawo bankowe przewidują instytucję sygnalisty – osoby która zgłasza nieprawidłowości oraz zapewniają mu ochronę.

W kolejnym odcinku temat sygnalisty zostanie jeszcze rozwinięty. Dowiemy się jak podejść do weryfikacji sygnalisty, jak postępować ze zgłoszeniem, do jakich jednostek je raportować oraz jak zakończyć taką sprawę sygnalisty w sposób zgodny z prawem i zarazem działając w interesie organizacji, w której takie zgłoszenie nastąpiło.

Nagranie dostępne jest pod tym adresem:

Najnowsze

Zobacz również