Zimowe trendy – na co wydają Polacy?

736

Rozpoczęliśmy grudzień. Miesiąc, który z reguły okazuje się dość dotkliwy dla naszych portfeli. W tym roku prawdopodobnie będzie to jeszcze bardziej odczuwalne niż dotychczas. Dlaczego? Po pierwsze, to już kolejna zima w czasie pandemii. Był to dla nas trudny rok, co sprawia, że w jego finale zamierzamy oszczędzać i planujemy wydać sporo na prezenty, spotkania czy podróże w tym okresie. Po drugie, jest to efekt galopującej inflacji. Na co i ile zamierzamy więc wydać zimą? Dowiemy się poniżej:

Zakupy świąteczne Wydatki na Święta Bożego Narodzenia

Gorączka przedświątecznych zakupów właśnie wchodzi w ekstremalnie wysoką fazę. 66% Polaków do sklepów wybiera się bowiem w grudniu, przy czym najwięcej – aż 28% naszych rodaków pragnie zrealizować swoje plany zakupowe do 14 grudnia. Co więcej, z dorocznego badania firmy doradczej Deloitte wynika, że 46% Polaków przewiduje wzrost budżetów świątecznych.

Szczególnie widoczne zmiany dotyczą żywności, napojów oraz podróży. Największym winowajcą jest tutaj oczywiście rekordowa inflacja. Wzrosty cen w sklepach i na stacjach benzynowych dostrzega dziś ponad 70% polskiego społeczeństwa. Na te same produkty, które kupowaliśmy w zeszłym roku, teraz trzeba przeznaczyć wyraźnie więcej.

Ile wydajemy na Święta Bożego Narodzenia?

W efekcie, Polacy w okresie przedświątecznym planują łącznie wydać aż 20 miliardów złotych. Średnio 2129 złotych na osobę, czyli o 200 złotych więcej niż rok temu.

Na co wydajemy najwięcej?

Na co zamierzamy przeznaczyć pieniądze w tym okresie? Przede wszystkim zwiększy się koszyk wydatków związany z podróżami. To jest jednak naturalne, biorąc pod uwagę, że poprzedniej zimy możliwości z powodu obostrzeń były mocno ograniczone. Na ten cel statystyczny Polak przeznaczy średnio 333 złote, czyli o ponad 55% więcej niż w minionym roku.

Największą część budżetu pochłania żywność i napoje

Nie będziemy także oszczędzać na żywności i napojach. W samym okresie świątecznym zamierzamy wydać na nie 944 złote i średnio będzie to koszt o 10% wyższy niż w ubiegłym roku. Z kolei prezenty pochłoną podobną do zeszłorocznej sumę – średnio 546 PLN (wzrost o 2%). Przyjemności oraz rozrywka będą natomiast nas kosztować średnio 306 złotych, czyli o 3% mniej niż rok wcześniej.

Jakie prezenty kupujemy najbliższym? Kobieta pokazuje ile wydała na prezent

Warto teraz przybliżyć kwestię wydatków na upominki świąteczne dla najbliższych. W tym roku każdy Polak zamierza kupić średnio siedem prezentów, głównie dla dzieci, partnerów i rodziców. Lista najpopularniejszych podarków nie zmienia się od lat. Pierwsze miejsce zajmują kosmetyki i perfumy – zakup takich prezentów deklaruje 56% Polaków. Drugą najpopularniejszą kategorią, którą wskazuje 50% naszych rodaków, są gry i zabawki. Dużą popularnością cieszą się także książki, które wskazało 46% badanych.

W tym roku zrezygnujemy z elektroniki

Dostrzec tutaj można tylko jedną znaczącą różnicę. W tym roku ponad 85% Polaków w swoich zimowych wydatkach nie planuje zakupu elektroniki. Wynika to z prostego faktu – przez globalny kryzys w łańcuchach dostaw spowodowany pandemią, zasoby magazynowe elektroniki są znacznie uszczuplone, a co za tym idzie – wybór jest mniejszy, a ceny wyraźnie wyższe niż w minionych latach. Tak się dzieje w przypadku smartfonów, laptopów, tabletów i telewizorów, a to właśnie te produkty elektroniczne najczęściej w przeszłości kupowaliśmy zimą.

Wydatki na pomoc charytatywną

Co bardzo istotne, z badania wynika, że wśród świątecznych wydatków znajdują się również datki na pomoc charytatywną. Dane jasno wskazują, że Polacy mają dobre serca i pragną pomagać – zwłaszcza w okresie świątecznym. Aż dwie na trzy osoby w naszym kraju chcą w tym czasie wesprzeć potrzebujących, a średnia kwota przeznaczona na ten cel to 90 złotych.

Wydatki na leki Wachlarz banknotów i leki

Warto odnotować także fakt, że z każdym rokiem Polacy wydają coraz więcej na leki. Zwłaszcza zimą. W poprzednim sezonie zimowym przeznaczyliśmy na ten cel ponad 3,5 miliarda złotych. Oznacza to, że statystyczny Polak zostawia zimą w aptece około 360 PLN. Co ciekawe, aż 90% tej kwoty stanowią wydatki na leki bez recepty.

Poprzedni artykułJakie przywileje mają zagraniczne firmy w Polsce?
Następny artykułZnamy nowe obostrzenia covidowe?
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments