ZZ Top sprzedało prawa do swojego katalogu

Kolejny zespół zdecydował się sprzedać swój katalog. Chodzi o ZZ Top.

ZZ Top sprzedaje prawa do swojego katalogu

Wytwórnia BMG, która współpracuje z funduszem inwestycyjnym KKR, poinformowała właśnie, że kupiła cały katalog należący do jednego z legendarnych amerykańskich zespołów, grupy ZZ Top. „Variety” wylicza, że cała transakcja mogła kosztować firmę aż 50 milionów dolarów.

Wiadomo, że umowa z ZZ Top obejmuje wykupienie katalogu wydawniczego zespołu oraz jego dochodów z tytułu tantiem za nagrania i występy. Wcześniej BMG pełniło funkcję współwydawcy i administratora katalogu formacji.

ZZ Top to kolejny zespół, który zdecydował się na taki krok. I tak np. amerykański wokalista Bruce Springsteen miał sprzedać swój katalog za pół miliarda dolarów. Z kolei Bob Dylan dostał w zamian za całą swoją twórczość 300 milionów dolarów; Neil Young 150 milionów dolarów. Na podobny krok zdecydowali się rockmeni z Red Hot Chili Peppers. Kwota tej transakcji nie jest znana. Po nich w tym samym kierunku podążyli także muzycy z Aerosmith, którzy sprzedali nie tylko prawa do swojego katalogu, ale też kolekcji pamiątek z całego okresu swojej twórczości.

Dlaczego jednak zespoły decydują się na takie działania? To efekt kryzysu gospodarczego i pandemii. Branża muzyczna przeżywa kryzys, bowiem wielu artystów – właśnie przez pandemię – nie może grać koncertów, a tym samym zarabiać.

ZZ Top – żywa legenda rocka

ZZ Top to amerykańska grupa rockowa założona w 1969 r. w Houston (w stanie Teksas). Zespół jest przedstawicielem hard rocka, blues rocka i południowego rocka, w jego muzyce wyraźnie słychać wpływy boogie. Grupa nie stroni także od groteski rockowej, reprezentując typowy teksański humor. Mimo wieloletniej, nieprzerwanej aktywności, w latach 1970–2021 nie zaszła w niej ani jedna zmiana personalna. Najdłużej istniejący skład zespołu tworzyli: Billy Gibbons (śpiew, gitara, harmonijka ustna), Dusty Hill (śpiew, chórki, gitara basowa, instrumenty klawiszowe) i Frank Beard (chórki, perkusja, instrumenty perkusyjne). 27 lipca 2021 zmarł Dusty Hill. Od tamtej pory basistą zespołu jest Elwood Francis.

 

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments