Handel szykuje w tej chwili się do najgorętszego okresu w całym roku. W efekcie, przed świętami Bożego Narodzenia pojawia się mnóstwo ofert pracy z branży eventowej, handlowej oraz gastronomicznej. Czas ten zwykle obfituje w imprezy firmowe czy gorączkę świątecznych zakupów. Gdzie z reguły można dorobić przed Świętami Bożego Narodzenia i o pracy na jakich stanowiskach mowa? Przekonamy się poniżej. Pierwszą typową pracą tymczasową w tym okresie jest:
Praca jako Święty Mikołaj, Śnieżynka lub Elf
Praca jako Święty Mikołaj
W okresie przedświątecznym z powodzeniem można zostać Świętym Mikołajem. W ten sposób można pracować w galerii handlowej lub agencji Mikołajów. Płace na takim stanowisku są różne. Decydując się na pracę w galerii czy centrum handlowym można zarobić mniej – przeważnie od 25 do 50 złotych netto za godzinę, ale pracując jako Święty Mikołaj, który odwiedza dzieci w domach lub na imprezach gwiazdkowych w firmach rodziców, można zarobić nawet od 60 do 150 złotych netto za godzinę.
Praca jako Śnieżynka lub Elf 
W weekendy i w godzinach popołudniowych można pracować także jako Śnieżynka lub Elf zabawiający dzieci w galeriach handlowych. Taka pracę zwykle oferują agencje eventowe. Tutaj czas pracy jest elastyczny, a grafik zwykle dopasowany do oczekiwań pracowników. To typowo sezonowe zajęcie. Zarobki w tej branży nie są wielkie, ale jeśli Śnieżynka lub Elf znają języki obce, ciekawe zabawy i mają dar do opieki nad dziećmi, to mogą otrzymywać nawet 30-50 złotych netto za godzinę. Najczęściej spotykane stawki zawierają się jednak w przedziale od 17 do 25 PLN netto za godzinę.
Problem jednak w tym, że nie wiadomo, czy w tym roku zobaczymy Mikołajów, Śnieżynki i Elfów. Rosnąca liczba zachorowań to zagrożenie dla branży handlowej, która poważnie obawia się obostrzeń.
Kurierzy
Z pewnością jednak nie zabraknie pracy dla kurierów. Branża logistyczna, która w zasadzie od początku pandemii jest rozgrzana do czerwoności, w okresie przedświątecznym musi włączyć jeszcze wyższy bieg, ponieważ ilość zamówień w tym okresie przechodzi wszelkie pojęcie. W efekcie, rekrutacje związane ze Świętami Bożego Narodzenia rozpoczęły się już nawet we wrześniu – wszystko po to, by obsłużyć tak szalony ruch.
Polacy, którzy nadal obawiają się wizyt w centrach handlowych, zrobią świąteczne zakupy przez Internet, co oznacza ogrom pracy dla kurierów, którzy w konsekwencji zarobią od 17 do nawet 65 złotych netto za godzinę.
Sprzedawca choinek
Często jedna osoba sprzedająca choinki obsługuje kilka stoisk i potrzebuje pracowników do pomocy. Na tym stanowisku stawki są jednak stosunkowo niskie. Sprzedawcy drzewek w tym roku mogą zarobić od 15 do 25 złotych netto za godzinę. Co jednak ważne, często dostają oni również specjalną premię od sprzedaży. Zatem, im więcej sprzedanych drzewek, tym większy zarobek.
Pakowacz prezentów
W ostatnich latach, sklepy zdecydowały się pójść klientom na rękę i zaczęły tworzyć gotowe zestawy z produktami świątecznymi, co ułatwia i przyspiesza zakupy, ale również pozwala sprzedać więcej towaru w trudnym czasie. W efekcie na rynku pojawił się nowy zawód sezonowy – sklepy zaczęły poszukiwać pakowaczy prezentów. Jest to dość przyjemne zajęcie, w którym można wykazać się swoją kreatywnością i zdolnościami manualnymi. Zarobki jednak nie są zbyt wysokie – wynoszą od 15 do 17,5 PLN netto za godzinę.
Pracownik firmy cateringowej i dostawca jedzenia 
Z każdym rokiem rośnie popyt na usługi cateringowe i dostawcze. Ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w zeszłym roku, wiele osób spędzi Boże Narodzenie w mniejszym gronie, dlatego gotowanie i przygotowanie świątecznych potraw może im się po prostu nie opłacać. Decydują się więc oni korzystać z usług firmy cateringowej. Ile wynoszą zarobki na tych stanowiskach? Od 15 do 21 złotych netto za godzinę.
Praca w supermarkecie
Dodatkowych rąk do pracy przed Świętami Bożego Narodzenia potrzebują także supermarkety. Tam można zatrudnić się bezpośrednio w sklepie lub w agencji pracy tymczasowej. Kasjerzy otrzymują przeważnie 16 złotych netto za godzinę, a merchandiserzy, czyli osoby wykładające towar na półkach – 15 PLN netto za godzinę.
Hostessa
Listę zawodów świątecznych zamyka hostessa, która najczęściej w centrum handlowym odpowiada za promocję produktów lub usług. Na to stanowisko w okresie przedświątecznym rekrutują przeważnie również supermarkety i duże sklepy RTV i AGD. W tym roku pracy w tej profesji będzie zapewne mniej, ponieważ na dobrą sprawę nie wiadomo, ilu klientów odwiedzi centra handlowe. Nie zmienia to faktu, że dla tych osób, które się załapią, zarobki będą wynosiły od 16 do 20 złotych netto za godzinę.
Podsumowując, okres przedświąteczny to czas intensywnych przygotowań i licznych wydatków, jednak z całą pewnością jest to również dobry moment na zarobienie dodatkowych pieniędzy. Jak widzimy powyżej, możliwości by dorobić jest naprawdę wiele.