Eksport w Polsce rośnie szybko, rośnie przemysł, są oznaki pobudzenia inwestycji prywatnych, konsumpcja prywatna jest na rekordowym poziomie, wyższym niż przed pandemią. Sądzimy, że z końcem lata skończą się efekty recesji w Polsce – powiedział w środę szef MF Tadeusz Kościński. Wszedł też na temat szczepień, inflacji i tzw. zielonego ładu.

Koniec recesji?

Minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński wziął wczoraj udział w webinarium „Bloomberg Capital Markets Forum: Poland”. Miał dla nas dość dobre wieści.

Eksport w Polsce rośnie szybko, rośnie przemysł, są oznaki pobudzenia inwestycji prywatnych, konsumpcja prywatna jest na rekordowym poziomie, wyższym niż przed pandemią. Sądzimy, że z końcem lata skończą się efekty recesji w Polsce – powiedział.

W ubiegłym roku spadek PKB w Polsce wyniósł 2,7 proc., z kolei oficjalna prognoza MF mówi o wzroście gospodarczym w tym roku o 3,8 proc. Według prognoz rynkowych możemy się spodziewać wzrostu PKB o 5 proc. lub nawet więcej.

Wysoka inflacja

– Mamy obecnie wysoką inflację, powodowaną z jednej strony przez czynniki zewnętrzne, ale także przez czynniki wewnętrzne, na przykład wzrost średniej płacy. Ale spodziewamy się, że inflacja na koniec roku wyniesie 3,1 proc., a więc w II połowie roku ten wskaźnik spadnie – powiedział minister.

Jak dodał, dziś już około połowa Polaków została zaszczepiona. Inni muszą jednak dołączyć do tego grona, bowiem w przeciwnym razie grozi nam kolejna fala zachorowań na COVID-19, która może rozpocząć się w wyniku tego, co robimy latem.

Mamy obecnie w Europie Środkowej piękną pogodę, ludzie widują się, chodzą do sklepów, na plażę, więc nie można wykluczyć czwartej fali epidemii – straszył Kościński.

Wszedł też na temat tego, czy Polska jest niechętna transformacji gospodarki w „zielonym” kierunku.

– Chcemy żyć w zielonym i przyjaznym środowisku. Ale mamy problem, związany z innym punktem wyjścia. Nie chodzi o to, że nie chcemy być zieloni do 2050 r., ale mamy znacznie więcej do zrobienia niż inne kraje – wyjaśnił minister.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments