4. fala COVID-19 powoli wygasa. Od jutra nowe obostrzenia

0
koronawirus

– W Polsce stwierdzono 19,1 tys. nowych przypadków zakażenia koronawirusem, co oznacza ok. 5 proc. spadku tydzień do tygodnia. Z powodu COVID-19 zmarło ok. 500 osób – poinformował dziś minister zdrowia Adam Niedzielski. Jutro, z powodu wykrycia nowej odmiany koronawirusa, w życie wchodzą nowe obostrzenia.

Nowe dane o COVID-19

Szef resortu zdrowia w rozmowie w TVN24 powiedział, że nowy wariant koronawirusa może spowodować przyspieszenie nadejścia 5. fali epidemii, która może też wystartować z wyższego poziomu niż poprzednie.

Dodał jednak, że o odmianie omikron nie wiemy zbyt wiele. Rząd czeka na wyniki badań laboratoryjnych.

Niedzielski zapytany jednak, jak nowy szczep może wpłynąć na rozwój epidemii, stwierdził, że „na pewno omikron jest tak zwanym gamechangerem”.

– Czyli te wszystkie prognozy, które mówiły, że z jednej strony apogeum pojawi się najpóźniej do połowy grudnia, że będzie miało poziom – w zależności od scenariusza – od 25 do 40 tys. zakażeń, to oczywiście się kompletnie zmienia i trzeba dokonać rewizji – powiedział.

Miał też dobre wieści.

– Dzisiaj mamy nawet bardzo dobrą informację, bo mamy 19 tys. 100 zakażeń, co oznacza, że w stosunku do poprzedniego tygodnia jest to blisko 5 procentowy spadek. Mamy więc pierwszy dzień od początku czwartej fali, kiedy mamy zmniejszenie zakażeń, co by oznaczało, że apogeum było w zeszłym tygodniu, o ile będziemy mieli w tym tygodniu sukcesywnie coraz mniejszą liczbę zakażeń – przekazał.

Dodał, że w ciągu doby zarejestrowano około 500 zgonów.

Nowe obostrzenia

Wczoraj minister ogłosił też nowe obostrzenia.

Będziemy chcieli wprowadzić obowiązek kwarantanny dla przyjeżdżających z krajów, gdzie odnotowano mutację Omikron. Z kwarantanny ma zwalniać szczepienie lub test – powiedział w poniedziałek w Radiu Plus minister zdrowia Adam Niedzielski. – Trzeba działać bardzo pilnie, dlatego uszczelnienie granicy będzie od początku grudnia – dodał.

Potem powyższe potwierdzono na konferencji prasowej.

Przygotowaliśmy pakiet alertowy obostrzeń. Wydajemy zakaz lotów do siedmiu krajów – Bostwana, Eswatini, Lesotho, Mozambik, Namibia, RPA, Zimbabwe. Osoby wracające z tych krajów będą miały wydłużoną kwarantannę do 14 dni, nie ma możliwości zwolnienia testem – podał minister zdrowia Adam Niedzielski. Dla krajów non-Schengen kwarantannę również wydłużono do 14 dni. Po ośmiu dniach zwolnić może z niej test PCR – powiedział.

Wszystkie obiekty z limitem zapełnienia do 75 proc. zostaną zmniejszone do 50 proc. – dotyczy to gastronomii, hoteli, instytucji kultury, kościołów, obiektów sportowych – podał.

W weselach będzie teraz mogło brać udział maksymalnie 100 osób. W wydarzeniach sportowych poza obiektami sportowymi – 250 osób. W siłowniach obowiązywać będzie zasada jednej osoby na 15 m2.

Osoby zaszczepione nie będą uwzględniane w limitach i nie dot. ich ograniczenia związane z podróżowaniem.

Wszystkie regulacje będą obowiązywały od 1 do 17 grudnia.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments