Jak oceniamy rząd?

Udostępnij

W grudniu przybyło przeciwników i zwolenników rządu. Tych pierwszych nadal jest jednak więcej – wynika z sondażu CBOS.

Rząd Morawieckiego jest źle oceniany

Z badania CBOS wynika, że w grudniu do zwolenników rządu zalicza się tylko 30 proc. ankietowanych. 52 proc. negatywnie ocenia z kolei efekty działalności rządu od czasu objęcia przezeń władzy.

Jeszcze gorzej oceniamy działania władzy dot. gospodarki. Aż 59 proc. badanych jest zdania, że polityka rządu nie stwarza szans na poprawę sytuacji gospodarczej w naszym kraju.

CBOS dodał, że w grudniu, po raz pierwszy od 13 miesięcy więcej niż połowa badanych jest już wyraźnie niezadowolenie z tego, że to Morawiecki stoi na czele rządu. Czy to zapowiedź wymiany na szczytach władzy w Polsce? Zastanówmy się więc nad przyszłością premiera.

Początek końca kariery Morawieckiego?

Czy więc pozycja premiera Morawieckiego jest zagrożona? Wiele zaczyna na to wskazywać. Rząd nie najlepiej radzi sobie z wysoką inflacją. Do tego w tle nadal trwa pandemia, która zbiera żniwo w postaci kolejnych umarłych. Coraz częściej mówi się o nadchodzącym kryzysie służby zdrowia, a może nawet fali protestów poszczególnych grup zawodowych.

W pewnym momencie władze PiS – głównie Jarosław Kaczyński – mogą uznać, że premier się zużył i należy wymienić go na kogoś innego.

Jak przygotowano badanie?

Badanie przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Każdy respondent wybierał samodzielnie jedną z metod: 1) wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI), 2) wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI) – dane kontaktowe respondent otrzymywał w liście zapowiednim od CBOS, 3) samodzielne wypełnienie ankiety internetowej, do której dostęp był możliwy na podstawie loginu i hasła przekazanego respondentowi w liście zapowiednim od CBOS.

We wszystkich trzech przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań oraz strukturę. Badanie zrealizowano w dniach od 29 listopada do 12 grudnia 2021 roku na próbie liczącej 1063 osoby (w tym: 47,0 proc. metodą CAPI, 35,7 proc. – CATI i 17,3 proc. – CAWI).

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również