W programie “Pakt z biznesem” emitowanym na kanale Comparic Biznes, Izabela Kozakiewicz przybliża najistotniejsze sprawy dla polskich przedsiębiorców. Od finansów po kwestie prawne i technologiczne – rozmowy o wszystkim co ma wpływ na rozwój i organizację biznesu w Polsce. Podczas ostatniego odcinka poruszaliśmy temat różnych modeli finansowania firmy. Gościem Izabeli Kozakiewicz był Ludwik Sobolewski – były prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie i Partner Zarządzający w Qualia AdVisory. Oto czego się dowiedzieliśmy:
Rozmowa dotycząca finansowania firmy
Na rynku kapitałowym jednym z kluczowych procesów pozyskiwania inwestorów dla spółek, jest wycena.
W jakich przypadkach jeszcze warto dokonywać wyceny spółki?
Wycenę opłaca się sporządzać nie tylko w przypadku wejścia na giełdę. Warto, aby spółki prywatne także zlecały dokonanie profesjonalnej wyceny swojego przedsiębiorstwa, ponieważ w przyszłości będzie to bardzo przydatne w przypadku transakcji prywatnej lub serii takich transakcji. Takie działanie chroni od wielu błędów popełnianych przy intuicyjnej, niezbyt miarodajnej wycenie bez twardego, konkretnego odniesienia.
Kiedy należy myśleć o wycenie?
To zależy od celu jej sporządzenia. Jeśli przedsiębiorca po prostu pragnie wiedzieć ile jego biznes jest wart, wyceny można dokonać zawsze. Jednak jeżeli celem jest wykorzystanie wyceny do konkretnych działań, to jest ona niezwykle przydatna, gdy na horyzoncie pojawia się przejście do każdego kolejnego etapu rozwoju spółki. Warto także robić jej aktualizacje co pół roku lub co rok. W ten sposób wycena spółki przyspiesza także pozyskiwanie finansowania.
Czy wycena spółki powinna nam zarekomendować jak dalej rozwijać spółkę, aby jej wartość wzrosła?
Dobra wycena właśnie w taki sposób powinna działać. Wycena z reguły stanowi materiał dający zarządowi niezwykle przydatną wiedzę o spółce od strony strategicznej.
Jeśli prywatny przedsiębiorca pragnie wycenić swoją firmę, to jaki typ wyceny powinien wziąć pod uwagę?
Największe zaufanie budzi podejście, które po pierwsze bierze pod uwagę dzisiejszą wartość przyszłych przepływów finansowych, czyli historyczne wyniki oraz te prognozowane, a po drugie bezpośrednio odnosi się do rynku. Najczęściej otrzymujemy dwie odmienne wartości, a to natomiast ułatwia nam negocjacje z potencjalnym inwestorem, ponieważ wiadomo wtedy na jakich fundamentach oparta jest propozycja ze strony przedsiębiorcy.
Gdy już pragniemy dokonać wyceny, jak znaleźć osobę dokonującą rzetelnej wyceny?
Sytuacja wygląda podobnie, jak w przypadku dobrego prawnika czy menedżera. Musi to być osoba, która nie tylko jest ekspertem od raportów finansowych, lecz także doskonale odnajduje się w uwarunkowaniach biznesowych.
W jakim momencie rozwoju spółki warto szukać inwestora czy ogólnie finansowania zewnętrznego?
W działalności biznesowej praktycznie nie da się “uniknąć” inwestora. W życiu każdej firmy prędzej czy później to zagadnienie się pojawi. W tym momencie spółka otwiera się na kogoś zupełnie nowego, obcego, co często powoduje mnóstwo istotnych decyzji, które trzeba dokładnie przemyśleć. Co więcej, każdy kolejny inwestor powoduje coraz poważniejsze rozwodnienie akcji spółki. Tego typu dylematy są bardzo zróżnicowane.
Decyzja o etapie rozwoju, na którym przedsiębiorca decyduje się na pozyskanie finansowania od zewnętrznego inwestora wymaga bardzo starannych przemyśleń i analiz, a każdy przypadek najlepiej rozpatrywać indywidualnie. Wynika to z faktu, że istnieje ryzyko, iż jeżeli pierwszy inwestor nabędzie od nas udziały po dość niskiej cenie, to każdy kolejny inwestor lub fundusz nie będzie chętny zapłacić za nie wyraźnie więcej, choć od poprzedniego etapu spółka już się wyraźnie rozwinęła.
Finansowanie firmy za pomocą kapitału zewnętrznego jest więc tematem wymagającym wielu rozważań, a metoda, na którą przedsiębiorca się zdecyduje oraz etap, na którym należy o tym myśleć nie są wcale oczywistymi zagadnieniami.
Nagranie dostępne jest pod tym adresem: