Zarobki polskich aktorów – ile zarabiają gwiazdy?

0
Klaps filmowy

O zarobkach aktorów krążą już legendy, także w naszym kraju. W mediach już od lat sporo spekuluje się jakie sumy inkasują gwiazdy za dzień zdjęciowy. Na ogół jednak są to mity, ponieważ celebryci u nas w kraju nie lubią chwalić się swoimi dochodami, często zasłaniają się nawet “tajemnicą handlową”. Czasem jednak można natrafić na nieoficjalne, lecz wiarygodne informacje dotyczące ich stawek. Nie ma tutaj oczywiście mowy o tak potrafiących zawrócić w głowie kwotach, jak w Hollywood, jednak wydaje się, że rodzimi sławni aktorzy i tak nie mogą narzekać.

Ile więc wynoszą zarobki najbardziej rozpoznawalnych polskich aktorów za dzień zdjęciowy? Dowiemy się poniżej. Dla uproszczenia stawki zostały uszeregowane rosnąco i pogrupowane na charakterystyczne przedziały:

Polscy aktorzy zarabiający od 5 do 10 tysięcy złotych za dzień zdjęciowy

Zacznijmy od legendarnego polskiego aktora i niegdyś reżysera – Olafa Lubaszenki. Jego stawka za dzień zdjęciowy wynosi od 5 do 6 tysięcy złotych.

Podobnie wyglądają zarobki Artura Żmijewskiego. Tytułowy bohater “Ojca Mateusza” na planie tego serialu zarabia 5 tysięcy złotych za dzień zdjęciowy. Warto jednak dodać, że jest on także reżyserem wielu odcinków tej produkcji, a za wykonywanie tego drugiego zajęcia zgarnia już znacznie więcej – 15 tysięcy złotych za dzień zdjęciowy.

Także kwotę w wysokości 5 tysięcy złotych za każdy dzień zdjęciowy na planie serialu “Zawsze warto” zarabiała Julia Wieniawa.

Więcej zarabia Maciej Musiał. Co prawda za pierwsze sezony serialu “Rodzinka.pl” także zarabiał 5 tysięcy złotych za dzień zdjęciowy, lecz za ostatni stawka ta wzrosła już do 7 tysięcy. Można więc śmiało zakładać, że dziś za dzień zdjęciowy ten aktor i celebryta życzy sobie zdecydowanie więcej, a za swój krótki występ w “Wiedźminie” z całą pewnością zgarnął wielokrotność tej kwoty.

7 tysięcy złotych za dzień zdjęciowy otrzymuje także Magdalena Boczarska za rolę w serialu “Pod powierzchnią”.

Kolejna stawka jest jeszcze popularniejsza wśród gwiazd polskiej telewizji i kina. Okazuje się, że 8 tysięcy złotych za dzień zdjęciowy zarabiają takie osoby, jak Barbara Kurdej-Szatan czy Tomasz Karolak.

Odrobinę więcej – 8,5 tysiąca złotych, za główną rolę męską w nowym serialu (tytułu nie ujawniono) zgarnia Cezary Pazura. Zdradził on jednak, że przed pandemią koronawirusa stawki były wyższe i mógł sobie pozwolić na domaganie się stawki rzędu 10 tysięcy złotych za dzień zdjęciowy.

Z kolei 9 tysięcy złotych za dzień zdjęciowy za grę w serialu “Przyjaciółki” zarabia Małgorzata Socha.

Polscy aktorzy zarabiający od 10 do 15 tysięcy złotych za dzień zdjęciowy

Zestawienie pięciocyfrowych zarobków za dzień zdjęciowy otwiera legendarny aktor Daniel Olbrychski. Za jedną z głównych ról w filmie akcji “Egregor”, który będzie miał premierę jeszcze w tym roku, zarabia on dokładnie 10 tysięcy złotych za dzień zdjęciowy.

Niewiele więcej wynosi stawka za dzień zdjęciowy Agnieszki Dygant na planie serialu “Prawo Agaty”. Mowa tutaj dokładnie o kwocie 12 tysięcy złotych.

Inne gwiazdy mogą jednak liczyć na jeszcze wyższe stawki. Chociażby Małgorzata Kożuchowska, która za dzień zdjęciowy na planie serialu „Druga Szansa” inkasuje 15 tysięcy złotych. Co ciekawe, jej stawka na planie serialu “Rodzinka.pl” była znacznie niższa. Wynosiła “tylko” 7 tysięcy złotych za dzień zdjęciowy.

15 tysięcy za dzień zdjęciowy za rolę w serialu “Pułapka” zarabiała również Agata Kulesza. Trudno więc zakładać, że gaża aktorki tej klasy w innych produkcjach ulega zmniejszeniu. Szacuje się również, że tyle samo wynosi stała stawka za dzień zdjęciowy innego kultowego aktora – Tomasza Kota.

Rekordowe zarobki polskich aktorów Plan filmowy podczas produkcji

Pozostała nam już tylko dwójka polskich gwiazd zgarniających absolutnie astronomiczne kwoty za swoje role. Co jednak bardzo ważne, mowa tutaj o występach w zagranicznych produkcjach, a nie rodzimych. Różnica w zarobkach jest nadal pod tym względem gigantyczna. Jacy aktorzy mogą pochwalić się bezkonkurencyjnymi zarobkami w tej branży w naszym kraju?

Najwyższe zarobki wśród mężczyzn

Wśród mężczyzn pozycja lidera należy do Piotra Adamczyka. Okazuje się, że za każdy dzień zdjęciowy na planie włoskiej komedii o tytule “Ser z gruszkami”, która wciąż jest w produkcji, aktor otrzymuje aż 80 tysięcy złotych. Warto tutaj dodać, że jeśli film osiągnie sukces finansowy, to Adamczyk ma szansę zgarnąć odpowiednie premie i dodatki od produkcji.

Najlepiej zarabiająca polska gwiazda kina i telewizji

Wbrew pozorom to i tak nie jest najwyższa kwota otrzymywana za rolę w serialu lub filmie przez rodzimą gwiazdę. Bezapelacyjnie liderką tego zestawienia jest Joanna Kulig. Okazuje się, że na planie serialu “The Eddy”, za którego produkcję odpowiadał Netflix, aktorka zarabiała aż 100 tysięcy złotych za dzień zdjęciowy. To zdecydowanie najwyższa stawka w polskim aktorstwie, o jakiej było nam dane usłyszeć.

Zarobki aktorów nie kończą się na rolach w filmach i serialach

Występy w reklamach

Warto wiedzieć, że możliwości zarobkowe aktorów na tym się nie kończą. Okazuje się, że polskie gwiazdy zgarniają wprost astronomiczne kwoty za występy w reklamach. Dla przykładu, Borys Szyc za pojedynczy spot reklamowy promujący telewizję Canal+ zgarnął 600 tysięcy złotych. Jeszcze większą kwotę otrzymała Marta Żmuda-Trzebiatowska za reklamę szamponu Pantene. Otrzymała wówczas 750 tysięcy PLN.

To jednak nie wszystko. Marek Kondrat za regularne występowanie w reklamach ING Banku Śląskiego zarabia 1 milion złotych rocznie. Natomiast wspomniany już Piotr Adamczyk za wieloletni udział w reklamach Eurobanku (a następnie Banku Millennium, który przejął tę instytucję) zgarnął 4 miliony złotych.

Pokazywanie się „na salonach”

Co ciekawe, polskie gwiazdy mogą także zgarnąć imponujące sumy za pokazywanie się na konkretnych imprezach i wydarzeniach. Za pojawianie się “na salonach” Małgorzata Socha zgarnia aż 14 tysięcy złotych, Weronika Rosati – 10 tysięcy, a Anna Mucha – 8 tysięcy PLN.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments