Xi Jinping, przywódca Chin, oświadczył w rozmowie telefonicznej z prezydentem Andrzejem Dudą, że jego kraj może dostarczyć Polsce szczepionki na COVID-19. Do tego mocarstwo jest otwarte na import polskich towarów rolno-spożywczych. Informację podała agencja Xinhua.

Xi Jinping jest otwarty na współpracę z Polską

Xi poinformował ponoć prezydenta Dudę, że Polska jest w jego oczach ważnym krajem Europy Środkowowschodniej i istotnym członkiem Unii Europejskiej. Z jego państwem łączy nas jego zdaniem partnerstwo strategiczne.

Przywódca Chin uważa, że obecnie Państwo Środka i Polska powinny wzmocnić komunikację strategiczną i pogłębić faktyczną współpracę, a do tego wspólnie odpowiadać na różnorodne zagrożenia i wyzwania.

– Chiny są gotowe do współpracy z Polską na rzecz stabilności i długoterminowego rozwoju relacji dwustronnych – dodał.

Pokonać pandemię

Chiny są też ponoć skłonne wzmocnić wymianę doświadczeń dotyczących walki z pandemią koronawirusa i wznowić podróże dwustronne. Tematem rozmów było też dostarczenie Polsce szczepionki na COVID-19. Xi zapewnił, że jak najbardziej wchodzi to w grę.

Chiński przywódca dodał, że w czasie pandemii do rekordowego poziomu wzrósł transport towarów połączeniami kolejowym łączącymi Chiny z Polską oraz Europą. Jego zdaniem to najlepszy dowód na to, że dziś istnieje wyraźna współzależności łańcuchów dostaw między Chinami a Polską i innymi krajami UE.

Zależy mu też podobno na tym, by promować zwiększenie importu wysokiej jakości towarów rolno-spożywczych z Polski poprzez tworzenie mechanizmów współpracy pomiędzy Chinami a Europą Środkowowschodnią. Zakończenie negocjacji w sprawie wszechstronnej umowy inwestycyjnej UE-Chiny ma przyczynić się zaś do poszerzenia pola współpracy polsko-chińskiej.

Xi wszedł też na temat niedawnego szczytu przywódców Chin i państw Europy Środkowowschodniej w formacie „17+1”, który odbył się w trybie wideokonferencji.

Chiny są skłonne pracować wspólnie z Polską, aby promować tę współpracę – zadeklarował.

Nie jest jasne, jak na ewentualną współpracę polsko-chińską zareagują USA, które prowadzą z Państwem Środka rywalizację na tle gospodarczym. Od dawna mówi się już o zimnej wojnie, jaką trwa na linii USA-Chiny.

Poprzedni artykułWady i zalety poszczególnych modeli finansowania firmy
Następny artykułW Polsce powstanie reaktor jądrowy
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments