Carpooling – co to jest i jak działa?

521

Jaki jest zdecydowanie najtańszy sposób podróżowania? Bezdyskusyjnie autostop. Wystarczy, że przygotuje się karton z nazwą miejsca przeznaczenia lub stanie na odpowiednim odcinku drogi z wyciągniętym kciukiem. Ta forma transportu jednak uchodzi za wyjątkowo niebezpieczną, zarówno dla pasażerów, jak i kierowców, z tego powodu posiada wielu zagorzałych przeciwników. Bardzo ciekawym alternatywnym, niedrogim i ekologicznym sposobem podróżowania jest natomiast carpooling, czyli wspólne przejazdy jednym samochodem.

Co to jest carpooling? Jak działa? Jakie są zasady korzystania z tego systemu? Jaka jest jego historia? Jakie mamy rodzaje grupowych dojazdów? Jakie są popularne aplikacje do carpoolingu? Jakie mamy wady i zalety takiego rozwiązania? Na te wszystkie pytania, odpowiedzi zostaną udzielone poniżej:

Carpooling – co to?

Carpooling – po polsku wspólne przejazdy, to system upodabniający i dostosowujący samochód osobowy do transportu zbiorowego. Polega na zwiększaniu liczby pasażerów w czasie przejazdu samochodem, głównie poprzez kojarzenie osób dojeżdżających do pracy lub nauki na tych samych trasach. Jest rozwijany w sytuacjach, gdy ze względu na małe natężenie ruchu nieopłacalne jest uruchomienie linii zorganizowanego transportu zbiorowego. Mogą to być dojazdy cykliczne, na tej samej trasie, na przykład do pracy lub uczelni, mogą też być zupełnie epizodyczne czyli do innego miasta lub nawet za granicę.

Na czym polega carpooling?

Zasady carpoolingu są bardzo proste. Użytkownicy systemu grupowych dojazdów oferują przejazdy własnym samochodem oraz zadają zapytania o wolne miejsca w samochodzie innego użytkownika. Następnie rezerwują miejsca, ustalają czas i miejsce spotkania, podział kosztów podróży oraz takie kwestie, jak choćby:

 • Dostępność miejsca na bagaż
 • Możliwość zabrania ze sobą domowego zwierzaka
 • Możliwość palenia papierosów
 • Chęć do rozmowy lub słuchania muzyki w aucie

Umawiane przejazdy nie muszą dotyczyć nieznających się wzajemnie osób. Regularne wspólne dojazdy ze znajomymi na uczelnię, do pracy czy powroty tym samym samochodem z imprez, dojazdy na koncerty, festiwale to także carpooling. Grupowe dojazdy nie zawsze dotyczą całej podróży. Szczególnie w przypadku długich tras bywa, że pasażerowie towarzyszą kierowcy tylko na konkretnych odcinkach, a ich udział w kosztach obliczany jest na podstawie liczby przejechanych kilometrów.

Carpooling – rodzaje

Wyróżnia się trzy kategorie grupowych dojazdów:

 • Grupowe dojazdy codzienne, takie jak dojazdy do pracy czy na uczelnię
 • Grupowe dojazdy cykliczne (przejazdy powtarzające się o stałej częstotliwości)
 • Grupowe dojazdy epizodyczne

Historia carpoolingu

Idea carpoolingu narodziła się w Stanach Zjednoczonych już podczas II Wojny Światowej. Wtedy rząd zachęcał Amerykanów do grupowego podróżowania w celu zmniejszenia zużycia benzyny w transporcie indywidualnym. Pomysł ten znów zyskał popularność podczas kryzysu naftowego w latach siedemdziesiątych. Natomiast trzeci, obecnie panujący wzrost zainteresowania grupowymi dojazdami wywołały zmiany klimatyczne, wzrost emisji dwutlenku węgla, popularyzacja idei zrównoważonego rozwoju, a także wzrost ilości pojazdów i natężenia ruchu drogowego.

W niektórych krajach potrzeba redukcji zanieczyszczeń powodowanych przez transport samochodowy zaowocowała zmianami w organizacji ruchu drogowego. W Stanach Zjednoczonych można spotkać specjalnie wydzielone pasy dla samochodów przewożących co najmniej 2-3 osoby. Nazywane są one pasami HOV (skrót od angielskiego high-occupancy vehicle). W Europie Zachodniej natomiast coraz częściej wydzielane są dla nich specjalne miejsca parkingowe. Tamtejsze lokalne władze uznają carpooling za ważny element polityki zrównoważonego transportu oraz organizują i wspierają wszelkie inicjatywy popularyzujące “wypełnianie aut”.

Kiedyś carpooling, oferujący wspólne przejazdy do pracy, był możliwy dzięki ogłoszeniom na tablicy informacyjnej w miejscu zatrudnienia. Natomiast obecnie potencjalni kierowcy i pasażerowie poznają się poprzez internetowe portale społecznościowe, a także wyspecjalizowane aplikacje, dzięki którym organizują się na wyjazdy do innych miast, a także wspólne przejazdy zagraniczne.

Specjalne serwisy internetowe i aplikacje carpooling

Carpooling pomiędzy obcymi sobie ludźmi realizowany jest głównie przez wyspecjalizowane serwisy i aplikacje internetowe. Zdecydowanie najpopularniejszą z nich jest funkcjonująca od wielu lat platforma BlaBlaCar. Można korzystać z niej w niemal każdej chwili – wystarczy być podłączonym do Internetu.

Platforma działa jako witryna internetowa, lecz także jako samodzielnie funkcjonująca aplikacja mobilna, jaką można darmowo pobrać na każdego smartfona. Jak tłumaczą twórcy platformy, BlaBlaCar jest opartym na zaufaniu serwisem społecznościowym, jaki łączy kierowców dysponujących wolnymi miejscami w swoich samochodach z pasażerami podróżującymi w tę samą stronę. Tym właśnie sposobem BlaBlaCar umożliwia już 60 milionom użytkowników przyjazne, ekonomiczne i efektywne podróżowanie po całej Europie.

Co więcej, BlaBlaCar działa nie tylko w krajach europejskich, lecz i kilku państwach spoza granic tego kontynentu. Platforma funkcjonuje także chociażby w Meksyku czy Indiach – łącznie gromadzi Użytkowników z aż 22 państw całego świata. Wystarczy uruchomić BlaBlaCar, wpisać stację początkową oraz końcową, wybrać interesującą nas datę podróży i gotowe. System przedstawi nam listę kierowców jadących ową trasą i ogłoszone przez nich cenniki przejazdu. By zarezerwować daną podróż, wystarczy zaledwie kilka kliknięć.

Inne znane serwisy i aplikacje przeznaczone do carpoolingu to:

 • inOneCar
 • JedziemyRazem
 • ByTheWay
 • Joompin

Carpooling – zalety

Zalety carpoolingu możemy podzielić na kilka kluczowych grup. Zacznijmy od oczywistych korzyści dla użytkowników tego rozwiązania:

 • Zmniejszenie wydatków na podróżowanie – wspólnie podróżujące osoby, dzieląc się kosztami, jak paliwo, opłaty parkingowe, autostradowe, wypożyczenie samochodu, zmniejszają swoje wydatki związane z przejazdem
 • Skrócenie czasu podróży, szczególnie w przypadku istnienia specjalnych pasów ruchu (HOV)
 • Możliwość podróżowania dla osób, których nie stać na zakup lub utrzymanie samochodu
 • Nawiązywanie nowych znajomości oraz uatrakcyjnienie czasu podróży

Z kolei korzyści dla środowiska, miasta oraz lokalnej społeczności to:

 • Zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza
 • Ograniczenie hałasu komunikacyjnego
 • Ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, powodujących zmiany klimatu
 • Malejące koszty inwestycyjne poprzez zmniejszenie popytu na miejsca parkingowe, szczególnie w centrach miast
 • Zmniejszenie natężenia ruchu poprzez minimalizowanie liczby przejazdów na istniejącej sieci drogowej zamiast ponoszenia wydatków na zwiększenie ich przepustowości
 • Uzupełnienie dla komunikacji zbiorowej, która nie obsługuje wszystkich zakątków miasta

Z kolei oczywistymi korzyściami dla przedsiębiorstw są:

 • Zacieśnienie więzi pracowników wspólnie dojeżdżających
 • Redukcja stresu pracowników związanego z jazdą samochodem
 • Poprawa punktualności pracowników
 • Brak konieczności budowy dużych parkingów przyzakładowych
 • Poprawa wizerunku firmy poprzez kreowanie społecznej odpowiedzialności biznesu

Carpooling – wady

Tak samo, jak w przypadku transportu publicznego i prywatnych firm, w trakcie wspólnego przejazdu mogą przytrafić się nieprzyjemne sytuacje. Niektórym podróżnym zdarzyło się jechać z towarzystwem, które się źle zachowywało – przeklinało, piło alkohol w samochodzie lub zadawało niedyskretne pytania. Byli także kierowcy, którzy co piętnaście minut zatrzymywali się, żeby wypalić papierosa, choć w swoich profilach deklarowali, że raczej tego nie robią. Inny przypadek to mężczyzna, który zamiast zająć się awarią samochodu, zrobił sobie przerwę.

Jednak istnieje szansa uniknięcia niektórych niedogodności. W celu przeciwdziałania takim sytuacjom, strony społecznościowe wyposażają użytkowników w opcje, które wymagają potwierdzenia ich tożsamości. Należy po prostu dokładnie zapoznać się z profilem kierowcy, oferowanymi przez niego warunkami, a przede wszystkim – opiniami napisanymi przez inne osoby. Kierowca zobowiązany jest zamieścić swoje zdjęcie profilowe, oraz zdjęcie samochodu. Dodatkowo, panie składając ofertę mogą zaznaczyć, że chcą podróżować tylko z kobietami. Wówczas takie ogłoszenie nie jest dostępne dla osób płci męskiej.

Kolejnym negatywnym aspektem z którym może spotkać się kierowca oferujący swoje usługi w systemie carpooling jest odpowiedzialność za szkody wobec pasażerów. Jeżeli przewóz wiązał się z wynagrodzeniem (ekwiwalentem majątkowym) dla prowadzącego pojazd, odpowiedzialność jest traktowana na zasadzie ryzyka. W tym przypadku kierowca odpowiada za szkodę, nawet jeśli nie naruszył przepisów ruchu drogowego.

Carpooling a autostop

Carpooling bywa nazywany internetowym autostopem lub e-autostopem. Jednak autostop jest spontaniczny i zwykle bezpłatny, natomiast uczestnicy carpoolingu zwykle umawiają się z wyprzedzeniem, a pasażerowie współuczestniczą w kosztach podróży. Kolejną różnicą jest fakt, że przed przejazdem można zapoznać się z profilem współpasażera i kierowcy.

Carpooling a carsharing

Czy carpooling i carsharing oznaczają to samo? Absolutnie nie. Carsharing to określenie dotyczące samochodów, z których korzysta wiele osób na zasadzie modnej obecnie ekonomii współdzielenia (sharing economy). Jeśli w rodzinie jest jedno auto i korzysta z niego wielu członków rodziny, to jest to już carsharing. Jednak, jak widzimy, w przeciwieństwie do carpoolingu, nie chodzi tutaj o wspólne przejazdy za opłatą, lecz po prostu o dzielenie się samochodem, na zasadzie, iż korzystają z niego regularnie co najmniej dwie osoby.

Podsumowanie

Carpooling jest metodą wspólnego podróżowania jednym autem przez wielu pasażerów. Stanowi on formę realizacji założeń ekonomii współdzielenia. Carpooling ma z założenia przynieść korzyści każdemu podróżującemu. Najważniejszą z nich jest zaoszczędzenie pieniędzy poprzez rozłożenie kosztów przejazdu między wszystkimi pasażerami. Na wspólne przejazdy można umawiać za pomocą dedykowanych aplikacji. Z całą pewnością to rozwiązanie posiada wiele niezaprzeczalnych zalet i warto je rozważyć, gdy wybieramy się gdzieś w podróż.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments