Czym jest carsharing i top 5 firm carsharingowych w Polsce

359

carsharingNie da się zaprzeczyć, iż wraz z rozwojem technologii zmieniają się trendy społeczne. Większa świadomość ekologiczna, promowanie zdrowego trybu życia, utrudniony ruch samochodowy w centrach miast, a nawet coraz częstsze zamykanie ich czy oczywiście problemy ze znalezieniem miejsca parkingowego spowodowały, że coraz więcej osób porzuca możliwość posiadania auta na rzecz innych środków komunikacji miejskiej czy zyskujących na znaczeniu usług transportowych. W ostatnich latach coraz bardziej powszechnym zjawiskiem jest również carsharing. Na czym on polega, kiedy i dla kogo takie rozwiązanie może okazać się korzystne? Dowiemy się poniżej.

Co to jest carsharing?

Carsharing, jak sama nazwa wskazuje, to system wspólnego użytkowania samochodów. Pojazdy udostępniane są użytkownikom przez specjalne firmy tym się zajmujące, czyli wypożyczalnie. Takie rozwiązanie zwiększa intensywność wykorzystania każdego z aut w ciągu doby, co z kolei prowadzi do zmniejszenia się wzrostu liczby samochodów zarejestrowanych prywatnie.

Taki model biznesowy umożliwia wypożyczenie pojazdu jedynie na krótki okres czasu, z reguły krótszy niż kilka godzin i tylko w obrębie jednego zespołu miejskiego. Jest on szczególnie atrakcyjny dla klientów, którzy jedynie sporadycznie korzystają z auta. Podstawą tej idei jest uzyskanie korzyści z prywatnego samochodu bez kosztów i obowiązków wynikających z jego posiadania.

Carsharing został wymyślony w Kanadzie w 1994 roku, a za jego ogromną popularność odpowiedzialne są Stany Zjednoczone, gdzie prawdziwą furorę ta usługa wywołała na początku XXI wieku. Obecnie możemy z niej korzystać już w ponad tysiącu miast w kilkudziesięciu krajach.

Carsharing w Polsce

Do Polski ten model biznesowy trafił w 2016 roku. Aktualnie na terenie naszego kraju można skorzystać z ponad 5 tysięcy aut stale udostępnionych w systemie carsharingowym w poniższych 14 miastach:

 • Białystok
 • Bydgoszcz
 • Gdańsk
 • Gdynia
 • Katowice
 • Kraków
 • Lublin
 • Łódź
 • Poznań
 • Rzeszów
 • Siedlce
 • Sopot
 • Warszawa
 • Wrocław

W kilku polskich miastach przygotowano nawet specjalne przywileje dla carsharingu na poziomie prawa lokalnego. Dotyczą one przede wszystkim preferencyjnych opłat za postój aut współdzielonych w strefach płatnego parkowania oraz wyznaczania im dedykowanych miejsc postojowych. Jeśli dodatkowo mamy do czynienia z pojazdami elektrycznymi, dodatkowe profity to możliwość jazdy buspasami czy prawo wjazdu do stref czystego transportu.

Rodzaje carsharingu

Dodatkowo, carsharing dzieli się na dwa rodzaje. Pierwszy z nich to carsharing biznesowy. Wbrew pozorom nie oznacza to usługi dedykowanej dla firm, tylko fakt że jest ona utrzymywana i oferowana przez podmiot biznesowy. Ten system charakteryzuje się zazwyczaj dużą siecią pojazdów rozproszonych po całym obszarze miasta, a do skorzystania z nich jest najczęściej potrzebny smartfon z zainstalowaną aplikacją wybranej wypożyczalni. To rozwiązanie biznesowe także dzieli się na dwa systemy:

 • Stacjonarny, w którym klient jest zobowiązany do pobrania pojazdu z wyznaczonego punktu i zwrócenia go do tego samego lub innego dopuszczonego przez operatora
 • Free Floating, gdzie auta pobierane i porzucane są przez klientów w dowolnym miejscu na terenie danego miasta. Jedynym ograniczeniem, jest fakt, że musi to być parking publiczny

W Polsce funkcjonuje jeszcze P2P carsharing. Ten model polega na udostępnianiu prywatnych pojazdów w oparciu o platformę zrzeszającą użytkowników korzystających z tej usługi.

Top 5 firm carsharingowych w Polsce

Które firmy carsharingowe w Polsce mają największe znaczenie? Ile oferują aut i gdzie można z nich skorzystać?

Panek

Zdecydowanie największym operatorem carsharingu w Polsce jest Panek. To rodzima firma dysponująca flotą około 2100 aut oraz posiadająca ponad 60 punktów pobrania i odbioru pojazdu w każdym regionie kraju oraz jeden poza jego granicami – na lotnisku w Wilnie.

Co ciekawe Panek pobił rekord Guinness w przejeździe największej liczby samochodów hybrydowych. Firma dostała również wiele nagród w kategorii najlepszego wynajmu krótkoterminowego i stale się rozwija.

Traficar

Drugie miejsce zajmuje Traficar. To spółka świadcząca innowacyjną usługę wynajmu samochodów na minuty bez zbędnych formalności i wyznaczonych miejsc na oddanie auta, doskonale wpisująca się w ideę carsharingu. Nowoczesna i intuicyjna aplikacja w smartfonie pozwala na szybką lokalizację najbliższego dostępnego pojazdu, a użytkownik może go zarezerwować w dowolnym momencie.

Uruchomiony został w październiku 2016 roku jako pierwsza usługa carsharingu w Polsce. Obecnie jest dostępny również w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Trójmieście czy Katowicach i dysponuje flotą liczącą około 1700 aut, z czego zdecydowana większość (1500) to samochody Renault Clio.

Innogy GO!

Trzecie miejsce zajmuje Innogy GO!, usługa należąca do największego dostawcy prądu w Warszawie. Co ciekawe to w pełni elektryczny carsharing, największy tego rodzaju w Polsce i jeden z większych w Europie.

Na ten moment usługa oferowana jest tylko w Warszawie, a flota liczy sobie dokładnie 500 samochodów BMW I3. Innogy GO! działa w systemie free floating, czyli auta mogą zostać pozostawiane na dowolnym warszawskim publicznym parkingu.

MiiMove

Czwarta pozycja należy do MiiMove. Oferuje ona swoje usługi na terenie Trójmiasta, a jej flota liczy sobie 320 samochodów Opel Astra.

Została ona uruchomiona w 2019 roku, aby konkurować z firmą Traficar w tym regionie, warunki wypożyczenia auta są w zasadzie identyczne.

4mobility

Piąte miejsce należy do 4mobility. Firma dysponuje flotą 300 aut i działa na terenie siedmiu miast – Warszawy, Poznania, Rzeszowa, Siedlec, Gdańska, Gdyni i Sopotu. Co ciekawe, jako pierwsza zaoferowała usługę carsharingu w stolicy.

W kwietniu zeszłego roku została przejęta przez PGE, polskiego giganta branży energetycznej, co ma jej pomóc w dalszym rozwoju i ekspansji na kolejne aglomeracje.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments