Wielka Brytania wraca do życia

0

Wielka Brytania wraca do normalnego funkcjonowania. W praktyce chodzi o wznowienie działalności m.in. wszystkich sklepów, siłowni i salonów fryzjerskich.

Wielka Brytania wraca do życia

Premier Boris Johnson zapowiedział, że jego rząd już od 12 kwietnia zacznie łagodzić obowiązujące restrykcje. Otwarte zostaną puby i restauracje, które będą już mogły przyjmować gości. Do tego otwierane są siłownie, zakłady fryzjerskie oraz wszystkie sklepy.

Jednocześnie szef rządy zaapelował, że ludzie powinni jeszcze pracować zdalnie, o ile ich praca na to pozwala. Zaapelował, aby ograniczyć podróże. Do tego przyznał, że rząd jak na razie nie wprowadza paszportów covidowych, które ograniczałyby prawa i wolności osób, które nie zostały zaszczepione.

W kwestii podróży zagranicznych rząd zamierza wprowadzić system „sygnalizacji ulicznej”. „Zielone” kraje to takie, do których będzie można latać bez problemów. Po powrocie do Wielkiej Brytanii nie trzeba będzie przechodzić kwarantanny. „Czerwone” oznaczają już kwarantannę i to w hotelu. Pomarańczowe – kwarantannę domową. We wszystkich przypadkach wymagane będą jednak testy.

Na ułatwienia będą mogły liczyć też osoby zaszczepione już na COVID.

Mamy nadzieję, że możemy pozwolić na podróże 17 maja. Ale nie chcę kusić losu. Nie chcemy, by wirus został na nowo zaimportowany z innych części świata. W wielu właśnie trwa kolejna fala. Musimy być realistami – powiedział premier.

W związku z trzecią falą pandemii większość krajów Europy nie dostałaby dziś „zielonego światła”.

Darmowe testy

To nie wszystko. Rząd ogłosił, że od piątku wszyscy mieszkańcy Anglii będą mogli dwa razy w tygodniu za darmo przeprowadzać szybkie testy na obecność koronawirusa.

Jak powiedział minister zdrowia Matt Hancock, na to w założeniu pomóc opanować ewentualne ogniska zakażeń. Te mogą pojawi się wraz z luzowaniem większości restrykcji. Masowe testowanie ma na celu wykrywanie tych osób, u których nie pojawiły się objawy, choć mają one w sobie wirusa. Ponoć co najmniej około jednej trzeciej zakażonych nie wykazuje objawów i może przez to nieświadomie roznosić wirusa.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments