Premier Mateusz Morawiecki i wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin na czwartkowej konferencji zaprezentowali założenia tarczy antyinflacyjnej rządu. Będzie ona kosztować budżet aż 10 mld zł.

Jak walczyć z inflacją?

– Dzisiaj proponujemy duży program obniżek podatków, które będą służyły ludziom, aby złagodzić skutki inflacji. Tak było kiedyś, gdy wdrożyliśmy tarczę antykryzysową, dzisiaj wdrażamy tarczę antyinflacyjną – powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

Wyjaśnił, że inflacja jest konsekwencją pandemii, a dokładnie pakietów pomocowych, które wprowadzał polski rząd, by ratować polskie firmy. Do tego dochodzi fakt, że gospodarka wychodzi z pandemii (zapewne chodziło mu o to, że zwiększa się ponownie cyrkulacja pieniądza).

– Mieliśmy dylemat, czy pozwolić na wzrost bezrobocia, do 1,5-2 mln, czy jednak chronić miejsca pracy. Zdecydowaliśmy się chronić miejsca pracy i dlatego włączyliśmy do gospodarki 200 mld zł – powiedział dalej szef rządu.

Co zawiera tarcza antyinflacyjna?

Jak dodał premier, są trzy zasadnicze obszary, które doskwierają Polaków: ceny paliw, ceny energii, ceny żywności, w związku z tym rząd wprowadza:

  • obniżkę cen paliw od 20 grudnia na pięć miesięcy. Wysokość akcyzy zostanie obniżona do minimalnego poziomu dopuszczalnego w UE. Od 1 stycznia do 31 maja paliwa zostaną zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej;
  • obniżkę podatku VAT na gaz ziemny z 23 procent do 8 procent. Obowiązywać będzie od stycznia do marca 2022 roku;
  • obniżkę VAT-u na energię elektryczną z 23 procent do 5 procent w okresie od stycznia do marca 2022 roku;
  • zniesienie akcyzy na energię elektryczną;
  • oszczędności w administracji publicznej i w budżecie;
  • dodatek wyrównawczy – dopłata dla osób według kryteriów dochodowych. Będzie miał wartość od 400 do ponad 1000 złotych w zależności od liczebności gospodarstwa domowego. Ma być wypłacany w dwóch ratach w 2022 roku i objąć ponad 5 mln gospodarstw.

– Te wszystkie działania razem, po stronie państwa – bo nie ingerujemy bezpośrednio w to, co robią koncerny paliwowe, koncerny naftowe – doprowadzą do obniżki cen paliw w najbliższych kilku tygodniach – mam nadzieję, że ok. 20 nawet do 28-30 groszy – mówił dalej premier Morawiecki.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments