W Polsce powraca temat budowy reaktora jądrowego. – Przewidujemy, że w 2033 r. będzie uruchomiony w Polsce pierwszy reaktor jądrowy – powiedział w środę pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Nie jest jeszcze tylko jasne, gdzie dokładnie zostanie zbudowany. Brane są pod uwagę dwie lokalizacje: Lubiatowo i Żarnowiec.
Reaktor jądrowy w Polsce
Naimski był gościem radia RMF FM. Gdy padło pytanie, gdzie w Polsce powstanie pierwsza elektrownia atomowa, odparł, że „na Pomorzu Gdańskim są rozpatrywane dwie lokalizacje – wybierzemy ostatecznie tę lepszą”.
Wiadomo, że chodzi o dwa miejsca, a konkretnie o Lubiatowo Kopalino i Żarnowiec.
– Dla tych dwóch miejsc opracowywany jest w tej chwili tzw. raport lokalizacyjny, czyli mówiąc krótko ocena tych miejsc – dodał urzędnik.
Ile jednak potrwa cała inwestycja? Naimski, pytany o termin wybudowania elektrowni jądrowej, od razu zaznaczył, że to kwestia ponad 10 lat.
– Przewidujemy, że w 2033 r. pierwszy reaktor będzie uruchomiony – powiedział.
Jak dodał, nie jest to zła wiadomość dla Bełchatowa, bowiem duża elektrownia w Bełchatowie zużywająca brunatny węgiel będzie funkcjonowała do połowy lub końca lat 30. XXI w.
Najbogatszy Polak ze swoją elektrownią
Pod koniec 2019 r. mówiło się jeszcze o jednym projektem, na czele którego stoi Michał Sołowow, czyli jeden z najbogatszych Polaków. Ma w planach zbudować w ciągu najbliższej dekady małą elektrownię jądrową o mocy 300 MW.
– Myślę, że to jest dobra informacja – powiedział wtedy minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.
Już w połowie sierpnia 2019 r. Sołowow zapowiedział, że w planach ma uruchomienie w 2022 roku bloku gazowo-parowego CCGT w Oświęcimiu. Mówimy tu o inwestycji o wartości powyżej 500 mln zł. Sama moc bloku ma sięgnąć aż stu kilkudziesięciu MW. Dziś Synthos jest już w Oświęcimiu w posiadaniu elektrociepłowni opartej o węgiel. Firma chce dywersyfikować źródła energii.
Poinformował wtedy też o swoich dalszych planach. W perspektywie najbliższych trzech lat grupa planuje inwestycje o wartości aż 2 mld zł. Oprócz budowy nowego bloku gazowo-parowego będzie to nowa instalacja do produkcji kauczuku syntetycznego w Polsce i kolejna inwestycja w Polsce, co do której prezes nie podał jeszcze wtedy więcej szczegółów.