Brak sygnału telewizyjnego – w kolejnych 5 województwach nastąpiła zmiana

224

25 kwietnia nastąpił drugi etap zmiany standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej z DVB-T na DVB-T2/HEVC. W efekcie mieszkańcy województw zachodniopomorskiego, pomorskiego, wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego przeszli od 25 kwietnia na nowy standard telewizji naziemnej. Dołączyli oni tym samym do mieszkańców województw dolnośląskiego, lubuskiego i opolskiego.

W nowym standardzie telewidzów czeka lepsza jakość obrazu i dźwięku, a niebawem również dostęp do hybrydowych usług i większej liczby programów. Jednak, aby odbierać programy, w wielu przypadkach konieczny jest zakup dekodera lub telewizora.

DVB-T2 – nowy standard nadawania telewizji naziemnej Telewizory odtwarzające różne kanały

Dotychczasowy standard DVB-T

Do 28 marca tego roku przez wszystkich polskich nadawców telewizji naziemnej wykorzystywany był DVB-T. Jest to standard cyfrowego przesyłu danych audiowizualnych, które kompresowane są za pomocą standardu MPEG-2 lub nowszego MPEG-4 (H.264). Standard ten wyparł analogowy przesył, który w Polsce funkcjonował przez kilkadziesiąt lat od początków telewizji w naszym kraju. Ostatnie transmisje analogowe zakończono w lipcu 2013 roku. Od tej pory wszyscy użytkownicy telewizji naziemnej korzystają z transmisji cyfrowych właśnie w standardzie DVB-T.

Dlaczego wprowadzany jest standard DVB-T2?

Osiem województw w ciągu ostatniego miesiąca czekała duża zmiana, którą jest przejście ze standardu DVB-T na DVB-T2, czyli transmisję cyfrową drugiej generacji. Dlaczego wprowadzany jest nowy format? Głównie ze względu na ograniczenia standardu DVB-T oraz z powodu rosnących potrzeb operatorów telekomunikacyjnych w związku z planami szerokiego wprowadzenia w Polsce łączności 5G.

Od strony konsumenta, najbardziej istotnym ograniczeniem standardu DVB-T jest brak możliwości przesłania kanałów telewizji naziemnej w rozdzielczości wyższej niż HD i Full HD (720p i 1080p). Standard DVB-T2 zmienia tę sytuację. To również transmisja cyfrowa, ale charakteryzuje się ona lepszym wykorzystaniem pasma oraz znacznie efektywniejszym standardem kompresji danych HEVC (H.265). Nowszy standard DVB-T2 cechuje się również większą pojemnością multipleksu. Telewizor z kanałami 4K (UHD)

Dotychczas wykorzystywane DVB-T pozwala przesłać około 24,88 megabitów na sekundę w jednym paśmie o szerokości 8 MHz. Natomiast DVB-T2 w tej samej szerokości pasma (8 MHz) pozwala na przesłanie do 40 megabitów na sekundę. Dodatkowo wykorzystanie znacznie efektywniejszego standardu kompresji pozwoli na przesyłanie większej liczby kanałów telewizyjnych w jednym multipleksie, możliwe będzie również przesyłanie drogą naziemną kanałów nadających obraz w rozdzielczości 4K (Ultra HD).

Kiedy nastąpi zmiana standardu nadawania?

W Polsce zmiana sposobu nadawania kanałów przesyłanych w ramach naziemnej telewizji cyfrowej ma nastąpić do 30 czerwca 2022 roku. Harmonogram dla poszczególnych regionów przedstawia się następująco:

  • 28 marca 2022 roku: województwo dolnośląskie, lubuskie i opolskie
  • 25 kwietnia 2022.: województwo kujawsko-pomorskie, pomorskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie
  • 23 maja 2022: województwo małopolskie, łódzkie, podkarpackie, śląskie i świętokrzyskie
  • 27 czerwca 2022: województwo lubelskie, podlaskie, mazowieckie i warmińsko-mazurskie.

Więcej na temat standardu DVB-T2 przeczytasz tutaj.

Jak sprawdzić czy jesteśmy gotowi na DVB-T2?

Telewizory z tunerami cyfrowymi standardu DVB-T2 dostępne są w polskich sklepach już od kilku lat. Bardzo prawdopodobne więc, iż jeśli dokonaliśmy zakupu telewizora po 2015 roku, to najprawdopodobniej zmiana standardu z DVB-T na DVB-T2 będzie dla nas całkowicie niezauważalna i nie wymaga żadnych działań z naszej strony. Producenci telewizorów zaczęli wbudowywać w oferowane urządzenia nowsze tunery DVB-T2, ponieważ są one „zgodne w dół” ze starszym standardem przesyłu cyfrowego, czyli DVB-T.

Sprawdzam TV

Jednak bez względu na to, czy mamy w miarę nowoczesny telewizor, czy nie, zawsze warto upewnić się, czy posiadany odbiornik spełnia wymogi standardu DVB-T2. Jak to zrobić? Najprostszym rozwiązaniem jest uruchomienie znajdującej się na pozycji 28 naziemnej telewizji cyfrowej planszy, która kodowana jest w nowym standardzie video DVB-T2/HEVC, ale ścieżka dźwiękowa z głosem lektora zakodowana jest w aktualnie używanej kompresji dźwięku MPEG4.

Dzięki temu każdy z widzów usłyszy komunikat lektora, a posiadacze odbiorników przystosowanych do nowego standardu zobaczą również planszę z grafiką, potwierdzającą gotowość do odbioru telewizji w nowym wymiarze. Plansza identyfikować się będzie w EPG odbiornika, jako osobny program TV, pod nazwą “Sprawdzam TV”.

Samodzielne sprawdzenie specyfikacji lub telewizjanaziemna.pl

Innym sposobem jest sprawdzenie specyfikacji technicznej posiadanego telewizora. Informacja o typie tunera cyfrowego wbudowanego w dany telewizor powinna znajdować się w dołączonej do konkretnego urządzenia instrukcji obsługi. Jeżeli nie możemy znaleźć instrukcji do posiadanego odbiornika, z pomocą przychodzi telewizjanaziemna.pl, gdzie należy podać model posiadanego telewizora.

Rząd oferuje dopłatę do nowego telewizora lub dekodera Uruchomienie telewizora

Rząd, chcąc ułatwić wdrożenie nowego rozwiązania, postanowił wprowadzić specjalny bon zarówno na dekodery, jak i telewizory. Oddział związany z szeroko rozumianą cyfryzacją w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów poinformował we wtorek 15 marca o przyjęciu nowelizacji ustawy o „wsparciu gospodarstw domowych w ponoszeniu kosztów związanych ze zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej”.

Dofinansowanie wyniesie:

  • 250 złotych w przypadku zakupu telewizora
  • 100 złotych w przypadku zakupu dekodera

Więcej informacji na temat tej dopłaty znajdziesz tutaj.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments