Zalety i wady inwestowania w akcje spółek giełdowych

539

Najsłynniejszy inwestor, absolutny wzór do naśladowania, którego każdą decyzję podejmowaną na rynku giełdowym śledzą miliony traderów na całym świecie – Warren Buffett powiedział kiedyś, że “inwestowanie jest proste, ale nie jest łatwe”. Czy ta gra słowna, która na pierwszy rzut oka wydaje się nie do końca logiczna, rzeczywiście ma zastosowanie na rynku?

Absolutnie tak, ponieważ w teorii inwestowanie opiera się zaledwie na kupowaniu akcji spółek giełdowych, a następnie ich sprzedawaniu w momencie, w którym uznamy to za słuszne. W praktyce jednak, pewien kluczowy czynnik nazywany psychologią inwestowania sprawia, że to zajęcie bywa naprawdę wymagające i nie każdy, kto sprawdził swoich sił na parkiecie giełdowym, generuje z tego zajęcia dochód.

Z powyższego wynika, że inwestowanie w akcje spółek giełdowych niesie za sobą zarówno niewątpliwe korzyści jak i pewne trudności. Nie zmienia to jednak faktu, że inwestowanie na rynku akcji w czasie pandemii koronawirusa ogromnie zyskało na popularności. Wynika to po pierwsze z faktu rekordowo wysokiej inflacji, z którą obecnie boryka się większość krajów świata, w tym Polska – w końcu każdy kto posiada oszczędności chce ochronić ich wartość. Po drugie, z powodu historycznej Hossy, która rozpoczęła się pod koniec marca 2020 roku na największych światowych parkietach giełdowych.

Aby jednak każdy mógł w pełni świadomie podjąć decyzję dotyczącą rozpoczęcia swojej przygody z inwestowaniem w akcje spółek giełdowych, poniżej przedstawimy plusy i minusy lokowania swojego kapitału w ten sposób. Zacznijmy jednak od wyjaśnienia podstawowych pojęć – konkretnie inwestowania oraz spółki akcyjnej:

Czym jest inwestowanie? Grafika przedstawiająca mężczyznę inwestującego swoje oszczędności

Inwestowanie po prostu polega na pomnażaniu swojego kapitału. Co bardzo ważne, występuje w nim jednak ryzyko straty ponoszone przez każdą osobę, która się na to działanie decyduje. Celem inwestowania jest maksymalizacja zysków i wysoka stopa zwrotu, lecz nie istnieje żadna gwarancja odniesienia sukcesu, przy podjęciu złych decyzji inwestycyjnych środki w portfelu będą maleć.

Oczywiście w inwestowaniu ważnym zagadnieniem jest zarządzanie ryzykiem, tak więc każdy może przyjąć strategię wygenerowania potencjalnej niższej stopy zwrotu przy zaryzykowaniu mniejszej kwoty.

Jak działa spółka akcyjna?

Na samym początku warto zaznaczyć, że każda spółka notowana na giełdzie jest spółką akcyjną, czyli kapitałową spółką handlową posiadającą osobowość prawną – taką w której posiadacze akcji są jej współwłaścicielami. Nawet jeśli mamy w swoim portfelu chociażby jedną akcję jakiejś konkretnej spółki, to zaliczamy się do grona jej akcjonariuszy, czyli współudziałowców.

Każda spółka akcyjna emituje ściśle określoną liczbę akcji, czyli papierów wartościowych. Oczywiście ta liczba nie jest stała i z góry założona – spółka może przeprowadzić emisję nowych akcji, czyli zwiększyć ich dotychczasową liczbę, szukając chętnych inwestorów, którzy byliby chętni je kupić. Takie działanie wiąże się z tak zwanym rozwodnieniem akcji. Więcej na jego temat przeczytasz tutaj.

Co więcej, każda akcja danej spółki ma w konkretnym momencie identyczną cenę. Wartość akcji na giełdzie zmienia się pod wpływem szeregu czynników. Na początku akcje dostępne są w tak zwanej cenie emisyjnej, która nie może być niższa niż nominalna wartość akcji.

Zachowanie akcji spółki na giełdzie

Na rynku wtórnym ustala się jednak rzeczywista cena akcji. Jest to cena giełdowa, jaką musimy zapłacić, aby zakupić akcje na giełdzie od innego inwestora. Cena akcji może bardzo szybko i gwałtownie się zmieniać – pod wpływem realizacji zleceń maklerskich, które odzwierciedlają aktualny popyt oraz podaż akcji. Jeżeli więc ilość (wartość) ofert sprzedaży przeważa nad liczbą ofert kupna, kurs obniża się. Gdy propozycje kupna przewyższają ilość oferowanych walorów to kurs rośnie.

Plusy inwestowania w akcje

Szansa na pomnażanie kapitału Procent składany

Po pierwsze i najważniejsze – za pomocą inwestowania w akcje spółek giełdowych można skutecznie pomnażać kapitał. Jeśli na rynku panuje długoterminowa, stabilna Hossa lub kupimy akcje bardzo perspektywicznej, rozwijającej się spółki, a następnie pochwali się ona ponadprzeciętnymi dochodami w swoim raporcie finansowym – kurs jej akcji prawdopodobnie wystrzeli w górę i będziemy mogli na tej inwestycji dużo zarobić.

Nic bowiem nie stoi na przeszkodzie by sprzedać nabyte przez nas papiery wartościowe w momencie, w którym cena akcji nam odpowiada. Regulowany rynek giełdowy cechuje się z reguły wysokim poziomem płynności. W efekcie inwestor indywidualny nie powinien mieć żadnych problemów ze sprzedażą swojego pakietu akcji w trybie w zasadzie natychmiastowym.

Za przykład potencjalnie wprost niewiarygodnej inwestycji giełdowej może posłużyć dziś Tesla. Otóż spółka ta zadebiutowała na amerykańskiej giełdzie NASDAQ w czerwcu 2010 roku. Uwzględniając tak zwane splity akcji (czyli ich podziały) początkowy kurs tej spółki wynosił 4,77 dolara. Dziś cena akcji Tesli wynosi ponad 930 USD. Mamy tutaj zatem wzrost rzędu niemal 20 tysięcy procent na przestrzeni niecałych 12 lat.

Możliwość generowania dochodu pasywnego z dywidend

Kolejną ogromną zaletą inwestowania w akcje spółek jest możliwość czerpania z giełdy dochodu pasywnego w postaci pozyskiwania dywidendy. Wypłata dywidendy jest uzależniona od wypracowania zysku przez spółkę oraz decyzji organu, który na co dzień nie kieruje pracami spółki i nie ma wpływu na ewentualne wypracowanie zysku.

Inwestorzy często podejmują decyzję o długoterminowym ulokowaniu swojego kapitału w dane przedsiębiorstwo właśnie ze względu na dywidendę. Skupując akcje danej spółki, inwestor może dzięki nim zarobić nie tylko na ich wzroście, ale również na wypracowanym przez spółkę zysku. Perspektywa osiągania stałego, pasywnego dochodu bywa dla nich bardzo kusząca.

Co więcej, na każdym rynku akcji mamy pewne spółki, których funkcjonowanie na giełdzie opiera się właśnie na regularnym wypłacaniu dywidend. Są one przez inwestorów określane mianem spółek dywidendowych.

Motywacja do oszczędzania Słoik na oszczędności pełen pieniędzy

Warto również zdawać sobie sprawę, że inwestowanie w akcje spółek giełdowych często potrafi skłonić nas do jeszcze większego oszczędzania. Po pierwsze, kiedy zainwestujemy zaoszczędzone środki, nie będziemy chcieć ich przedwcześnie wycofywać, aby stopa zwrotu była jak najwyższa.

Po drugie, inwestowanie bardzo skutecznie motywuje nas do tego, by regularnie odkładać pieniądze – po to aby posiadać jeszcze więcej środków na kolejne inwestycje na giełdzie. W efekcie, bardzo możliwe, że zaczniemy jeszcze lepiej dbać o nasz budżet domowy, kontrolować stałe wydatki i staniemy się jeszcze bardziej oszczędni.

Krok w stronę rozwoju i poszerzania swojej wiedzy

Ponadto, jak nietrudno się domyślić, inwestowanie w akcje spółek giełdowych motywuje do tego, aby wiedzieć jak najwięcej, co może pozwolić uzyskać przewagę nad innymi inwestorami na rynku akcji, a dzięki temu osiągnąć wyższą stopę zwrotu. W konsekwencji będziemy więc mieć dodatkowy powód, aby codziennie zaglądać na specjalne portale dedykowane tematyce inwestowania, czytać raporty spółek, sięgać po publikacje naukowe z tego zakresu czy nawet uczęszczać na szkolenia i konferencje.

W efekcie, skoro będziemy na bieżąco ze wszystkimi ważnymi wydarzeniami mającymi miejsce na giełdzie, z całą pewnością w naszym życiu codziennym pojawią się sytuacje, kiedy będziemy mogli swoją wiedzą zabłysnąć, chociażby podczas rozmów w towarzystwie. Co więcej, inwestowanie w akcje spółek giełdowych może zamienić się w nasze hobby, dzięki czemu w najmniejszym stopniu nie będziemy odczuwać znużenia tym zajęciem.

Minusy inwestowania w akcje

Ryzyko poniesienia strat

Jak już zostało wspomniane, inwestowanie zawsze jest czynnością związaną z ryzykiem poniesienia strat. Akcje niektórych spółek charakteryzują się bowiem bardzo dużymi wahaniami cen. Co więcej, czasem nawet za spadek kursu akcji nie jest odpowiedzialna sama spółka, tylko ze względu na niekorzystną koniunkturę gospodarczą cena jej akcji zaczyna gwałtownie spadać.

Stres związany z inwestowaniem Grafika przestawiająca zestresowanego pracownika

Po drugie, inwestowanie w akcje spółek giełdowych wiąże się ze sporymi nerwami i stresem. Odporność na te niekorzystne bodźce często jest kluczowa dla osiągania satysfakcjonującej stopy zwrotu z lokowania swojego kapitału na rynku akcji. Ze względu na te aspekty psychologiczne, sztuka inwestowania bezdyskusyjnie wymaga indywidualnego podejścia i myślenia oraz konsekwencji w działaniu.

Podatek od dochodów kapitałowych

Po trzecie, inwestowanie w akcje spółek giełdowych również wiąże się z koniecznością rozliczeń podatkowych, o których inwestor musi pamiętać. Mowa tutaj o podatku od dochodów kapitałowych, potocznie nazywanym podatkiem Belki – ze względu na to, że w 2002 roku jego pomysłodawcą był ówczesny Minister Finansów – Marek Belka.

W efekcie, na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu, uzyskanego z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, w tym z realizacji praw wynikających z tych instrumentów, z odpłatnego zbycia akcji oraz z tytułu objęcia akcji w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. Konieczne jest również złożenie odpowiedniego PIT-u. Można go rozliczyć na podstawie formularza PIT–8C, który jest wysyłany przez biura maklerskie.

Ponadto, dochody osiągane przez osoby prawne z tytułu dywidendy także stanowią przychody z zysków kapitałowych. Płatnikiem podatku jest wypłacająca spółka, a podmiot otrzymujący dywidendę musi wykazać dochód w zeznaniu rocznym.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments