Poparcie dla PiS już nie spada – pokazuje to nowy sondaż

0
Jacek Kurzępa pis sondaż

Sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski pokazuje, że poparcie dla PiS przestało spadać. Rośnie jednak też popularność KO.

PiS już nie traci wyborców

Gdyby wybory odbyły się w ostatni weekend, wygrałoby je Prawo i Sprawiedliwość. Partia dostałaby 32,1 proc. głosów badanych. To wzrost o 1,5 pkt. proc. w porównaniu z badaniem sprzed 2 tygodni.

Rośnie także poparcie dla Koalicji Obywatelskiej. Na sojusz paru partii, z których dominującą rolę pełni PO, może liczyć na 23,7 proc. głosów respondentów (+2 pp).

Poważne problemy znów zaczyna mieć Polska 2050, która zaliczyła największy spadek ze wszystkich ugrupowań. Teraz popiera ją 10,6 proc. ankietowanych. To mniej o aż 2,7 pp w stosunku do poprzedniego badania.

W Sejmie spotkalibyśmy jeszcze posłów z takich partii jak: Nowa Lewica, Konfederacja i PSL-Koalicja Polska, popieranych odpowiednio przez: 7,8, 6,7, i 5,7 proc. respondentów.

13,4 proc. ankietowanych nie wie, na kogo by zagłosowało.

Na pytanie o udział w głosowaniu w wyborach parlamentarnych pozytywnie odpowiedziało 56,7 proc. pytanych, w tym 41,1 proc. weźmie w nich udział „zdecydowanie”.

Zdecydowanie nie chce głosować 23,3 proc. uczestników badania, „raczej” nie weźmie w nich udziału 13 proc., co oznacza, że głosować nie chce ponad jedna trzecia ankietowanych. Niezdecydowanych jest 6,9 proc.

Sondaż United Surveys dla WP został przeprowadzony 3 grudnia 2021 roku na reprezentatywnej grupie 1000 ankietowanych. W celu zebrania danych wykorzystano metodę wspartego komputerowo wywiadu telefonicznego.

Co to oznacza?

Analizując powyższe wyniki, widać, że na polską scenę polityczną wraca polaryzacja. PiS i KO znów stają się najważniejszymi ugrupowaniami. Wokół nim orbitują potencjalni sojusznicy: PSL, Nowa Lewica, Konfederacja czy Polska 2050.

PiS zapewne wygrałoby wybory, ale musiałoby szukać koalicjanta. Wybór nie jest już tak wąski, jak jeszcze parę tygodni temu. Coraz częściej mówi się o tym, że PSL mogłoby otworzyć się na współpracę z partią Kaczyńskiego. Do tego alternatywę stanowi Konfederacja, a może też Nowa Lewica. Ponoć Donald Tusk nie chce koalicji z tą ostatnią siłą.

PO z kolei może liczyć na Polskę 2050, Konfederację i też PSL.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments