DVB-T2 nowy standard nadawania telewizji w Polsce

946

2022 rok przynosi wiele istotnych zmian, które – czy tego chcemy czy nie – z całą pewnością odczujemy. Mowa tu nie tylko o Polskim Ładzie czy podnoszeniu stóp procentowych czy podwyżkach cen prądu i gazu. Jedna z nich dotyczy oglądania telewizji. W najbliższych miesiącach nowy standard nadawania naziemnej telewizji cyfrowej – DVB-T2 zastąpi obecną na rynku od 2013 roku technologię DVB-T.

Co to oznacza dla posiadaczy telewizorów, a także osób, które planują zakup nowego odbiornika? Jak przygotować się do nieuchronnie nadchodzącej zmiany? Jak wygląda harmonogram wprowadzania nowej technologii? Czy rząd zamierza wesprzeć Polaków w dostosowaniu się do nowego formatu nadawania? Na te pytania odpowiedzi zostaną udzielone w dalszej części tekstu. Zacznijmy jednak od tego co to w ogóle jest standard DVB-T2 i czym różni się on od DVD-T:

DVB-T2 – co to znaczy?

Dotychczasowy standard DVB-T

Aktualnie wykorzystywany przez polskich nadawców telewizji naziemnej standard DVB-T, to standard cyfrowego przesyłu danych audiowizualnych, które kompresowane są za pomocą standardu MPEG-2 lub nowszego MPEG-4 (H.264). Standard ten wyparł analogowy przesył, który w Polsce funkcjonował przez kilkadziesiąt lat od początków telewizji w naszym kraju. Ostatnie transmisje analogowe zakończono w lipcu 2013 roku. Od tej pory wszyscy użytkownicy telewizji naziemnej korzystają z transmisji cyfrowych właśnie w standardzie DVB-T.

Dlaczego wprowadzany jest standard DVB-T2 Telewizor z kanałami 4K (UHD)

Teraz czeka nas kolejna duża zmiana, którą jest przejście ze standardu DVB-T na DVB-T2, czyli transmisję cyfrową drugiej generacji. Dlaczego wprowadzany jest nowy format? Głównie ze względu na ograniczenia standardu DVB-T oraz z powodu rosnących potrzeb operatorów telekomunikacyjnych w związku z planami szerokiego wprowadzenia w Polsce łączności 5G.

Od strony konsumenta, najbardziej istotnym ograniczeniem standardu DVB-T jest brak możliwości przesłania kanałów telewizji naziemnej w rozdzielczości wyższej niż HD i Full HD (720p i 1080p). Standard DVB-T2 zmieni tę sytuację. To również transmisja cyfrowa, ale charakteryzuje się ona lepszym wykorzystaniem pasma oraz znacznie efektywniejszym standardem kompresji danych HEVC (H.265). Nowszy standard DVB-T2 cechuje się również większą pojemnością multipleksu.

Dziś wykorzystywane DVB-T pozwala przesłać około 24,88 megabitów na sekundę w jednym paśmie o szerokości 8 MHz. Natomiast DVB-T2 w tej samej szerokości pasma (8 MHz) pozwala na przesłanie do 40 megabitów na sekundę. Dodatkowo wykorzystanie znacznie efektywniejszego standardu kompresji pozwoli na przesyłanie większej liczby kanałów telewizyjnych w jednym multipleksie, możliwe będzie również przesyłanie drogą naziemną kanałów nadających obraz w rozdzielczości 4K (Ultra HD).

Pasmo transmisyjne standardu DVB-T2 a technologia 5G

Naziemna telewizja cyfrowa wykorzystuje do transmisji obrazu i dźwięku licencjonowanych kanałów telewizyjnych pasmo UHF obejmujące kanały od 21 do 60. Oprócz tego naziemna telewizja może korzystać z kanałów w paśmie VHF. Łączny zakres częstotliwości nadawczych, które dziś mogą być wykorzystywane przez cyfrową telewizję naziemną to od 470 MHz do 790 MHz.

Pasmo 700 MHz

Według zaleceń Unii Europejskiej, kanały UHF o numerach od 49 do 60 powinny zostać jednak przeznaczone na potrzeby transmisji danych 5G. Oznacza to, że operatorzy telekomunikacyjni, którzy zamierzają wdrażać łączność 5G w Polsce, otrzymają do swojej dyspozycji pasmo częstotliwości w zakresie od 694 do 790 MHz. Zakres ten jest umownie określany jako „pasmo 700 MHz”. Sieć komórkowa 5G

Takie zmiany w Polsce zostały już wprowadzone w naszym kraju. Zmieniono częstotliwość kilku kanałów telewizji naziemnej, żeby zrobić miejsce dla sieci 5G. Taki zabieg miał miejsce w następujących lokalizacjach:

  • Dla MUX-1: Elbląg, Koszalin i Świnoujście
  • Dla MUX-2: Białogard i Elbląg
  • Dla MUX-3: Białogard, Jelenia Góra, Koszalin, Kraków i Piła
  • Dla MUX-4: Gdańsk i Lębork
  • Dla MUX-L4: Świdnica, Kobierzyce i Wrocław.

Zgodnie z opublikowanym 31 lipca 2019 roku przez Ministerstwo Cyfryzacji Krajowym Planem Działań 700 MHz, omawiane pasmo charakteryzuje się dobrą propagacją fal radiowych przy zachowaniu stosunkowo wysokiej prędkości transmisji przesyłanych danych, stąd pasmo to określane jest również jako tak zwane pasmo pokryciowe. Daje ono operatorom telekomunikacyjnym możliwość zapewnienia zasięgu sygnału na znacznych obszarach – w szczególności na terenach słabo zurbanizowanych. Jak wspomniano wcześniej, obecnie pasmo to jest zajmowane przez naziemną telewizję cyfrową i wykorzystywany przez nią standard DVB-T pierwszej generacji.

Przeniesienie puli kanałów cyfrowych i kanały 4K

Zmiana standardu cyfrowego przesyłu kanałów telewizyjnych na DVB-T2 umożliwi tak zwany refarming, czyli przeniesienie bieżącej puli kanałów cyfrowych w węższy zakres częstotliwości od 470 do 694 MHz, bez jakiegokolwiek pogorszenia standardów transmisji. W zasadzie wręcz przeciwnie – dzięki temu, że DVB-T2 wykorzystuje kompresję HEVC/H.265, możliwe w tym przypadku zacznie być odbieranie kanałów 4K.

Nowy standard nadawania cyfrowej telewizji naziemnej a telewizor

Telewizory z tunerami cyfrowymi standardu DVB-T2 dostępne są w polskich sklepach już od kilku lat. Bardzo prawdopodobne więc, iż jeśli dokonaliśmy zakupu telewizora po 2015 roku, to najprawdopodobniej zmiana standardu z DVB-T na DVB-T2 będzie dla nas całkowicie niezauważalna i nie wymaga żadnych działań z naszej strony. Producenci telewizorów zaczęli wbudowywać w oferowane urządzenia nowsze tunery DVB-T2, ponieważ są one „zgodne w dół” ze starszym standardem przesyłu cyfrowego, czyli DVB-T.

Sprawdzam TV Uruchamianie telewizora w celu sprawdzenia czy obsługuje DVB-T2

Jednak bez względu na to, czy mamy w miarę nowoczesny telewizor, czy nie, zawsze warto upewnić się, czy posiadany odbiornik spełnia wymogi standardu DVB-T2. Jak to zrobić? Najprostszym rozwiązaniem jest uruchomienie znajdującej się na pozycji 28 naziemnej telewizji cyfrowej planszy, która kodowana jest w nowym standardzie video DVB-T2/HEVC, ale ścieżka dźwiękowa z głosem lektora zakodowana jest w aktualnie używanej kompresji dźwięku MPEG4. Dzięki temu każdy z widzów usłyszy komunikat lektora, a posiadacze odbiorników przystosowanych do nowego standardu zobaczą również planszę z grafiką, potwierdzającą gotowość do odbioru telewizji w nowym wymiarze. Plansza identyfikować się będzie w EPG odbiornika, jako osobny program TV, pod nazwą “Sprawdzam TV”.

Samodzielne sprawdzenie specyfikacji

Innym sposobem jest sprawdzenie specyfikacji technicznej posiadanego telewizora. Informacja o typie tunera cyfrowego wbudowanego w dany telewizor powinna znajdować się w dołączonej do konkretnego urządzenia instrukcji obsługi. Jeżeli nie możemy znaleźć instrukcji do posiadanego odbiornika, z pomocą przyjdzie wyszukiwarka internetowa. Po wpisaniu nazwy modelu uzupełnionej o słowo „specyfikacja” powinieneś odnaleźć informację, czy dany model ma wbudowany tuner DVB-T, czy też DVB-T2.

Dodanie nowych kanałów

Istnieje jeszcze jeden sposób. Aby sprawdzić czy nie będziemy mieli problemów z odbiorem naziemnej telewizji cyfrowej, wystarczy przeskanować dostępne kanały i dodać do listy nowe. W przypadku multipleksu TVP są to: TVP Dokument, TVP Kultura, TVP Kobieta, TVP Polonia i TVP Rozrywka, a na multipleksie TVN-Discovery: TVN HD, TVN7 HD, TTV, TVN Fabuła oraz Metro.

Kiedy nastąpi zmiana standardu nadawania?

W Polsce zmiana sposobu nadawania kanałów przesyłanych w ramach naziemnej telewizji cyfrowej ma nastąpić do 30 czerwca 2022 roku. Zgodnie ze wspomnianym wcześniej Krajowym Planem Działań 700 MHz, obecnie trwa procedura zmiany rezerwacji częstotliwości i koncesji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, co wiąże się ze zmianami koncesji dla poszczególnych nadawców.

Harmonogram dla poszczególnych województw

Harmonogram dla poszczególnych regionów przedstawia się następująco:

  • 28 marca 2022 roku: województwo dolnośląskie, lubuskie i opolskie
  • 25 kwietnia 2022: województwo kujawsko-pomorskie, pomorskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie
  • 23 maja 2022: województwo małopolskie, łódzkie, podkarpackie, śląskie i świętokrzyskie
  • 27 czerwca 2022: województwo lubelskie, podlaskie, mazowieckie i warmińsko-mazurskie.

Po tym czasie użytkownicy będą mogli odbierać kanały w rozdzielczościach Full HD i 4K (Ultra HD). Do tego zwiększyć ma się również liczba bezpłatnych programów.

Co robić, gdy telewizor nie obsługuje standardu DVB-T2? Mężczyźni trzymają stare telewizory

Krajowy Instytut Mediów szacuje, że aż 2,27 miliona gospodarstw korzystających z naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce może stracić do niej dostęp po zmianach. W sytuacji, gdy posiadany przez nas telewizor ma wbudowany tylko cyfrowy tuner pierwszej generacji, czyli DVB-T, to zgodnie z podanym wyżej terminem, mamy jeszcze trochę czasu na dostosowanie się do zmian.

Co jeśli korzystamy z kablówki?

Przede wszystkim nie ma potrzeby od razu wymieniać telewizora. Wiele zależy także od tego, jaką drogą odbieramy aktualnie programy telewizyjne. Jeżeli korzystamy z lokalnej telewizji kablowej, opisywana w artykule zmiana w ogóle nie będzie miała wpływu na odbiór programów telewizyjnych przez nas. Po prostu odbierając programy z cyfrowej kablówki, telewizor wykorzystuje do tego jeszcze inny standard o nazwie DVB-C (z angielskiego Digital Video Broadcasting – Cable). To odpowiednik DVB-T dla telewizji kablowych. Ponieważ sygnał telewizji przesyłany przez telewizje kablowe nie jest przesyłany drogą radiową (jak w przypadku naziemnej telewizji cyfrowej), lecz – jak sama nazwa wskazuje – kablem. Zmiany częstotliwości i standardu nadawania nie dotyczą zatem abonentów kablówki.

Co jeśli korzystamy z telewizji satelitarnej?

W podobnej sytuacji są konsumenci, którzy odbierają na swoim telewizorze kanały za pośrednictwem satelity. W takim przypadku cyfrowy tuner naziemny nie ma znaczenia, bo i tak nie jest w ogóle wykorzystywany.

Zakup nowego dekodera

Natomiast, jeżeli dotychczas korzystaliśmy z naziemnej telewizji cyfrowej za pośrednictwem tunera DVB-T, to zamiast pozbywać się swojego telewizora i kupować nowszy model, możemy dokupić tylko zewnętrzny dekoder DVB-T2. Ceny tego typu urządzeń zaczynają się obecnie już od około 100 złotych.

Zalety tunerów DVB-T2

Zaletą takich zewnętrznych tunerów DVB-T2 jest nie tylko to, że są one znacznie tańsze od jakiegokolwiek nowego telewizora, ale też to, że nie musimy czekać na zmianę standardu przesyłania, by móc korzystać z takiego tunera. Jeżeli mamy telewizor bez tunera DVB-T2, możemy zakupić taki tuner zewnętrzny i już dziś podłączyć go do naszego odbiornika. Jak już zostało wspomniane, standard DVB-T2 jest zgodny w dół ze starszym standardem, zatem każdy tuner DVB-T2 odbierze również nadawane dziś kanały w standardzie DVB-T.

Zewnętrzne tunery mają jeszcze jedną zaletę, zwłaszcza gdy są one wyposażone w gniazda SCART. Wtedy taki tuner może nam „ożywić” nawet bardzo stary telewizor pozbawiony jakiegokolwiek tunera cyfrowego. Oczywiście ze względu na jakość obrazu i wyższą rozdzielczość, znacznie lepiej jest posiadać nowszy odbiornik, ale gdy nie mamy takiej możliwości, zawsze jest to jakieś rozwiązanie, dzięki któremu przestarzały nawet, całkowicie analogowy telewizor wciąż może być wykorzystywany.

Dofinansowanie zakupu dekoderów DVB-T2 Dekoder naziemnej telewizji cyfrowej

Jak podano w wykazie prac legislacyjnych, na 2022 rok szykowane jest dofinansowanie do dekoderów DVB-T2/HEVC. Ministerstwo Cyfryzacji podało, że miałaby być to kwota w wysokości do 100 złotych. Taka suma w praktyce umożliwiłaby więc zakup prostego dekodera umożliwiającego wyświetlanie treści z telewizji naziemnej w nowym standardzie. Świadczenie będzie można uzyskać do końca 2022 roku po uzupełnieniu odpowiedniego wniosku. Zgodnie z założeniami ustawy – świadczenie na zakup dekodera, w ramach gospodarstwa domowego, będzie przysługiwać jednej osobie.

Co ciekawe, wniosek ten ma być wypełniany wyłącznie drogą internetową lub w placówce Poczty Polskiej, która obecnie zajmuje się „ściąganiem” abonamentu RTV. Wniosek będzie wiązał kupującego i sprzedającego dekoder w specjalnym systemie informatycznym, co może usprawnić ściągalność wspomnianego abonamentu RTV.

Rząd jednak wyjaśnia, że dane osobowe osób wnioskujących o świadczenie na zakup dekodera będą mogły być przetwarzane jedynie w celu realizacji programu dofinansowania. Takie zasady wynikają wprost z RODO. Ewentualne odstępstwo od nich wymagałoby zgody osoby, która dane przekazuje lub wystąpienia szczególnych sytuacji (choćby tych związanych z bezpieczeństwem narodowym). Takie przesłanki nie są zatem spełnione w przypadku wykorzystania tych danych na cele związane z pobieraniem abonamentu.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments