10 pomysłów na biznes z małym kapitałem

266

Niestety, zdarza się, że po latach pracy na etacie w jednym miejscu borykamy się z wypaleniem zawodowym. Codzienne poranne wsiadanie do auta i pokonywanie dystansu z domu do biura napawa nas niechęcią, brakuje nam motywacji i energii. Wiele osób myśli podczas tej drogi co by było, gdybyśmy, zamiast pracy na etacie prowadzili przyjemny, komfortowy własny biznes, gdzie samemu ustala się wszelkie zasady i zarabia wyłącznie na siebie.

Przeważnie takie rozważanie kończy się jednak tylko na zamiarach, ponieważ brakuje im zaoszczędzonego kapitału na rozkręcenie wielkiej firmy zatrudniającej wielu pracowników, a na skromną, często jednoosobową działalność, która nie wymaga gigantycznych kosztów na start i finansowania zewnętrznego, brakuje im pomysłu.

Mały kapitał wcale nie musi być jednak przeszkodą w osiągnięciu sukcesu. Dochodowy i satysfakcjonujący biznes, który będzie bił na głowę bieżącą pracę na etacie można rozkręcić już za śmieszną, marginalną kwotę. Sukces tutaj zależy od kreatywności, motywacji, zdolności, zaangażowania i szeroko pojętej przedsiębiorczości, a nie od zasobności portfela. Aby ułatwić sprawę, zaprezentujemy 10 naszych pomysłów na biznes bez ponoszenia dużych nakładów na start. Zacznijmy od:

Własny sklep internetowy Zakupy w e-commerce

Własny sklep online to jeden z najpopularniejszych pomysłów na biznes w dzisiejszych czasach – zwłaszcza gdy mowa o niewielkim kapitale. Możliwości są tutaj ogromne. Dziś już ponad 80% polskich internautów dokonuje zakupów w sieci, a liczba ta ciągle rośnie. W efekcie, rynek e-commerce pozwala nam na handel choćby towarami zakupionymi hurtowo po niskich cenach, sprowadzonymi z zagranicy (głównie z krajów azjatyckich) czy produktami wykonywanymi samodzielnie, o ile posiadamy odpowiednie zdolności oraz mamy pomysł wyróżniający nasze wyroby na tle konkurencji.

Bardzo popularne i wymagające w zasadzie jedynie kreatywnego pomysłu, jest obecnie choćby przygotowywanie koszulek z autorskimi, oryginalnymi nadrukami i wzorami. Nie da się ukryć, iż jest to zajęcie, na które trzeba poświęcić ogromne nakłady czasu i zaangażowania, lecz jeśli nasz sklep internetowy osiągnie sukces, to będzie generować wprost gigantyczne zyski.

Sklep się powiększa? Rozważ dropshipping

Co więcej, jeśli nasz potencjalny sklep by się rozrósł i zaczęłoby brakować nam przestrzeni i czasu na realizowanie wszelkich zamówień, można skorzystać z ciekawego rozwiązania o nazwie dropshipping. Jest to model biznesowy polegający na przeniesieniu procesu wysyłki towaru na dostawcę. Rola przedsiębiorcy prowadzącego e-commerce w tym rozwiązaniu logistycznym sprowadza się do prowadzenia działań marketingowych oraz zbierania zamówień i przesyłania ich do hurtowni/dystrybutora, który realizuje wysyłkę dóbr do klienta.

Podobnie jak w przypadku standardowego handlu detalicznego, sprzedawca osiąga zysk z różnicy pomiędzy ceną hurtową a detaliczną. W tej sytuacji nie ma on zatem bezpośredniego (fizycznego) kontaktu z produktami, które znajdują się w jego ofercie. Więcej na temat dropshippingu przeczytasz tutaj.

Własna firma sprzątająca Mężczyzna zatrudniony w firmie sprzątającej

Firma sprzątająca może kojarzyć się z dość niewdzięczną pracą. Takie myślenie jest jednak całkowicie błędne. Otóż, z oficjalnej definicji wynika, że w ramach prowadzenia firmy sprzątającej podejmowane są czynności związane z oferowaniem usług porządkowych, utrzymania czystości i pielęgnacji terenów.

Co istotne, do prowadzenia firmy sprzątającej nie jest wymagane spełnienie dodatkowych warunków, takich jak posiadanie odpowiednich kwalifikacji lub doświadczenia. Nie wiąże się to również ze zdobyciem koncesji, licencji czy zatrudnianiem specjalistów. Wydaje się jednak, że przed założeniem takiego biznesu należy najpierw dokonać rozeznania na rynku i dokładnie sprawdzić zapotrzebowanie na dane usługi, a także konkurencję pod kątem cen, opinii i dostępnej oferty.

Koszty na start i możliwe zarobki

Koszty prowadzenia własnej firmy sprzątającej nie powinny być duże, szczególnie w przypadku jednoosobowej działalności lub takiej zatrudniającej kilku pracowników. Do głównych wydatków związanych z tym biznesem należą:

 • Zakup sprzętu i przyborów do sprzątania
 • Dojazd do klientów
 • Pensje dla pracowników
 • Podatek VAT i składka ubezpieczeniowa.

Szacuje się, że wydatki na start mieszczą się w przedziale od 5 do 10 tysięcy złotych, a następnie cykliczne koszty na środki czystości i zużywane przybory wynoszą około 500 złotych miesięcznie. Natomiast zyski z niewielkiej własnej firmy sprzątającej w dużym mieście wahają się średnio od 5 do nawet 10 tysięcy złotych miesięcznie. Oczywiście wszystko zależy tutaj od skali biznesu oraz liczby zleceń. Aktualnie standardowa cena usługi sprzątania średniej wielkości biura kosztuje od 2 do 3 złotych za metr kwadratowy. Z kolei cena sprzątania mieszkania o powierzchni 40 metrów kwadratowych to już minimum 100 złotych, a w dużym mieście nawet dwukrotnie więcej.

W efekcie, własna firma sprzątająca to zatem jeden z najprostszych do zrealizowania opłacalnych pomysłów na biznes, który powinien się sprawdzić praktycznie w każdym mieście. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

Fotografia stockowa (i nie tylko) Kobieta robi zdjęcie

Uwielbiasz fotografię lub tworzenie ciekawych wektorów w programach graficznych? Udostępniając swoje prace w internetowych bankach zdjęć gromadzących fotografie użytkowników z całego świata, zarabiamy określoną kwotę za każde kupione zdjęcie. Modele są tutaj różne. Możemy sprzedawać jedno zdjęcie we wszystkich bankach zdjęć bez limitu lub daną fotografię/grafikę w określonej cenie tylko raz, otrzymując większą stawkę.

Natomiast, gdy już będziemy posiadać wystarczająco imponujące portfolio wyjątkowych zdjęć, warto zacząć promować swoją działalność i w konsekwencji umawiać się z klientami na konkretne sesje danych miejsc lub osób. Na fotografii i grafice komputerowej w ten sposób można zarobić krocie, a koszty na start są w zasadzie żadne – o ile posiadamy odpowiedniej klasy sprzęt oraz oprogramowanie, które nabyliśmy na przykład w celach hobbystycznych.

Przygotowywanie profesjonalnych biznesplanów Biznesplan przy zakładaniu firmy

Nie jest żadną tajemnicą, że coraz więcej ludzi – zwłaszcza młodych, posiadających odpowiedni kapitał – zakłada własne działalności gospodarcze. Zwłaszcza, że dziś bardzo często mogą otrzymać na swój biznes dofinansowanie od Unii Europejskiej lub Powiatowego Urzędu Pracy – nierzadko nawet w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Jednak, aby w ogóle złożyć wniosek o dotację, trzeba sporządzić biznesplan. A jeśli naprawdę zależy nam na tym, by takie dofinansowanie otrzymać, musi być on profesjonalny. Podobnie kwestia biznesplanu wygląda w przypadku osób, które zamierzają zaciągnąć kredyt na swoją działalność.

Do biznesu, który polega na przygotowywaniu wartościowych biznesplanów niezbędna jest wiedza z zakresu ekonomii i przedsiębiorczości oraz umiejętność analizowania rynku i oceniania potencjału firmy. W grę nie wchodzą tutaj natomiast żadne nakłady kapitałowe – wystarczą biurko i komputer. Natomiast przedsiębiorcy składający zlecenia na sporządzenie profesjonalnego biznesplanu muszą się liczyć z pojedynczym wydatkiem sięgającym już kilkuset złotych.

Lokalny przewodnik Przewodniczka

Jeśli mieszkasz w mieście z dużym natężeniem turystów (takim jak choćby Kraków, Warszawa, Gdańsk, Wrocław), posiadasz dużą wiedzę o swojej okolicy i jesteś osobą kontaktową, lubiącą przebywać wśród turystów, można rozkręcić z tego całkiem niezły biznes – zwłaszcza, jeśli biegle posługujesz się popularnymi językami obcymi. Przykładowo, w Warszawie koszt oprowadzania przez 3 godziny w języku polskim wynosi 250 złotych, a w języku angielskim już 400 PLN. Jak zatem widzimy mogą to być stosunkowo łatwo i przyjemnie zarabiane pieniądze.

Projektant wnętrz Projektowanie wnętrz

Projektowanie wnętrz to kolejny biznes wymagający specjalistycznej wiedzy, który jednak nie wiąże się z praktycznie żadnymi nakładami finansowymi na start. A z całą pewnością może on generować satysfakcjonujący dochód – o ile oczywiście posiadamy odpowiednie umiejętności w tym zakresie i uda nam się wypromować.

Możliwości jest tutaj wiele – z jednej strony możemy projektować wnętrza zwykłych mieszkań, a z drugiej pozyskiwać zlecenia na aranżacje wnętrz dużych budynków mieszkalnych lub korporacyjnych. Rynek nieruchomości cały czas się rozwija, coraz więcej osób i firm poszukuje profesjonalistów do aranżacji wnętrz, popyt na te usługi więc rośnie, dzięki czemu mamy tutaj do czynienia z biznesem z potencjałem.

Home staging Kobieta zajmuje się home stagingiem

Czas na kolejny biznes związany z nieruchomościami. Home staging ma za zadanie atrakcyjnie zaaranżować wnętrze, w taki sposób by podkreślić jego charakter oraz zainteresować jak największą liczbę oglądających nieruchomość i przyspieszyć sprzedaż za możliwie najwyższą cenę. Techniki home stagingu opierają się na marketingu. Ich zastosowanie zmienia charakter nieruchomości z „do mieszkania” na „do sprzedania”.

Nieruchomość przygotowana do sprzedaży staje się produktem atrakcyjnym dla nabywców. Badania na rynku amerykańskim wskazują skuteczność home stagingu w skróceniu czasu sprzedaży, a także w zwiększeniu realnej wartości nieruchomości. Jednym z podstawowych założeń tej techniki jest działanie niskokosztowe.

Home staging to kolejna działalność, przy której koszty na start są absolutnie marginalne. W zasadzie można do nich zaliczyć jedynie odbycie odpowiedniego kursu, który nauczy nas wszystkich niezbędnych technik. Z reguły trwa on 40 godzin i kosztuje nie więcej niż 1500 złotych. Następnie pozostaje nam poszukiwanie zleceń od klientów indywidualnych lub współpraca z agencjami nieruchomości

Korepetycje Kobieta udziela korepetycji online z geografii

Pandemia koronawirusa spowodowała spory wzrost cen korepetycji. Co więcej, dziś zarówno uczniowie jak i korepetytorzy preferują formę zdalną, czyli lekcje online, a koszt dodatkowych zajęć w takiej formie jest obecnie z reguły o 10-15% droższy od tradycyjnej – ze względu na rosnący popyt.

Stanowisko korepetytora nie wymaga wielkiego doświadczenia i certyfikatów. Właściwie jedynym, ale bezwzględnym wymaganiem jest duża wiedza na określony temat. W końcu każdy z nas miał w szkole jakieś mocne strony, a wielu z nas ukończyło uczelnie wyższe i posiada wiedzę z danego zakresu na poziomie eksperckim. Można więc dzielić się nią z języka polskiego, chemii, geografii, języków obcych, matematyki, informatyki czy fizyki – na wszystkie te przedmioty jest duży popyt, zwłaszcza wśród uczniów szkół średnich przygotowujących się do matury.

Koszty na start i potencjalne zarobki

Jakie wydatki trzeba ponieść w przypadku tego biznesu? W formie tradycyjnej – tylko na pomoce naukowe. W wariancie zdalnym warto zaopatrzyć się w wysokiej jakości kamerkę internetową, dobry zestaw słuchawkowy i ewentualnie tablet graficzny. Koszt rozkręcenia takiego biznesu jest więc marginalny, a jak zarobki?

Mogą okazać się bardzo satysfakcjonujące. Średnia ogólnopolska stawka, w zależności od przedmiotu, wynosi od 50 do 70 złotych za godzinę. Jednak korepetytorzy z wyrobioną renomą i dużą bazą uczniów spokojnie mogą sobie pozwolić nawet na stawki rzędu 150-180 złotych za godzinę. Więcej na temat tego biznesu przeczytasz tutaj.

Rękodzieło Napis "handmade"

Na rynku rękodzieła działać może właściwie każdy, kto tylko ma pomysł i zdolności manualne. Ponadto, ręcznie wykonywane wyroby przeżywają obecnie swój Złoty Wiek, a ich sprzedaż odbywa się głównie w Internecie. W szczególności modne obecnie są specjalne platformy dedykowane właśnie do sprzedaży tego typu wyrobów – dwie najpopularniejsze to Etsy (rynek międzynarodowy) i Pakamera.pl (polski rynek).

Nie trzeba tutaj więc ponosić kosztów stworzenia strony internetowej, sklepu internetowego, pozycjonowania strony i optymalizacji, a od razu możemy dotrzeć do ogromnej liczby odbiorców, a nawet nawiązać współpracę biznesową z innymi twórcami. Ciekawym rozwiązaniem są także liczne popularne grupy na Facebooku służące do sprzedaży oraz przyjmowania zamówień na rękodzieło.

Jakie wyroby są najpopularniejsze?

Jakie rękodzieło cieszy się dziś największą popularnością? W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na takie wyroby jak:

 • Biżuteria
 • T-shirty z autorskimi nadrukami
 • Robótki na drutach i szydełku
 • Artykuły papiernicze i scrapbooking
 • Elementy dekoracyjne wnętrz
 • Zabawki i akcesoria dla dzieci.

Na tym jednak możliwości się nie kończą, o ile mamy ciekawy pomysł na unikalny produkt. To talent i kreatywność stanowią klucz do sukcesu w tym biznesie, poniesione nakłady finansowe nie mają większego znaczenia. W zasadzie to nie trzeba tutaj ponosić żadnych kosztów poza zakupem materiałów, z których nasze wyroby handmade będą powstawać. Więcej na temat tego biznesu przeczytasz tutaj.

Organizacja imprez dla dzieci Impreza urodzinowa dla dzieci

Każdy, kto ma w sobie dużo energii, kreatywności i lubi pracę z dziećmi, powinien świetnie sprawdzić się w organizacji przyjęć dla najmłodszych. Można wymyślić bardzo wiele okazji, na które usługi organizacji przyjęć dla dzieci będą pożądane. Pierwszą z nich są oczywiście urodziny dziecka. Inne popularne okazje do zorganizowania przyjęć to:

 • Imieniny
 • Dzień dziecka
 • Pierwszy dzień w szkole lub przedszkolu
 • Chrzciny
 • Komunia
 • Przyjęcia weselne, na których można zorganizować kącik zabaw i animacji dla dzieci.

Jeśli zamierzamy prowadzić niewielki biznes i organizować przyjęcia w domach rodziców dzieci, koszty na start będą znikome. Składać się na nie będą w zasadzie tylko wydatki na zakup zabawek i innych materiałów potrzebnych do organizacji przyjęć. A każde takie przyjęcie trwające 3-4 godziny powinno stanowić dochód rzędu kilkuset złotych.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments