GPW oczami Polaków – Przemysław Barankiewicz z portalu zByka.pl [VIDEO]

539

Przemysław Barankiewicz pełnił funkcję redaktora naczelnego w jednym z czołowych portali finansowych. Zapytaliśmy go, jak ocenia stan wiedzy przeciętnego polskiego inwestora z perspektywy własnego doświadczenia. Czy zauważył większe zainteresowanie GPW na przełomie ostatnich lat? W rozmowie padło również pytanie dlaczego pozostajemy w tyle w porównaniu do zachodnich giełd oraz w jaki sposób zwiększyć zainteresowanie inwestorów parkietem.

Inflacja pomocna WIG20?

Często na naszym portalu piszemy nt. inflacji w Polsce. Ta bowiem niepokojąco rośnie. Dziś jest jedną z najwyższych w Unii Europejskiej, o czym informował niedawno naszych czytelników redaktor Arkadiusz Jóźwiak.

Okazuje się jednak – nie po raz pierwszy zresztą – że każda moneta ma dwie strony. Inflacja uszczupla nasze oszczędności, powoduje, że możemy kupić za złotówki coraz mniej, ale może okazać się czymś „ożywczym” dla giełdy.

– Inflacja dla polskiego rynku kapitałowego może stać się czymś ożywczym. Ludzie zaczną szukać miejsc i produktów gdzie mogą lokować pieniądze chroniąc je przed inflacją, co z resztą widać już doskonale na obligacjach skarbowych. Papiery dłużne w styczniu cieszyły się rekordowo wysokim popytem, pieniądze płyną więc na rynek kapitałowy i fajnie, że ludzie zaczęli szukać alternatyw dla lokat w bankach, na których kilkaset miliardów leży odłogiem. Stopniowo pieniądze z obligacji powinny przyjść również na giełdę stając się miejscem, o którym Polacy myślą podczas podejmowania decyzji oszczędnościowych – mówił Przemysław Barankiewicz na antenie Comparic24.tv.

Całości wywiadu możecie posłuchać poniżej:

Jak przetrwać kryzys?

Teza naszego gościa ma rację bytu. Oszczędni Polacy już teraz zaczynają szukać sposobów na to, jak utrzymać możliwości nabywcze swoich pieniędzy. Rekordowo dobrze sprzedają się np. obligacje Skarbu Państwa. To jednak dopiero początek. Dobre wyniki złota na wykresie mogą sprowokować inwestorów do ucieczki w tym kierunku. Możliwe, że w niedalekiej przyszłości czekają nas też mocne wzrosty na kryptowalutach, które mogą też doprowadzić do skoku zainteresowania tym rynkiem ze strony polskich inwestorów.

Na Portfelu Polaka możecie też przeczytać o tym, w co potencjalnie inwestować w dobie kryzysu. Artykuł na ten temat znajdziecie w tym miejscu.

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments