Czy warto kupić działający biznes? Za i przeciw

364

Założenie nowej firmy to nie tylko wysokie koszty ale także długi czas oczekiwania na zakończenie stosownych procedur i formalności. W grę wchodzi tutaj również szereg innych skomplikowanych decyzji, które trzeba podjąć. Każde pojedyncze działanie należy rzetelnie rozważyć, a następnie konsekwentnie wcielić w życie.

Alternatywą jest po prostu… nabycie już funkcjonującego biznesu. Na rynku znajdziemy przedsiębiorstwa na sprzedaż z niemal każdej branży. Co bardzo ważne, przedsiębiorcy nie sprzedają swoich działalności tylko dlatego, że nie są one rentowne. Oczywiście w tym momencie, w związku z pandemią koronawirusa i lockdownami które zdecydowanie zmieniły układ sił na większości rynków, ten powód pojawia się bardzo często, lecz przyczyny mogą być różne.

Jakie są wady i zalety takiego działania? Czy zakup funkcjonującego biznesu może się opłacić? Przekonamy się w dalszej części tekstu. Na początek zastanówmy się dlaczego w ogóle ktoś postanowił sprzedać swoją firmę:

Dlaczego biznes jest na sprzedaż?

Główne przyczyny sprzedaży małych i średnich przedsiębiorstw to:

  • Względy osobiste (osiągnięcie wieku emerytalnego przez właściciela firmy przy braku w rodzinie osoby mogącej kontynuować działalność, potrzeba przeprowadzki i zmiany otoczenia w związku z wypaleniem zawodowym, chęć rozpoczęcia nowej działalności, problemy zdrowotne)
  • Względy ekonomiczno-rynkowe (rosnąca konkurencja w branży, brak możliwości sprawowania kontroli ze względu na coraz większe rozmiary prowadzonej działalności)
  • Względy finansowe (problemy płynnościowe prowadzonego przedsiębiorstwa i ograniczony dostęp do obcych źródeł finansowania)
  • Względy prawne (zmiana uregulowań prawnych znacznie utrudniająca dalsze prowadzenie działalności)
  • Okazja rynkowa (możliwość sprzedania biznesu po bardzo satysfakcjonującej cenie).

Jak widać, powodów jest wiele i są one naprawdę różnorodne.

Korzyści wynikające z kupna działającego biznesu zawarcie umowy sprzedaży biznesu

Możliwość przeanalizowania dokumentów firmy

Po pierwsze, analizując ofertę zakupu firmy z łatwością możemy sprawdzić, czy jest duża szansa na dalszy rozwój tego biznesu. W końcu otrzymujemy do wglądu komplet dokumentów, które po przeprowadzeniu analizy pomogą nam w wyrobieniu sobie miarodajnej opinii na temat danej działalności. Ponadto zawsze możemy zasięgnąć informacji w Internecie, a także wśród pracowników tej firmy czy poprosić o opinię innych osób pracujących w tej branży. Wszystkie te informacje posłużą za doradztwo w kwestii opłacalności zakupu.

Lokal, wyposażenie i personel

Po drugie, odkupując firmę, najprawdopodobniej odkupimy ją z lokalem i wyposażeniem, co pozwoli nam zaoszczędzić dużo czasu, uniknąć dodatkowych wydatków, a także ominąć całą masę trudności związanych z tymi zagadnieniami. Ponadto nabywana firma z całą pewnością posiada obsadzony personel. Osoby, które pracują w firmie od dawna mogą okazać się pomocne w przygotowywaniu strategii. Podpowiedzą, jak wyglądała praca w firmie, co należy poprawić, a co się sprawdza. Kapitał ludzki na każdym etapie prowadzenia działalności jest nieocenionym dobrem.

Kanały komunikacji i dystrybucji

Po trzecie, firma z długoletnim stażem z całą pewnością ma ustalone zarówno kanały komunikacji i dystrybucji. Nie będziemy zatem musieli pozyskiwać wszystkich kontrahentów od nowa, tak jak ma to miejsce w przypadku rozkręcania biznesu od zera. Tutaj wiele osób będzie wiedziało o istnieniu firmy, sami więc będą zgłaszać się z ofertami współpracy.

Raporty księgowo-finansowe

Po czwarte, nabywając biznes, zyskujemy dostęp do jego całej historii i wszystkich raportów księgowo-finansowych. Możemy zatem dokładnie je przebadać, przeprowadzić analizę tego co było skuteczne, jak i tego co nie funkcjonowało tak jak powinno, a następnie wprowadzić własne usprawnienia. W przypadku nowej firmy nie jest to możliwe. Prognozy mogą odbiegać od realnych scenariuszy i najczęściej tak właśnie się dzieje w przypadku startupów.

Szansa na bycie właściwą osobą na właściwym miejscu

Co więcej, bywa że firmy, które funkcjonują już od dłuższego czasu, potrzebują nowej, świeżej wizji, aby dalej się rozwijać. Właściciele mają z reguły pewnego rodzaju nawyki, sposoby działania, powielane schematy – nie dostrzegli dogodnych szans, które pojawiły się na rynku. Dzięki pojawieniu się nowej osoby na najwyższym szczeblu, która będzie posiadać nowatorskie spojrzenie i zapał do działania, nawet doświadczona działalność będzie mogła nagle złapać wiatr żagle, a pracownicy będą wykonywać swoje obowiązki z większą wydajnością.

Zagrożenia związane z kupnem działającego biznesu

Ryzyko potransakcyjne

Największe niebezpieczeństwo dotyczy ryzyka potransakcyjnego, czyli ewentualnych długów, zobowiązań oraz roszczeń osób trzecich, które nie zostały wychwycone podczas analizy a wystąpiły już po transakcji. Przykładem mogą być choćby gwarancje, podpisane weksle czy udzielone poręczenia – czyli krótko mówiąc działania jakie podjął w przeszłości Zarząd przejmowanego podmiotu, lecz nie zostały one ujęte w sprawozdaniach finansowych.

Nietrafiona analiza finansowa i prawna Prawniczka analizuje umowę sprzedaży

Kluczowe są również zagrożenia związane z niewłaściwą oceną finansową i prawną przejmowanej firmy. Paradoksalnie, im mniejsza skala biznesu, tym proces analizy może być bardziej skomplikowany, ponieważ w podmiotach posiadających rozbudowane struktury są stworzone odpowiednie procesy i procedury oraz ich świadomość biznesowa jest większa.

Potencjalny brak umowy potwierdzającej nabycie praw do znaku towarowego

Zdarza się, że podczas sprzedaży biznesu okazuje się, iż logo, którym posługuje się firma nie posiada stosownego dokumentu, brakuje umowy potwierdzającej nabycie praw do znaku towarowego, już nie wspominając o rejestracji znaku towarowego w Urzędzie Patentowym Rzeczpospolitej Polskiej. Nierzadko ma miejsce sytuacja, w której logo tworzył “kolega kolegi”, w ramach przysługi. A nikt nie ma pewności, że taki kolega nie będzie domagać się w przyszłości roszczeń i dodatkowej gratyfikacji finansowej.

Przywiązanie klientów do właściciela

Niebezpieczeństwo może również być związane z osobą właściciela. Nie chodzi tu o zatajenie niekorzystnych informacji, lecz o status i rolę, którą pełni w firmie. Chodzi tu o silną korelację właściciela firmy z jej sukcesem, co ma bezpośrednie przełożenie na wynik firmy. Należy zadać sobie więc pytanie czy po zmianie właściciela firmy nie odejdą klienci oraz czy warunki handlowe z kontrahentami nie ulegną zmianie?

Dotyczy to w szczególności firm usługowych, w których właściciel osobiście sprzedaje lub realizuje usługi. W takich przypadkach klienci bardzo często są przywiązani do osoby, która ich obsługuje. Jeśli umowy z dotychczasowymi partnerami bazowały na znajomości, zażyłych relacjach, zaufaniu, to niestety będzie trudno je utrzymać, a to negatywnie wpłynie na przyszłe obroty firmy.

Czy zatem warto kupić działający biznes?

Jak najbardziej, w wielu przypadkach zakup funkcjonującego biznesu może okazać się naprawdę dochodowy. Takie działanie oferuje cały szereg korzyści i eliminuje mnóstwo problematycznych trudności związanych z zakładaniem własnej działalności.

W dzisiejszym, przedsiębiorczym świecie najważniejszy oczywiście jest pomysł i konsekwencja w jego wdrażaniu. Pomysł to jednak nie wszystko. Istotne jest także całe otoczenie biznesowe i rynkowe, w jakim nasza idea jest wdrażana. Z tego powodu wiele startupów ponosi klęskę. Dodatkowe kwestie związane z przedsiębiorczością, które nie mają nic wspólnego z rozwijaniem produktu lub usługi i wprowadzaniem go/jej na rynek, potrafią skutecznie przytłoczyć przedsiębiorcę.

W nabytym działającym biznesie ta cała otoczka już skutecznie działa, w końcu od jakiegoś czasu musi on funkcjonować na rynku. Można więc go rozwijać, skupiając się na tym co dla nas najistotniejsze. Kluczem do sukcesu jest jednak maksymalnie dokładny research przed podjęciem decyzji i przeanalizowanie wszelkich realnych scenariuszy dotyczących danego biznesu – zwłaszcza tych negatywnych. Dopiero wtedy będziemy w pełni przygotowani do zakupu działającej firmy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments