Inwestowanie w metale inwestycyjne wymaga pewnego przygotowania. Oprócz zwykłych produktów, takich jak sztabki i monety bulionowe, na rynku pojawiają się oferty monet kolekcjonerskich. Ich cena jest często znacznie wyższa niż tych dostępnych w skupach metali inwestycyjnych. Jak ocenić, czy mamy rzeczywiście do czynienia z monetą o szczególnej wartości? Jak nie dać się nabrać?
Poszukiwanie cennych monet – podstawy
Osoby, które chcą zainteresować się inwestowaniem w złote monety, powinny zapoznać się z podstawowymi pojęciami związanymi z zagadnieniem. Oprócz monet bulionowych, na rynku spotkać można złote medale, dukaty i inne produkty, które oczywiście też mają swoją wartość. Jedno z podstawowych rozróżnień dotyczy tego, czy mamy do czynienia z numizmatem czy z monetą. Numizmat jest produktem czysto kolekcjonerskim – nie musi posiadać nominału czy znaku emitenta. Nie zmienia to jednak faktu, że także wśród monet można znaleźć cenne okazy, warte więcej niż inne egzemplarze wybite przez daną mennicę.
Warto również pamiętać, że na rynku możemy spotkać dwa główne rodzaje złotych monet – jedne to obiegowe, które (przynajmniej z założenia) mogą być środkami płatniczymi – mają określony nominał i łatwo przeliczyć ich wartość. W tej grupie znajdziemy większość monet bulionowych, które zwykle posiadają określony nominał. Drugi rodzaj to właśnie monety kolekcjonerskie, najczęściej emitowane w ograniczonej liczbie, często z okazji jakiegoś ważnego wydarzenia lub rocznicy.
Co wpływa na cenność określonej monety?
By oszacować, ile warta może być moneta, którą posiadamy, trzeba znać na jej temat kilka istotnych informacji. Warto przede wszystkim dowiedzieć się, jak duża była emisja danej serii. Zasada jest tutaj prosta – im mniej monet wybito, tym cenniejsza moneta. Monety wybite w niewielkiej liczbie egzemplarzy potrafią osiągnąć naprawdę zawrotne kwoty.
Na cenę poszczególnych monet wpływa często również zainteresowanie kolekcjonerów – niektóre egzemplarze są szczególnie cenne ze względu na estetykę. W przypadku starszych emisji istotny jest również stan zachowania monety – im lepiej wygląda, tym większą cenę może osiągnąć. Jej końcową cenę może podnieć też ciekawa historia, fakt, że należała ona do kogoś znanego albo pochodzi z uznanej kolekcji.
Dokonaj przeglądu monet
Niezwykle cenne na rynku numizmatycznym są tzw. destrukty, czyli monety z cennymi błędami. Mogą to być monety wybite uszkodzonym stemplem – kiedy na ich powierzchni pojawiają się różne odpryski czy pęknięcia. Niekiedy na rynku pojawiają się też monety wybite stemplem z podwójnym rysunkiem, co może poskutkować tym, że jakiś fragment graficzny na powierzchni monety ma podwójną linię. Błędy mogą też wynikać ze złego przygotowania krążka, np. nominały wybite na monetach innej wielkości. Wszelkie uszkodzenia, które są efektem pojawiającym się podczas produkcji, mogą być niezwykle cenne w oczach kolekcjonerów.
Do oceny rzadkich monet można posłużyć się specjalnymi katalogami numizmatycznymi, ale często niezbędna jest pomoc ekspertów. Dobrym pomysłem może być również udanie się na targi numizmatyczne, gdzie można spotkać wielu kolekcjonerów, którzy mogą udzielić cennych wskazówek.
Inwestuj bezpiecznie
Cena złota i srebra w ostatnich latach osiągnęły imponujące kwoty. Wynika to w dużej mierze z rosnącego zainteresowania inwestorów, którzy lokują swoje oszczędności w metalach inwestycyjnych. To od dawna ceniony sposób na urozmaicenie swojego portfela i skuteczną walkę z inflacją, która w ostatnich latach w naszym kraju rośnie w bardzo szybkim tempie. Skupy złotych i srebrnych monet cieszą się sporym zainteresowaniem. Najczęściej nie odnajdziemy tam egzemplarzy kolekcjonerskich, tylko produkty inwestycyjne, a więc monety bulionowe i sztabki z określonego kruszcu. Jeśli chcesz zapoznać się z ofertą internetowego skupu złota, sprawdź tutaj. Firma prowadzi swoje usługi na terenie całego kraju i pozwala w wygodny i anonimowy sposób nabyć produkty inwestycyjne.