Którym politykom ufają Polacy? Postanowił sprawdzić to IBRiS.

Komu ufamy?

Okazuje się, że liderem sondażu zaufania jest Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy i jeden z prominentnych polityków PO.

„Rafał Trzaskowski po kilkumiesięcznej przerwie powraca na pozycję lidera rankingu zaufania. To efekt słabnących notowań Mateusza Morawieckiego, którego dogania Szymon Hołownia. Dystans do nich skraca Donald Tusk. Notowania lidera Platformy Obywatelskiej są najlepsze od dwóch lat” – czytamy na Onecie, który przeanalizował wyniki badania IBRiS.

Trzaskowski cieszy się w listopadzie zaufaniem aż 42 proc. Polaków. Oznacza to skok o 2,3 pkt. proc. w porównaniu do pomiaru z października. Ostatni raz ranking zaufania IBRiS otwierał jednak aż w czerwcu.

Prezydentowi Andrzejowi Dudzie „ufa 40,1 proc. badanych, a w porównaniu do października to wzrost o 2 pkt. proc”. Przypomnijmy, że Trzaskowski przegrał z nim walkę o prezydenturę w 2020 r.

Mamy jednak złe wieści dla premiera Mateusza Morawieckiego. Szef polskiego rządu spadł z miejsca pierwszego na trzecie. W tym miesiącu zaufanie do niego zadeklarowało 38,4 proc. osób. To spadek o 2,9 pkt. proc. w ciągu miesiąca.

Poza podium zajął Szymon Hołownia. Lider Polski 2050 zyskał 1,3 pkt proc. i cieszy się zaufaniem 38,1 proc. respondentów.

Na 5. miejscu mamy Donalda Tuska, który parę miesięcy temu powrócił do polskiej polityki. Lider Platformy Obywatelskiej w tym miesiącu cieszy się zaufaniem 35,4 proc. badanych. Jako szef głównej partii opozycyjnej Tusk i tak ma słaby wynik. Powinien znajdować się zdecydowanie wyżej.

Komu nie ufamy?

„Onet” dodał do swojego badania też ranking niepopularności. Zbigniew Ziobro znalazł się dopiero na czwartym miejscu z wynikiem 54,4 proc. nieufności. Najgorszy rezultat odnotował zaś Paweł Kukiz, któremu nie ufa już aż 63,3 proc. respondentów. To aż szokujące, bowiem mowa o polityku, który w 2015 r. uzyskał 3. wynik wyborczy w walce o prezydenturę. Za nim znaleźli się Jarosław Kaczyński – 58 proc. oraz Jacek Sasin – 54,6 proc.

Badanie IBRiS dla Onet.pl zostało przeprowadzone metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI). Badana próba wyniosła 1100 osób.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments