Dopłata do zakupu telewizora – to już pewne

406

Zmiana standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej w pierwszych regionach Polski nastąpiła pod koniec marca 2022 roku. Rząd, chcąc ułatwić wdrożenie nowego rozwiązania, postanowił wprowadzić specjalny bon zarówno na dekodery, jak i telewizory.

Oddział związany z szeroko rozumianą cyfryzacją w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów poinformował 15 marca o przyjęciu nowelizacji ustawy o „wsparciu gospodarstw domowych w ponoszeniu kosztów związanych ze zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej”, którą zaprezentował sekretarz stanu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Janusz Cieszyński.

Ile wyniesie dofinansowanie? Gdzie należy złożyć wniosek i w jaki sposób ta dotacja będzie rozliczana? Przekonamy się w dalszej części tekstu. Zacznijmy jednak od wyjaśnienia na czym polega i dlaczego zmieniony zostaje standard nadawania telewizji naziemnej:

DVB-T2 – nowy standard nadawania telewizji naziemnej Telewizor z kanałami 4K (UHD)

Aktualnie wykorzystywany przez polskich nadawców telewizji naziemnej standard DVB-T, to standard cyfrowego przesyłu danych audiowizualnych, które kompresowane są za pomocą standardu MPEG-2 lub nowszego MPEG-4 (H.264). Standard ten wyparł analogowy przesył, który w Polsce funkcjonował przez kilkadziesiąt lat od początków telewizji w naszym kraju. Ostatnie transmisje analogowe zakończono w lipcu 2013 roku. Od tej pory wszyscy użytkownicy telewizji naziemnej korzystają z transmisji cyfrowych właśnie w standardzie DVB-T.

Dlaczego wprowadzany jest nowy standard?

Teraz czeka nas kolejna duża zmiana, którą jest przejście ze standardu DVB-T na DVB-T2, czyli transmisję cyfrową drugiej generacji. Dlaczego wprowadzany jest nowy format? Głównie ze względu na ograniczenia standardu DVB-T oraz z powodu rosnących potrzeb operatorów telekomunikacyjnych w związku z planami szerokiego wprowadzenia w Polsce łączności 5G.

Co się zmieni od strony konsumenta?

Od strony konsumenta, najbardziej istotnym ograniczeniem standardu DVB-T jest brak możliwości przesłania kanałów telewizji naziemnej w rozdzielczości wyższej niż HD i Full HD (720p i 1080p). Standard DVB-T2 zmieni tę sytuację. To również transmisja cyfrowa, ale charakteryzuje się ona lepszym wykorzystaniem pasma oraz znacznie efektywniejszym standardem kompresji danych HEVC (H.265). Nowszy standard DVB-T2 cechuje się również większą pojemnością multipleksu.

Dziś wykorzystywane DVB-T pozwala przesłać około 24,88 megabitów na sekundę w jednym paśmie o szerokości 8 MHz. Natomiast DVB-T2 w tej samej szerokości pasma (8 MHz) pozwala na przesłanie do 40 megabitów na sekundę. Dodatkowo wykorzystanie znacznie efektywniejszego standardu kompresji pozwoli na przesyłanie większej liczby kanałów telewizyjnych w jednym multipleksie, możliwe będzie również przesyłanie drogą naziemną kanałów nadających obraz w rozdzielczości 4K (Ultra HD).

Kiedy standard DVB-T2 zostanie wprowadzony?

W Polsce zmiana sposobu nadawania kanałów przesyłanych w ramach naziemnej telewizji cyfrowej ma nastąpić do 30 czerwca 2022 roku. Harmonogram dla poszczególnych regionów przedstawia się następująco:

  • 28 marca 2022 roku: województwo dolnośląskie, lubuskie i opolskie
  • 25 kwietnia 2022.: województwo kujawsko-pomorskie, pomorskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie
  • 23 maja 2022: województwo małopolskie, łódzkie, podkarpackie, śląskie i świętokrzyskie
  • 27 czerwca 2022: województwo lubelskie, podlaskie, mazowieckie i warmińsko-mazurskie.

Więcej na temat standardu DVB-T2 przeczytasz tutaj.

Ile wyniesie dofinansowanie do zakupu telewizora i dekodera? Telewizory odtwarzające różne kanały

Początkowo rząd zapowiadał tylko dofinansowaniu do zakupu dekodera obsługującego nowy standard. Dziś już jednak wiadomo, że przysługiwać nam będzie również dofinansowanie do wymiany telewizora. Tak zapisano w nowelizacji Ustawy o wsparciu gospodarstw domowych w ponoszeniu kosztów związanych ze zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, którą we wtorek, 15 marca przyjęła Rada Ministrów.

Dofinansowanie wyniesie:

  • 250 złotych w przypadku zakupu telewizora
  • 100 złotych w przypadku zakupu dekodera.

Kiedy nie otrzymamy dofinansowania?

Co ważne, w ustawie wprost zapisano, że nie ma możliwości wykorzystania dofinansowania na zakup dekodera oferowanego w pakiecie z abonamentem na usługę telewizji kablowej lub satelitarnej.

W jaki sposób i do kiedy można złożyć wniosek o dofinansowanie?

Wnioski o dofinansowanie do zakupu dekodera lub telewizora można złożyć elektronicznie z wykorzystaniem rządowej platformy gov.pl, jak również w dowolnej z 1800 placówek Poczty Polskiej.

We wniosku trzeba będzie podać swoje dane: imię, nazwisko, datę urodzenia, numer PESEL, adres zamieszkania, numer telefonu komórkowego i adres poczty elektronicznej. Dofinansowanie będzie przysługiwało na wniosek jednej osobie w ramach gospodarstwa domowego.

Niezbędne oświadczenie

Osoba uprawniona będzie musiała złożyć oświadczenie o tym, że trudna sytuacja materialna gospodarstwa domowego tej osoby uniemożliwia samodzielne poniesienie kosztów nabycia odbiornika cyfrowego w celu dostosowania posiadanego sprzętu odbiorczego do zmiany standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej bez uszczerbku dla podstawowych potrzeb życiowych gospodarstwa domowego tej osoby.

Wnioski będą przyjmowane do końca 2022 roku.

Jak dofinansowanie będzie rozliczane? Płatność kartą w sklepie z elektroniką

W odpowiedzi na wniosek otrzymamy specjalny kod na podany we wniosku adres e-mail lub w postaci wydruku – w przypadku wniosku złożonego w placówce Poczty Polskiej. Przyznany kod będzie można do końca 2022 zrealizować w sklepach stacjonarnych, internetowych oraz poprzez internetowe platformy sprzedażowe.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments