10 pomysłów na kobiece hobby, które redukują stres

Udostępnij

Stres – podobnie jak inne zaburzenia lękowe – nie dyskryminuje mężczyzn i kobiet, ubogich i bogatych, ani młodych i starych. Jednak większość z nas doskonale zdaje sobie sprawę, że stres dotyka kobiety i mężczyzn w różny sposób. Wynika to z faktu, iż reakcja na niego powiązana jest z substancjami chemicznymi znajdującymi się w naszym ciele. Mężczyźni mają większy poziom androgenu, a kobiety estrogenu, co sprawia iż kobiecy organizm jest z reguły bardziej podatny na stres. Przekłada się to także na takie cechy, jak delikatność czy wrażliwość. W efekcie, kobietom jest trudniej zwalczać hormony stresowe, takie jak kortyzol czy adrenalina.

W walce z nimi bezcenne bywa własne hobby. Dzięki wyjątkowej pasji apetyt na życie gwałtownie wzrasta, a każdy dzień nabiera kolorów. Co więcej, ma ono właśnie działanie terapeutyczne – pozwala oderwać się od problemów i skupić uwagę na czymś innym niż tylko ciągłym stresowaniu się wyzwaniami codzienności. Z tego powodu postanowiliśmy przedstawić 10 pomysłów na kobiece hobby redukujące stres. Pierwszy z nich to:

Joga Kobiety uprawiające jogę

Joga to forma ćwiczeń i relaksu, która poprawia elastyczność mięśni i pozwala nabyć większą świadomość ciała. Dla jednych joga wiąże się z określoną filozofią oraz stylem życia, dla innych jest jedynie formą zajęć fitness i pracy nad ciałem. Jogę warto uprawiać regularnie, aby oprócz samej przyjemności brania udziału w spotkaniach móc zobaczyć także realne efekty w postaci zarysowanych mięśni i ubytku kilku kilogramów. Ponadto, joga to także ćwiczenia oddechowe, naciąganie napiętych, przykurczonych mięśni, co zapewnia im oraz narządom wewnętrznym swoisty masaż, a także relaksująca muzyka. Te czynniki bezdyskusyjnie pozwalają na głębokie odstresowanie się.

Warsztaty ceramiczne Kobieta na warsztatach ceramicznych

Kobiety o artystycznej duszy, które swój zmysł estetyczny pragną przekuć w małe dzieła sztuki, mogą zabrać się za ceramikę. Lepienie z gliny pozwala popuścić wodze fantazji, wykorzystać, a zarazem kształtować umiejętności manualne. To także świetny sposób na relaks i odstresowanie się. Przepiękne prace można tworzyć na wiele różnych sposobów, lepiąc z płatków gliny z wykorzystaniem szablonów, z wałeczków, ręcznie lub przy użyciu koła garncarskiego, a także dekorując ciekawe formy gipsowe.

Podczas warsztatów ceramicznych oraz warsztatów malowania ceramiki powstają prawdziwe cudeńka, które wypalone w piecu ceramicznym mogą stanowić później niezwykle efektowną ozdobę domowych wnętrz lub upominek dla bliskiej osoby. Co więcej, jeśli będziesz w tym naprawdę dobra, możesz spróbować zrobić z tego mały biznes i dodatkowo zarabiać na swojej pasji. Rękodzieło przeżywa obecnie swój Złoty Wiek, a jego sprzedaż odbywa się głównie w Internecie. W szczególności modne obecnie są specjalne platformy dedykowane właśnie do sprzedaży tego typu wyrobów handmade. Oznacza to, że na własnoręcznie przygotowane, wyjątkowe ceramiczne wazony, misy czy dekoracje z całą pewnością znajdzie się duży popyt.

Malarstwo Malarka

Malarstwo to sztuka opierająca się przede wszystkim nie na zdolnościach manualnych, lecz na obserwacji świata i dzieleniu się swoimi wrażeniami z innymi. Czujesz, że to właśnie w ten sposób chciałabyś się wyrazić? Jesteś miłośniczką sztuki i uwielbiasz podziwiać prace innych artystów? Warto w takim razie zapisać się na kurs rysunku i malarstwa. Gdy już poznasz podstawy tej dziedziny, pracę na płótnie możesz kontynuować w zaciszu własnego domu i w ten sposób zapominać o trudach życia codziennego. Warto uczestniczyć także w różnych plenerach malarskich, wernisażach, wystawach czy innych wydarzeniach kulturalnych, aby czerpać z nich nowe pomysły oraz spotkać osoby, które mogą stać się natchnieniem do Twoich kolejnych, ciekawych projektów.

Ogrodnictwo Kobieta zajmująca się ogrodnictwem

Uprawa roślin to hobby, które przynosi niezrównane efekty. Rozkwitające kwiaty wyglądają niezwykle efektownie i z całą pewnością wynagradzają cały trud włożony w ich pielęgnację. Nie da się zaprzeczyć, że ogrodnictwo to świat pełen wyjątkowych barw, który daje duże pole do popisu dla wyobraźni. W oparciu o podstawową ogrodniczą wiedzę możesz tworzyć z roślin zapierające dech w piersiach kompozycje. Ogród wypełniony roślinami cieszy i staje się oazą odpoczynku, do której z przyjemnością zaglądają domownicy, rodzina i przyjaciele.

Chociaż kwiaty kwitną głównie w okresie wiosenno-letnim, ogrodnictwo to zdecydowanie całoroczne zajęcie. Sadzenie, przesadzanie, podlewanie, nawożenie, usuwanie chwastów… Praca w ogrodzie nigdy się nie kończy, za to może przynosić ogromną satysfakcję, co czyni ją bardzo wartościowym hobby, które przy tym znacząco redukuje stres.

Co więcej, ogród to nie tylko kwiaty. Równie satysfakcjonująca może być uprawa warzyw i owoców. Docenisz to szczególnie wtedy, kiedy poczujesz smak sałatki przyrządzonej z roślin z własnego ogródka lub skosztujesz owoców prosto z krzaczka. To zdecydowanie pasja, który łączy przyjemne z pożytecznym. Właścicielki działek czy ogrodów mogą opiekować się roślinami na szeroką skalę.

Co jeśli nie posiadasz ogródka lub działki?

Tak naprawdę, nic nie stoi na przeszkodzie, aby swoją pasję realizować także, gdy mieszkasz w “miejskiej dżungli”. W tym przypadku masz możliwość realizowania swojego ogrodniczego hobby za pomocą przygotowywania ciekawych aranżacji balkonu lub hodowania efektownych kwiatów na parapecie.

Szycie Kobiety szyjące na maszynach

Podczas kursu szycia nie tylko nauczysz się obsługi maszyny czy wykonywania poprawek krawieckich, ale przede wszystkim poznasz trudną sztukę przygotowywania wykrojów. Dowiesz się także, jak właściwie dopasowywać do ubrań i kostiumów wyjątkowe dodatki, takie jak satynowe wstążeczki, zmysłowe koronki czy błyszczące ćwieki. Kursy szycia prowadzone są na wielu poziomach zaawansowania. Dzięki nim uzyskasz niezbędną wiedzę i zdobądź podstawy warsztatu, dzięki czemu będziesz mogła w pełni realizować się w zakresie tego hobby, znajdziesz skuteczny sposób na odstresowanie się, a z czasem może nawet zmienisz się w prawdziwą domową projektantkę mody.

Szydełkowanie Kobieta zajmująca się szydełkowaniem

Robienie na drutach i szydełku to również fantastyczne hobby. Wykonanie własnego szalika, czapki, a nawet swetra to ogromna satysfakcja. Co więcej, nie tylko końcowy efekt jest tutaj ważny. Wiele kobiet twierdzi, że dzierganie jest dla nich formą relaksu, odstresowania się i ćwiczenia koncentracji. W ten sposób potrafią one zapomnieć o całym otaczającym je świecie i wyzwaniach życia codziennego. Z całą pewnością szydełkowanie może więc być rewelacyjnym hobby redukującym stres.

Taniec Uśmiechnięta kobieta w tańcu

Trudno tańczyć bez uśmiechu na twarzy, ponieważ wpadająca w ucho, rytmiczna muzyka i dopasowane w jej takt kroki praktycznie zawsze wprawiają w doskonałe samopoczucie. Jeśli nie radzisz sobie na parkiecie zbyt dobrze kurs tańca użytkowego może być świetnym sposobem, aby się przełamać. W końcu taniec wymaga skoncentrowania się na precyzyjnych ruchach i układach, pozwoli Ci więc być w pełni “tu i teraz”, zamiast krążyć myślami wokół codziennych problemów i stresujących sytuacji. Co więcej, taniec to forma ruchu przyspieszająca tętno i szybkość oddechu, dzięki czemu zapewnia on wysoki poziom wytwarzania hormonów szczęścia – endorfin.

Jazda konna Kobieta jeżdżąca konno

Okazuje się, że jeździectwo to sport zdominowany przez kobiety. Co więcej, może on stanowić także wyjątkowe hobby. Zalet tej pasji jest bardzo wiele – zarówno w aspekcie fizycznym, jak i psychicznym. Po pierwsze, jeżdżąc konno można doświadczyć niecodziennych widoków z nowej perspektywy, cudownych zachodów słońca i natury w zupełnie innym wydaniu. Co więcej, czynność ta pozwala skutecznie oczyścić umysł i wsłuchać się w siebie, dzięki czemu możesz zapomnieć o towarzyszących problemach i czuć się zupełnie wolna. Jest to zatem doskonałe hobby, jeśli zależy Ci na pełnym odstresowaniu się i skutecznym oderwaniu myśli od trudów dnia codziennego.

Decoupage Decoupage na kartce i świeczce

Jeśli lubisz prace manualne i zdobienie przedmiotów, decoupage z całą pewnością będzie hobby dla Ciebie. To zajęcie, często nazywane także metodą serwetkową, to technika zdobnicza polegająca na przyklejaniu papierów lub serwetek na odpowiednio przygotowaną do tego powierzchnię. W ten sposób z pozornie nieciekawego przedmiotu możesz w prosty sposób stworzyć element ozdobny do salonu, sypialni czy ogrodu.

Słowo „decoupage” pochodzi od francuskiego czasownika “decouper”, który oznacza “wyciąć” lub “wykrawać”. Z początku to hobby może przypominać inne prace manualne, jednak jest ono o wiele prostsze, gdyż nie wymaga specjalnych zdolności. Dzięki temu, że naklejasz już istniejące elementy, zamiast je rysować bądź malować, możesz spróbować swoich sił nawet nie mając specjalnego talentu plastycznego. Oznacza to, iż decoupage jest świetną formą sztuki dla każdej kobiety. Pozwala ona stworzyć coś pięknego bez użycia skomplikowanych narzędzi, nie wymaga także uczestnictwa w kursie, ani dużych nakładów pieniężnych, czy nawet regularności. W efekcie, decoupage to bezdyskusyjnie jedna z najbardziej odstresowujących pasji, która pozwala na pełen relaks, a namacalne efekty swojej pracy widzisz już natychmiast.

Fotografia Kobieta zajmująca się fotografią

Robienie zdjęć to dla wielu kobiet strona zawodowa ich życia, ale i prawdziwe, kreatywne i bardzo osobiste hobby. Dzięki niemu możesz tworzyć niezwykłe pamiątki na lata, za pomocą uwieczniania na wyjątkowych ujęciach swoich dzieci i bliskich, ale także przyrody i niecodziennych, malowniczych krajobrazów. Jeżeli i Ty lubisz robić zdjęcia ludziom bądź miejscom, fotografowanie może stać się Twoją pasją, która umożliwi Ci pełne odstresowanie się.

Co więcej, tak naprawdę na początku swojej drogi z fotografią nie musisz kupować wyszukanego sprzętu. Dziś większość nowoczesnych smartfonów wyposażona jest w bardzo zaawansowane aparaty. Posiadając takowy, możesz z powodzeniem z niego skorzystać w tym zakresie. Ponadto, robienie zdjęć doskonale relaksuje i rozwija artystyczną stronę Twojej duszy. Dodatkowo, piękne zdjęcia to namacalny i ponadczasowy dowód Twoich umiejętności, co z pewnością może pomóc w podniesieniu Twojej samooceny oraz – co za tym idzie w ujęciu długofalowym – odporności na stres.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również