Złoto w formie monet, czyli monety inwestycyjne

Gold

Cena uncji złota często rośnie w czasach różnych kryzysów i w mniej pewnych gospodarczo okresach. Wtedy to też wzrasta zainteresowanie złotem jako pewną inwestycją. Dobre  notowania złota często są wynikiem niepokoju na rynkach finansowych i zachowawczych kroków stosowanych przez banki centralne. Monety bulionowe w takich czasach są dobrą inwestycją.

Metale szlachetne od zawsze były cenione przez ludzkość i określały status materialny ich posiadaczy. Szczególnie zaś dobrze na całym świecie ma się metal szlachetny o symbolu Au, czyli złoto – jest ono jednym z najbardziej znanych metali. A dziś jest uważane za jedną z pewniejszych inwestycji, z którą wiąże się najmniejsze ryzyko finansowe. Sytuacja rynkowa złota jest śledzona z uwagą przez największych inwestorów i między innymi na jej podstawie są stawiane prognozy, co do rozwoju gospodarki i sytuacji ekonomicznej na całym świecie. Złoto inwestycyjne może występować w formie sztabek, drugą formą są cieszące się coraz większą popularnością monety bulionowe (monety inwestycyjne).

Dlaczego inwestycja w złoto jest opłacalna

Ceny złota już od dobrych paru lat wciąż mają tendencję wzrostową. Najlepiej inwestycji w złoto dokonywać z zamiarem, że będzie ona długoterminowa. Wtedy to nie będzie generował strat fakt, że kupiliśmy złoto na tak zwanej górce – czyli wtedy, gdy uncja złota miała wysoki kurs. Inwestycja w złoto to także znakomity sposób na zabezpieczenie zgromadzonego kapitału przed inflacją – a ze wzrostem poziomu inflacji mamy do czynienia właśnie teraz, a według prognoz taki trend pozostanie z nami jeszcze przez kilka lat. Podobnie jest w przypadku cen złota – jeśli zaliczą one spadki, to naprawdę chwilowe. Poza tym, jak już wcześniej wspomniano, złoto (inwestycja w nie) to dobry pomysł na czas kryzysu, jak i odrodzenia gospodarczego. Jednym ze sposobów inwestycji w złoto jest zakup złotych monet bulionowych.

Monety bulionowe – co to jest

Jak już nadmieniono, złoto inwestycyjne może występować w postaci sztabek złota, jak i w postaci monet. Monety inwestycyjne zwane są również bulionowymi i lokacyjnymi. Przeważnie mają one wagę jednej uncji. Rzadko kiedy też są produkowane przez daną mennicę w z góry określonej liczbie. To, ile monet zostanie wypuszczonych, zależy od zainteresowania nimi. Na cenę takiej monety wpływa to, jak dużo jest w niej złota. Istotne jest również to, że takimi monetami przeważnie nie można płacić. Do najbardziej znanych monet inwestycyjnych należą:

  • Krugerrand (wybijany w RPA)
  • Filharmonicy Wiedeńscy (moneta wybijana przez mennicę austriacka),
  • Kanadyjski Liść Klonowy,
  • Australijski Kangur,
  • Amerykański Orzeł.

Te monety nazywane są Wielką Piątką i stanowią najlepszą inwestycję. Są one rozpoznawalne na całym świecie i można je kupić w różnych gramaturach. Wszystkie one – poza tym, że stanowią wartość materialną zależną od zawartości w nich złota – są po prostu… ładne. Cechuje je wysoka estetyka i dopracowany wizualnie projekt. Dla niektórych inwestorów ten aspekt jest bardzo ważny i dlatego wybierają złoto inwestycyjne w formie monet, a nie sztabek złota.

Gdzie szukać monet bulionowych i jak je kupić

Monety bulionowe można kupić w banku, jednak zazwyczaj taka transakcja jest mało opłacalna (ze względu na wysoką prowizję). Ważne jest, aby kupować monety inwestycyjne z pewnych źródeł i cieszących się dobrymi opiniami. Złote monety inwestycyjne będą dobrą lokatą pieniężną tylko wtedy, gdy będziemy mieli możliwość zweryfikowania ich autentyczności.

Czym różnią się złote monety bulionowe od monet kolekcjonerskich

Między złotymi monetami bulionowymi a monetami wykonanymi z tego kruszcu kolekcjonerskimi istnieje parę różnic. Przede wszystkim monety kolekcjonerskie są wypuszczane przez mennice w pewnej określonej liczbie, nierzadko dla upamiętnienia jakiegoś wydarzenia czy też postaci. Gdy decydujemy się na zakup monet kolekcjonerskich, szukamy unikatów, w przypadku monet bulionowych wręcz przeciwnie – warto postawić na te najbardziej popularne. Kolejną różnicą jest to, że monety lokacyjne często nie mają określonej wartości nominalnej. Monety bulionowe są też zrobione z kruszców wysokiej próby, a ich cena zależy od zawartości kruszcu (nie mniej niż 90 proc. składu monety) i od aktualnych cen złota na rynku.

Inwestycja w srebro w postaci monet bulionowych

Cena srebra póki co również ma się dobrze i wszystko wskazuje na to, że będzie się ona utrzymywać na wysokimi poziomie przez dłuższy czas. Dlatego też warto zainwestować również w ten kruszec. Tym bardziej, że srebro jest tańsze niż złoto, więc inwestycja nie wymaga tak dużego nakładu pieniężnego jak złote monety inwestycyjne. Wśród najpopularniejszych monet bulionowych srebrnych znajdują się odpowiedniki najpopularniejszych monet bulionowych złotych, które zostały wymienione w artykule wcześniej. Takie monety są pełnoprawnym środkiem płatniczym we wszystkich krajach. Zainteresowanie tego rodzaju monetami również jest dość duże, dlatego też mennice wciąż starają się wyjść naprzeciw rosnącemu popytowi i wypuszczają coraz większą liczbę srebrnych monet inwestycyjnych.

Złoto od zarania dziejów kusiło ludzkość i było wyznacznikiem statusu jego posiadaczy. Dziś niewiele się zmieniło – jednak dodatkowo stało się ono sposobem na najlepszą lokatę kapitału.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments