Świat ponownie zamyka się pod odkryciu nowej odmiany COVID-19

567

Po odkryciu nowej odmiany COVID-19 poszczególne kraje wprowadzają kolejne obostrzenia do podróżujących.

„Nowy” koronawirus

Nową odmianę wirusa odkryto w RPA. W Europie pierwsze przypadki infekcji odkryto w Belgii, Wielkiej Brytanii i we Włoszech.

Rząd Wielkiej Brytanii ogłosił w odpowiedzi nowe restrykcje – obowiązek wykonania testu PCR przez podróżnych przyjeżdżających do kraju i nakaz izolacji do czasu uzyskania wyniku.

Także Szwajcaria rozszerzyła wymagania dotyczące kwarantanny dla podróżnych przybywających z Wielkiej Brytanii, Czech, Holandii, Egiptu i Malawi. Będą oni musieli przedstawić negatywny test na Covid-19 i poddać się kwarantannie przez dziesięć dni.

We Francji każda osoba, która miała kontakt z potwierdzonym lub potencjalnym przypadkiem zakażenia nowym szczepem koronawirusa, będzie musiała poddać się kwarantannie. I to nawet jeśli jest zaszczepiona przeciw covid-19.

Minister zdrowia Niemiec Jens Spahn nie wyklucza zaś wprowadzenia w kraju długotrwałych ograniczeń dla osób niezaszczepionych.

Rośnie liczba krajów, które wstrzymują loty z Afryki południowej. Jak na razie są to: USA, Niemcy, Włochy, Holandia, Japonia, Czechy, Tajlandia, Korea Płd., Kanada, Arabia Saudyjska, Katar, Oman, Brazylia i Egipt.

Co na to Polska?

Możliwe, że także polski rząd zmieni swoją dotychczasową, dość liberalną, politykę dot. walki z pandemią.

Będziemy chcieli wprowadzić obowiązek kwarantanny dla przyjeżdżających z krajów, gdzie odnotowano mutację Omikron. Z kwarantanny ma zwalniać szczepienie lub test – powiedział w poniedziałek w Radiu Plus minister zdrowia Adam Niedzielski. – Trzeba działać bardzo pilnie, dlatego uszczelnienie granicy będzie od początku grudnia – dodał. Ponoć na poniedziałkowym posiedzeniu sztabu kryzysowego będzie omawiana kwestia wprowadzenia dodatkowych obostrzeń w Polsce.

Stwierdził, że nowa odmiana COVID-19 to prawdopodobny „game changer”. – Zmienia to ocenę sytuacji w sposób fundamentalny – powiedział.

– Mamy przeciętną liczbę zakażeń na poziomie 23 tys. Szpitale są obłożone, musimy likwidować normalne miejsca leczenia, otwierać łóżka covidowe – ocenił.

Dalej wyjaśnił dokładnie, o jakie nowe obostrzenia chodzi.

– Pracujemy nad pełną listą takich państw [które trafia na kwarantannową listę] – dodał. Podkreślił, że z kwarantanny będzie zwalniał test i szczepienie, „chociaż nie do końca wiemy, jaka jest interakcja szczepień z nową mutacją”.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments