Winyle sprzedają się coraz lepiej

0

Rok 2021 okazał się bardzo dobrym okresem dla płyt winylowych. Według nowych danych Brytyjskiego Przemysłu Fonograficznego (BPI), w tym roku sprzedanych zostało ponad pięć milionów winylów. To wzrost o 8% w stosunku do 2020 roku.

Rekordowa sprzedaż

Rok 2021 jest więc czternastym rokiem z rzędu, w którym rynek winyli urósł. Dziś stanowią one aż 23% wszystkich albumów sprzedanych w tym roku. To najlepszy wynik od 30 lat.

Jakie płyty sprzedawały się zaś najlepiej? Hitem okazał się album zespołu ABBA – „Voyage”. Kolejne miejsca zajęły wydawnictwa Adele („30”) oraz Sama Fendera („Seventeen Going Under”).

W 2020 roku po raz pierwszy od lat 80. płyty winylowe wyprzedziły płyty CD. Według Recording Industry Association of America (RIAA), w pierwszej połowie 2020 roku sprzedaż płyt winylowych przyniosła już sumę 232 milionów dolarów w całkowitej sprzedaży fizycznej wynoszącej 376 milionów dolarów.

Pokolenie Z kupuje więcej winyli

Skąd bierze się ten fenomen? To przecież zupełnie tak, jakby fani gier komputerowych zaczęli znów korzystać z dyskietek…

Przeprowadzone na początku tego roku badanie wykazało np. z kolei, że Generacja Z kupuje więcej płyt winylowych niż millenialsi.

Według badania przeprowadzonego przez MRC Data, 4041 osób w wieku od 13 lat wzwyż było pytanych przez dwa tygodnie o ich muzyczne wpływy, inspiracje i zakupy, przy czym 15% respondentów z Generacji Z – osób urodzonych mniej więcej w latach 1997-2012 – twierdziło, że kupowało płyty winylowe w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments