Znamy nowe obostrzenia covidowe?

koronawirus

– Nowe obostrzenia związane będą z mobilnością ludności, ich ogłoszenie jest możliwe we wtorek – powiedział na antenie TVP 1 rzecznik rządu Piotr Muller.

Nowe obostrzenia

Müller powiedział, że ostatnie informacje dot. pandemii „są bardzo niepokojące”.

– Z jednej strony bardzo duża liczba zachorowań, a z drugiej strony duża liczba osób, które umierają, głównie osób niezaszczepionych, więc decyzje najprawdopodobniej zostaną ogłoszone, jeśli nie dzisiaj to jutro – zapowiedział rzecznik rządu.

Nie podał szczegółów, ale z jego słów można wywnioskować, co może nas czekać.

– Szczegółów bym nie chciał przekazywać, ale to będą decyzje, które będą się wiązać z ograniczeniami – zmianą limitów i pewnymi działaniami ograniczającymi mobilność społeczną po to, aby rozwój choroby ograniczyć – powiedział Müller. Zastrzegł jednak, że osoby zaszczepione będą „zasadniczo wyłączone z tych ograniczeń”.

Nie grozi nam też lockdown, a przynajmniej taki „rozumiany w taki sposób jak w zeszłym roku”.

Obowiązkowe szczepienia

Ostatnio Nowa Lewica zaproponowała nowe przepisy, które wprowadzały obowiązek szczepień. Co myśli o tym rząd.

– Obowiązkowe szczepienia jeszcze nie obowiązują w żadnym kraju europejskim. Jest zapowiedź takich decyzji w Austrii i to od lutego, więc to nie jest łatwa decyzja. Takiego powszechnego obowiązku szczepień faktycznie nie planujemy, ale szukamy takich możliwości, które by mobilizowały do szczepień – stwierdził rzecznik rządu.

Z kolei wiceszef resortu zdrowia Waldemar Kraska rozmawiał z wp.pl. O kolejnych obostrzeniach powiedział, że „pewne zasady będą obowiązywały w całym kraju.”

– Myślę, że ani hotele, ani stoki nie będą zamknięte, aczkolwiek pewnie jakieś obostrzenia będą wprowadzone – powiedział Kraska.

Pytany o to, czy osoby zaszczepione przeciwko COVID-19 z nowych zasad epidemicznych będą wyłączone, powiedział: „Tak jak wczoraj mówił premier Mateusz Morawiecki – musimy preferować te osoby, które są zaszczepione, to także będzie powodowało to, żeby zachęcić te osoby, które się jeszcze wahają”.

Nowe obostrzenia mają zostać ogłoszone dziś lub jutro. Mają obowiązywać głównie w okresie świąt Bożego Narodzenia, ale szczegóły nie są obecnie znane.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments