Borys Budka, czyli wiceszef PO, a wcześniej przewodniczący tej partii, został w czwartek ponownie wybrany na szefa klubu Koalicji Obywatelskiej. Wcześniej z tej funkcji zrezygnował Cezary Tomczyk.

Budka szefem klubu PO

Inicjatorem zmian był Donald Tusk, który powrócił do polskiej polityki.

– Z satysfakcją przyjąłem decyzję bez jednego głosu sprzeciwu o zmianie – nowym szefem klubu jest Borys Budka – powiedział nowy-stary lider PO. – To jest dla mnie ważne, ponieważ ten mój powrót to nie jest łatwa sprawa. To wymagało odpowiednich zmian i ustaleń i spotkało się to z pełnym zrozumieniem w Platformie, ale też wszyscy widzą, że to nie chodzi o to, że ktoś w związku z tym coś traci, albo przegrywa, ale jest to takie przegrupowanie – dodał.

Kiedy konstruowaliśmy cały ten proces, zmierzający do powrotu Donalda Tuska, jednym z jego warunków w stosunku do mnie było to, bym z powrotem był odpowiedzialny za parlament i zajął się tym jako wiceprzewodniczący partii, stąd dzisiejsze zmiany – powiedział po posiedzeniu klubu Borys Budka. – Teraz jako nowemu szefowi klubu przyjdzie mi spełnić bardzo ważną deklarację Donalda Tuska, to znaczy doprowadzenia we władzach do odpowiedniego parytetu płci, bo Donald Tusk na to zwraca na to bardzo duża uwagę – dodał.

Rysy na monolicie?

Co ciekawe, w głosowaniu nie wzięli jednak udziału wszyscy. Zabrakło m.in. szefowej Inicjatywy Polskiej Barbary Nowackiej i współpracowników Rafała Trzaskowskiego – Sławomira Nitrasa i Aleksandry Gajewskiej.

Tusk zapowiedział przy okazji też inne zmiany we władzach klubu i partii. Chce ponoć postawić na kobiety.

– Oczekuję od nowego przewodniczącego i pomogę mu także w tej sprawie w sensie politycznym, żeby znowu w ciałach przedstawicielskich klubu i Platformy obowiązywał parytet, to znaczy żeby wszędzie tam, gdzie jest to prawnie możliwe, było tyle samo pań i panów – powiedział b. premier.

Nie wiadomo, jak na zmianę ostatecznie zareaguje Rafał Trzaskowski, bowiem Tomczyk był uważany za jego człowieka. PO czekają dalsze zmiany, ale może i rywalizacja pomiędzy paroma liderami.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments